CS Thermos Panorama - Προβλήματα και απορίες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122206 από chrismfz
Μιας και που έκανα μία αναζήτηση για "panorama" δεν βρήκα κάτι είπα να ξεκινήσω αυτό το θέμα...

Πήρα μία cs-thermos panorama για το σαλόνι και από τον ίδιο προμηθευτή και 50 σακιά πελετ.
Υποτίθεται είναι αυτή εδώ: www.csthermos.it/index.php?id=434&L=2
με specifications όπως αναφέρει: 11,5 kW / 90% / 350 m³

Δεν την χρησιμοποίησα μέχρι και πριν λίγες μέρες μιας και που είπα "οκ δουλευει, τα λέμε στα κρύα.." εμ, γατάκι δεν ήξερες...

Ο χώρος που υποτίθεται πρέπει να θερμανθεί είναι 65 τετραγωνικά. Αν υποθέσουμε και χοντρικά χ3 μέτρα ύψος μιλάμε και για 65χ3= 195 κυβικά μέτρα (το τονίζω σε σχέση με το 350 που λέει ο κατασκευαστής).

Τα πρωινά βλέπω 12 και 13 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Ανάβω τη σόμπα και περνάνε ΩΡΕΣ ολόκληρες για να δω 15-16.
Από τις 6 σκάλες που έχει πρέπει να είμαι στα τέρματα συνέχεια (5 και 6) ώστε να δω 18 μαξ 18.5 μέσα στο σπίτι 4 τουλάχιστον ώρες μετά.

Και ερωτώ: Είναι φυσιολογικό; Μου έχουν γυρίσει τα μυαλά. Πήρα τηλέφωνο στην εταιρία για να ακούσω ένα σκασμό δικαιολογίες.

Δικαιολογία α) Ο χώρος δεν έχει καλή μόνωση.
Ναι γατάκι, για αυτό όταν ανοίγω κλιματιστικό βλέπω 23+ βαθμούς στο σπίτι.. αλλά η σόμπα με το ζόρι 18..

δικαιολογία β) Δεν καίτε καλής ποιότητας/πιστοποιημένα πελετ. Γκουχ να σας εξηγήσω, από ΕΣΑΣ τα πήρα. Μάλλον έπεσε η γραμμή απότομα.. (ναι ξέρω και γ@μ@ τις επικοινωνίες με τον πελάτη...)

δικαιολογία γ) Ίσως φταίει ο εγκέφαλος (...). Ήρθε ένας άλλαξε τη πλακέτα, έκανε πως αλλάζει κάτι ρυθμίσεις και έφυγε.

Anyway ακόμα και μετά την μεταμόσχευση εγκεφάλου το εργαλείο δεν σηκώνει πάνω από 19 βαθμούς στο τέρμα (σκάλα 6/6).

Με ...υποβοήθηση από το κλιματιστικο μπορώ να δω 25 και 26 βαθμούς μέσα σε λίγη ώρα. (Πιο πάνω δεν αντεχω τα κλείνω οπότε δεν ξέρω πόσο θα επιαναν μαζί μαξ :lol: )


Τώρα πήρα 2 σακιά από έναν γείτονα (αυτά τα ...μη πιστοποιημένα κάτι αυστριακά) και περιμένω τη σόμπα να κάψει τα "πιστοποιημένα" βουλγάρικα της εταιρίας που μου έδωσε και τη σόμπα για να δοκιμάσω μήπως όντως φταίνε τα πελετακια.

Αν όμως δεν δω διαφορά στις επόμενες 2-3-4 ώρες που θα κάνω το πείραμα, τι άλλο να προσέξω;
Να πάρω λεφτά πίσω εννοείται το ξέρω. Να γκαριξω για άλλη σόμπα;
Αντικατάσταση; (Αφού ούτε η μεταμοσχευση πέτυχε). Να κάνω φόνο;
Υπάρχουν τίποτα ρυθμίσεις που μπορώ να δω μόνος μου ή να αλλάξω εγώ;

Δεν δικαιολογείται (κατα την άποψη μου) σόμπα που υποτίθεται καλύπτει 350 κυβικά να μην μπορεί να πιάσει ούτε 20 βαθμούς σε χώρο μικρότερο από 200 κυβικά, ε είναι κοροϊδία...
Και δεν είμαι νευροκόπι ή στον όλυμπο, Σέρρες είμαι με (ακόμα) νορμαλ εξωτερικές θερμοκρασίες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122245 από chrismfz
Καίγοντας πάντως και άλλο πελετ στα καπακια χωρις να τη σβήσω επι 2 ώρες δεν είδα καμία απολύτως διαφορά...

177 θερμοκρασία μέσα στο καυστηρα, 17.5 απο το πρωί στο σπίτι. (Που καίει αδιάκοπα απο τις 10)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129847 από gerokost
Τελικά φίλε μου έβγαλες άκρη?
Εστρωσε το θέμα ?

Γιατί μου την έχουν προτείνει την συγκεκριμένη και είμαι λίγο πρίν την αγορά..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ