Ποια απ τις δυό ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122238 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
ναι sorry ξέχασα το βασικότερο ...
Η σόμπα προορίζεται για έναν ενιαίο χώρο (σαλόνι) που είναι 60τμ αλλά υπάρχουν ιδιαιτερότητες ...
π.χ. το μεγάλο ύψος της κεκλιμένης τετράριχτης σκεπής οπου στο υψηλότερο σημείο της φτάνει περίπου τα 5 μέτρα !

Ο αντιπρόσωπος της la Nordica (Dorina) επιμένει ότι δεν είναι 6,2 kW αλλά 8 !!!
και μάλιστα την έχει ετοιμοπαράδοτη στο κατάστημά του ενώ για την Fiametta θα πρέπει να περιμένω καμιά δεκαριά μέρες γιατί δεν υπάρχουν διαθέσιμες απο το εργοστάσιο...

για πέστε κάτι ρε παλικάρια ...... δεν θέλω πάλι να πάθω κάνα κάζο ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122289 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Να ρωτήσω κάτι ?

Γιατί το δίλημμα σου ήταν μεταξύ των 2 συγκεκριμένων σομπών ?

Επίσης από εκεί που θα την αγοράσεις, δεν ήρθε τεχνικός στο σπίτι για να σου πει με ασφάλεια ποια σόμπα χρειάζεσαι και εάν αυτή θα σε ζεστάνει ?

Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθεις ο κόσμος να μην αγοράζει γουρούνι στο σακί. Ούτε σόμπες από εικονικά καταστήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122299 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
αν και κατοχος λανοντικα θα σε απετρεπα
πρωτον διοτι ειναι πιθανοτατα μικρη για τον χωρο σου ,,,ο ιταλος λεει 177 μ3 χωρο και 6,2 kw
δευτερον γιατι ο εμπορος στην καλυτερη λεει απλα οτι θελει και τριτον ,,,διοτι μ αυτα που λεει μαλλον ειναι και παντελως ασχετος για με την σομπα για να σε βοηθησει αν χρειαστεις και 4ον γιατι γενικα φαινεται να υπαρχει προβλημα τεχνικης βοηθειας γενικοτερα (με καποιες εξαιρεσεις φυσικα )
φυσικα η σομπα ειναι απλα παρα πολυ καλη :)
για την ελληνικη δεν εχω αποψη αλλα υποψιαζομαι οτι δεν θα σε καλυψει οπως οτι δεν εχει την ισχυ που λεει
υπο οψη οτι οταν διαβαζεις σε σοβαρους κατασκευαστες μ2 η μ3 καλυψης εννοουν για αριστα μονωμενα σπιτια ... αν το δικο σου δεν ειναι ...ξεκινας και προσθετεις 10% ...20% κοκ :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122300 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Λεφτ για ποσα λεφτα μιλαμε??
Τωρα αν σου πω οτι σκεφτομαι china αυτο εχω αυτο λεω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122317 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Ποια απ τις δυό ?
Πρωτον για να παρεις την αποδοση που αναφερουν οι κατασκευαστες πρεπει τη σομπα να τις δωσεις Αμεσα αερα απο εξω και οχι ΕΜΕΣΑ απο εξω(να μπει απο το παραθυρο να διασχισει ολο στο σπιτι και να βγει απο την καμιναδα).
Δευτερον για να μπει αυτος ο αερας στη σομπα σου υπαρχει ενας σωληνας κατω ακριβως απο το ποτηρακι που πεφτει το πελετ(δεν ειναι τυχαια εκει) πρεπει να εχει τη σωστη διατομη (και οχι απλη αντιγραφη και οτι γινει) προσωπικα θα επερνα μια με μεγαλη διατομη σ'αυτο τον σωληνα ωστε να μπενει οσο γινεται περισοτερο αερας απο εκει στο χωρο καυσης και οχι απο οπουδηποτε αλλου.
Τριτον θα κοιτουσα ποια πορτα ασφαλιζει καλα ωστε να μην μπαινει αερας στον χωρο καυσης απο κενα στην πορτα και αφου αγοραζα τη σομπα θα επερνα μια κολλα και θα την εβαζα γυρω απο το τζαμι ωστε να το σφραγισω καλα(το εχω κανει στη δικια μου).
Ολα τα παραπανω σκοπο εχουν να μπει ο αερας στο χωρο καυσης απο τον σωληνα κατω απο το ποτηρακι.
Παμε τωρα στον αερα θορυβο που βγαζει η σομπα.
Αν δεν μπορεις να τις δεις-ακουσεις σε λειτουργια δωσε βαση στα παρακατω.
Δες τους σωληνες οπου θα βγαινει ο ζεστος αερα στον χωρο,προσεξε να εχουν οσο το δυνατον μεγαλυτερη διατομη στο συνολο ωστε ο αερας να βγαινει με μικρη ταχυτητα και να μην χρειαζεται να δουλευει το μοτερ σε υψηλες στροφες και παραγει θορυβο.Το πρωτο πραγμα που μετανοιωσα στη πρωτη ωρα λειτουργιας της σομπας μου ηταν ο θορυβος.Ετυχε να δω φετος σε φιλικο σπιτι μια που ηταν σχεδον αθορυβη και μου εκανε μεγαλη εντυπωση η οποια ειναι και πιο φθηνη απο τη δικια μου (350 ευρω διαφορα).
Παμε στον κοχλια δες μεσα στο σιλο τον κοχλια να Μην ειναι κατακορυφος (οπως της δικιας μου) αλλα με κλιση και στον πατω του σιλο.
Τα KW να τα υπολογισεις βαση της καταναλωσης οπου αναγραφουν και οχι απο τα λεγομενα του Εμπορα,κατι που προαναφερθηκε απο τον Gdevil.
Καλη επιλογη.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122332 από lefterismega
Απαντήθηκε από lefterismega στο θέμα Ποια απ τις δυό ?

mastoras έγραψε: Να ρωτήσω κάτι ?
Γιατί το δίλημμα σου ήταν μεταξύ των 2 συγκεκριμένων σομπών ?
Επίσης από εκεί που θα την αγοράσεις, δεν ήρθε τεχνικός στο σπίτι για να σου πει με ασφάλεια ποια σόμπα χρειάζεσαι και εάν αυτή θα σε ζεστάνει ?
Κάποια στιγμή θα πρέπει να μάθεις ο κόσμος να μην αγοράζει γουρούνι στο σακί. Ούτε σόμπες από εικονικά καταστήματα.


α) δεν νομίζω ότι έχω κάποιο "δίλημμα" αλλά πριν καταλήξω σε αυτές έπιασα-πασπάτεψα-διάβασα και έχω κάνει πολλαααααα χιλιόμετρα ... παρόλα αυτά ευχαρίστως δέχομαι προτάσεις .
β) όσοι έχουν έχουν δει το χώρο που θα ζεστάνω μου έχουν πει για 10αρα , απλά η la nordica που είναι 7,1kw τα αποδίδει γνήσια !
γ) έχεις δίκιο σε αυτό αλλά στην περιφέρεια δεν είναι ίδια τα πράγματα με τις μεγαλουπόλεις ... γιαυτό αναμένουμε και εμείς (οι σχεδόν αδαείς) να ακούσουμε και καμία mastoriki κουβέντα ;)


@Φωκίωνα και οι 2 παίζουν απο 1100 εως 1200€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ