Σόμπες Palladio (λειτουργία-ρυθμίσεις-προβλήματα)

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120181 από ilias_76
Είμαι και εγώ πλέον κάτοχος μιας αερόθερμης πέλλετ της Palladio, συγκεκριμένα το μοντέλο της Svizzera με τον αεραγωγό.

Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές, με τη λειτουργία απροβλημάτιστη και καλή απόδοση θερμότητας στον χώρο και τον αεραγωγό.

Προτείνω να διατηρήσουμε αυτό το θέμα για τις σόμπες της Palladio, όπου μπορούμε να ανταλλάσσουμε απόψεις και γνώμες πάνω σε θέματα λειτουργίας, ρυθμίσεων, εμπειριών καθώς και αντιμετώπισης τυχόν προβλημάτων.
Όλο και κάποιος θα έχει να προτείνει η να παραθέσει κάτι χρήσιμο για τους υπόλοιπους χρήστες.

Για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω αν κατά τη φάση του ανάματος (δηλαδή από τη στιγμή που πέφτουν τα πρώτα πέλλετ μέχρι να ανάψει η φλόγα), παρατηρείτε λίγο άσπρο καπνό να βγαίνει πάνω από την σόμπα (εκεί που υπάρχει το στρογγυλό κενό στο κεραμικό καπάκι) και αντιλαμβάνεστε μια μυρωδιά για 2-3 λεπτά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120288 από zakk
Ωραιο το θεμα σου Ηλια και καλοριζικη η σομπα.
Εγω παντως δεν εχω παρατηρησει κατι αναλογο με αυτο που αναφερεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120290 από zakk
Οδηγιες για να κανουμε τη σομπα μας καναλιζατη.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by zakk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120292 από zakk
Συγνωμη δε μπορω να ανεβασω το αρχειο. (pdf)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120545 από ilias_76
Θα ήθελα να ρωτήσω με πιο τρόπο κόβει η σόμπα σας όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου:
α) Απλά πηγαίνει αυτόματα σε κατάσταση P-1 και συνεχίζει να δουλεύει
ή
β)Κάνετε χρήση της επιλογής stand by on ή off.

Από ότι διάβασα με την επιλογή αυτή on η σόμπα εφόσον πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου και την ξεπεράσει για κάποιους βαθμούς Κελσίου (ορίζονται μέσα από το μενού), σβήνει αυτόματα και εφόσον πέσει η θερμοκρασία στο χώρο κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία δωματίου και για κάποιο χρονικό διάστημα (ορίζεται από το μενού), ανάβει πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121936 από ilias_76
Μέχρι τώρα, όλα καλά, με την σόμπα.

Η αποδιδόμενη θερμότητα είναι πολύ καλή για σπίτι με 60 τ.μ και μέτρια μόνωση στην Αττική.
Η επιλογή σόμπας με αεραγωγό, ήταν τελικά ορθή γιατί ζεσταίνει μια χαρά και το υπνοδωμάτιο και όλα αυτά με την σόμπα να δουλεύει στην πρώτη σκάλα (P-1).

Καίω golden nuggets, το οποίο αφήνει ελάχιστη στάχτη στο τέλος της μέρας (μάλιστα είναι τόσο μαλακή σαν πούδρα), στο ποτήρι δεν μένει τίποτα.

Αλήθεια εσείς τι καίτε στην σόμπα και πόση κατανάλωση έχετε περίπου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ