Ποια απ τις δυό ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122337 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Ποια απ τις δυό ?

lefterismega έγραψε:

mastoras έγραψε: Να ρωτήσω κάτι ?
Γιατί το δίλημμα σου ήταν μεταξύ των 2 συγκεκριμένων σομπών ?
Επίσης από εκεί που θα την αγοράσεις, δεν ήρθε τεχνικός στο σπίτι για να σου πει με ασφάλεια ποια σόμπα χρειάζεσαι και εάν αυτή θα σε ζεστάνει ?
Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθεις ο κόσμος να μην αγοράζει γουρούνι στο σακί. Ούτε σόμπες από εικονικά καταστήματα.


α) δεν νομίζω ότι έχω κάποιο "δίλημμα" αλλά πριν καταλήξω σε αυτές έπιασα-πασπάτεψα-διάβασα και έχω κάνει πολλαααααα χιλιόμετρα ... παρόλα αυτά ευχαρίστως δέχομαι προτάσεις .
β) όσοι έχουν έχουν δει το χώρο που θα ζεστάνω μου έχουν πει για 10αρα , απλά η la nordica που είναι 7,1kw τα αποδίδει γνήσια !
γ) έχεις δίκιο σε αυτό αλλά στην περιφέρεια δεν είναι ίδια τα πράγματα με τις μεγαλουπόλεις ... γιαυτό αναμένουμε και εμείς (οι σχεδόν αδαείς) να ακούσουμε και καμία mastoriki κουβέντα ;)


@Φωκίωνα και οι 2 παίζουν απο 1100 εως 1200€

ζητά εγγραφως απο τον πωλητη οτι θα σου ζεστανει το χωρο σου αλλιως θα τη παρει πίσω
και ασε τονγκα
αφου θες 10 kw γιατι θα παρεις πιο μικρη?
αν τους θες κατι θα ερθουν αμεσος αλλιως αστα να πανε

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122391 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Κανεις μα κανεις σοβαρος μαγαζατορας-επιχειρηματιας δεν θα σας δωσει γραπτα εγγυηση οτι θα σας ζεστανει η οποια συσκευη! Που το ειδες αυτο βρε Μανολη???

Ο λογος που δεν θα σου υπογραψει κατι ειναι γιατι η θερμανση ενος χωρου ειναι αντικειμενικο κριτηριο και εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες!
1)Δεν ειναι το ιδιο να ζεσταινω εγω το σπιτι μου εχοντας μονιμα μια σομπα πελλετ 20 Kw αναμμενη και αντιστοιχα να εχω την ιδια σομπα και να την δουλευω τα απογευματα μονο που γυριζω στο σπιτι απο την δουλεια.
2) Δεν ειναι το ιδιο να θελω να ανεβασω 27 βαθμους με το να θελω να εχω στο σπιτι 21-22.
3) Δεν ειναι το ιδιο αν εχω μια καθαρη συσκευή με το να μην την καθαριζω ποτε.
4) Δεν ειναι το ιδιο με ενα καυσιμο με θερμογονο πολυ χαμηλοτερη του πετρελαιου να θελω να ζεσταθω οσο αμεσα ηταν με το πετρελαιο.
5) Δεν ειναι το ιδιο να εχω μελετη μηχανικου και μετα να προχωρησω σε αγορα με το να παω να παρω μια συσκευη πιστευοντας οτι θα με καλυψει γιατι καλυπτει τον φιλο μου τον Μπαμπη και μου λεει τα καλυτερα
6) Δεν ειναι το ιδιο να εγκαταστησω μονος μου σε σχεση με το να την τοποθετησει ενας υδραυλικός ή εγκαταστατης που γνωριζει - Αλλα ειναι ακριβος - και ουτε φυσικα ειναι το ιδιο να βαλω εναν υδραυλικο που πρωτη φορα φορα βλεπει λεβητα ή σομπα βιομαζας γιατι ειναι φτηνος...
κτλ
κτλ
κτλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122406 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Ποια απ τις δυό ?

kosmidis80 έγραψε: Κανεις μα κανεις σοβαρος μαγαζατορας-επιχειρηματιας δεν θα σας δωσει γραπτα εγγυηση οτι θα σας ζεστανει η οποια συσκευη! Που το ειδες αυτο βρε Μανολη???

Ο λογος που δεν θα σου υπογραψει κατι ειναι γιατι η θερμανση ενος χωρου ειναι αντικειμενικο κριτηριο και εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες!
1)Δεν ειναι το ιδιο να ζεσταινω εγω το σπιτι μου εχοντας μονιμα μια σομπα πελλετ 20 Kw αναμμενη και αντιστοιχα να εχω την ιδια σομπα και να την δουλευω τα απογευματα μονο που γυριζω στο σπιτι απο την δουλεια.
2) Δεν ειναι το ιδιο να θελω να ανεβασω 27 βαθμους με το να θελω να εχω στο σπιτι 21-22.
3) Δεν ειναι το ιδιο αν εχω μια καθαρη συσκευή με το να μην την καθαριζω ποτε.
4) Δεν ειναι το ιδιο με ενα καυσιμο με θερμογονο πολυ χαμηλοτερη του πετρελαιου να θελω να ζεσταθω οσο αμεσα ηταν με το πετρελαιο.
5) Δεν ειναι το ιδιο να εχω μελετη μηχανικου και μετα να προχωρησω σε αγορα με το να παω να παρω μια συσκευη πιστευοντας οτι θα με καλυψει γιατι καλυπτει τον φιλο μου τον Μπαμπη και μου λεει τα καλυτερα
6) Δεν ειναι το ιδιο να εγκαταστησω μονος μου σε σχεση με το να την τοποθετησει ενας υδραυλικός ή εγκαταστατης που γνωριζει - Αλλα ειναι ακριβος - και ουτε φυσικα ειναι το ιδιο να βαλω εναν υδραυλικο που πρωτη φορα φορα βλεπει λεβητα ή σομπα βιομαζας γιατι ειναι φτηνος...
κτλ
κτλ
κτλ


πολύ σωστα θοδωρε ΑΛΛΑ τοτε να μην λενε παπα....σε 1 ωρα το σπιτι θα γίνει φουρνος
με ενα ξυλο θα ζεσταινεσαι η με ενα τσουβαλη πελλετ
απο τη ζεστη θα βγαίνεις εξω

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122407 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Νομιζω οτι θα συμφωνησω με τον Κοσμιδη, γι αυτο και ο καθε ΧΡΗΣΤΗΣ οπως ειμαστε ολοι μας προσπαθει να φανταστει κανωντας αναγωγη στο χωρο του να πει μια γνωμη.....

και αν ειναι ευχαριστημενος απο το προιον που εχει κι απο τον αντιπροσωπο κ.λ.π. κ.λ.π.

πχ εγω μπορω να εχω αποψη απο αεροθερμες σομπες ( με τι εμπειρεια να πω για τζακια λαι λεβητες....) και δη τις συγκεκριμενες που εχω να μεταφερω τι κανουν στο χωρο μου...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122449 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια απ τις δυό ?

lefterismega έγραψε:

mastoras έγραψε: Να ρωτήσω κάτι ?
Γιατί το δίλημμα σου ήταν μεταξύ των 2 συγκεκριμένων σομπών ?
Επίσης από εκεί που θα την αγοράσεις, δεν ήρθε τεχνικός στο σπίτι για να σου πει με ασφάλεια ποια σόμπα χρειάζεσαι και εάν αυτή θα σε ζεστάνει ?
Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθεις ο κόσμος να μην αγοράζει γουρούνι στο σακί. Ούτε σόμπες από εικονικά καταστήματα.


α) δεν νομίζω ότι έχω κάποιο "δίλημμα" αλλά πριν καταλήξω σε αυτές έπιασα-πασπάτεψα-διάβασα και έχω κάνει πολλαααααα χιλιόμετρα ... παρόλα αυτά ευχαρίστως δέχομαι προτάσεις .
β) όσοι έχουν έχουν δει το χώρο που θα ζεστάνω μου έχουν πει για 10αρα , απλά η la nordica που είναι 7,1kw τα αποδίδει γνήσια !
γ) έχεις δίκιο σε αυτό αλλά στην περιφέρεια δεν είναι ίδια τα πράγματα με τις μεγαλουπόλεις ... γιαυτό αναμένουμε και εμείς (οι σχεδόν αδαείς) να ακούσουμε και καμία mastoriki κουβέντα ;)

@Φωκίωνα και οι 2 παίζουν απο 1100 εως 1200€


6,2 αποδιδει κι αυτο αν καταφερεις να την ρυθμισεις τελεια που αμφιβαλω...αυτο φυσικα ισχυει για οποια κι αν διαλεξεις ...και προσεχε τι διαβαζεις αν αναφερουν παραπανω απο ενα νουμερο στην ισχυ κρατας μαλλον το μικροτερο αν αναφερουν μονο ενα ...προσπαθεια να μαντεψεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122544 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
ok Κύριοι σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας που με βοήθησαν στην τελική επιλογή μου...
Ελπίζω αύριο μεθαύριο να έχει τοποθετηθεί ... να ζεσταθεί λιγουλάκι το κοκαλάκι μας :)
Παρεμπιπτόντως να πω ότι δεν είναι καμία απ τις δυο που είχα στο αρχικό ποστ ...
...και βέβαια θα την παρουσιάσω στην σχετική ενότητα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ