Σομπα πελλετ με φουρνο

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121145 από anula
Σομπα πελλετ με φουρνο δημιουργήθηκε από anula
Παιδια καλησπερα.Εχω περιπου μια εβδομαδα σομπα πελλετ με φουρνο ρωταω να μαθω εαν την ωρα που λειτουργω τον φουρνο καιει περισσοτερο ρευμα η πελλετ.Ρωτησα τον τεχνικο που μου την εγκατεστησε και μου ειπε οτι ειτε την λειτουργω ειτε οχι εχει την ιδια καταναλωση.Φοβαμαι γιατι την χρησημοποιω καθε μερα και μηπως δεν ειναι ετσι και μου ελθει καμια Δ.Ε.Η. μεγαλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121149 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
Λογικά πρέπει να είναι το ίδιο με ξυλόσομπες (όπως τα παλιά χρόνια παλιές ξυλόσομπες με φούρνο ), δηλαδή από το χώρο καύσης έτσι κι αλλιώς θα στέλνει τον ζεστό αέρα με κανάλια δια μέσου και του φούρνου . στην ουσία δεν χάνεται τίποτα από απόδοση σε θέρμανση αλλά και σε κατανάλωση.
όσο για ρεύμα στην Δεη το ίδιο θα είναι λογικά και πάλι ... μην φανταστείς δεν είναι σαν τις ηλεκτρικές κουζίνες που ήξερες , καμιά σχέση ! η ηλεκτρική κουζίνα μπορεί να λειτουργούσε με 4000W ισχύος/κατανάλωσης , ενώ ή πέλετ σόμπα λειτουργεί με 300W (και ούτε) γιατί μετά από λίγο λειτουργεί με 50 - 100W.. (μόνο ανεμιστήρες έχει μέσα , όχι αντιστάσεις όπως η ηλεκτρική)
Πληροφοριακά , ένα ψυγείο οικιακό έχει κατανάλωση 200W άρα θεώρησε στο περίπου ότι η πελετ σόμπα δεν είναι τόσο ενεργοβόρα συσκευή σε σύγκριση με ένα ψυγείο

(δεν ξέρω το μοντέλο σου , αν θέλεις γράψε το μοντέλο να δω και εγώ που με ενδιαφέρει ή κάποιο Link)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121211 από anula
Απαντήθηκε από anula στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
Ναι πραγματι εχει και καναλι ζεστου αερα απο πισω και ζεσταινει και της δυο κρεβατοκαμαρες.Με αυτην ζεσταινω ολο το σπιτη και δεν την κλεινω ποτε μονο για καθαρισμα καθε 2-3 μερες.Θα βγαλω φωτογραφια για να την δεις. Πισω στο ταμπελακι γραφει 65-320 WATT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121215 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
τα 320 ειναι στο ξεκινημα για μερικα λεπτα
μετα υπολογιζε γυρω στα 100 οσο μια λαμπα πυρακτωσης η η τηλεοραση σου χοντρικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121306 από anula
Απαντήθηκε από anula στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
Eιναι Ελληνικη στην Αθηνα www.gfh.gr Εχει αποσταση απο το ψυγειο 20 ποντους.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121389 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο

anula έγραψε: Eιναι Ελληνικη στην Αθηνα www.gfh.gr Εχει αποσταση απο το ψυγειο 20 ποντους.

Τι καλό φαγητό μαγείρεψες σήμερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ