Ξυλοσομπες vs πελλετοσομπες

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124190 από γιαννης-δραμα
Σωστη η παρατηρηση του PRIMUS 45,εγω παλι δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι μαλωνετε(για τα αυτονοητα?).
Επισης δε νομιζω πως ο κοσμος καιει τα τζακια απο αποψη και πως η πελετοσομπες δεν βγηκαν για να αγοραζουμε τα 'Αυστριακα' πελλετ αλλα ολα τα πελλετ ΞΥΛΟΥ,τωρα απο εκει και περα ειναι στη κριση του καθενα για το τι πελλετ ξυλου θα καψει!
Για να καψουμε βιομαζα θα πρεπει να παρουμε τα καταληλα μηχανηματα(δεν μπορουμε να καιμε οτι θελουμε η οτι μας κατεβει στο κεφαλι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124196 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλοσομπες vs πελλετοσομπες
αυτο θαταν ενα καλο ερωτημα ...για ποιο λογο βγηκαν οι πελελτοσομπες (για αεροθερμες μιλαω)
για μενα το μονο πλεονεκτημα που εχουν απεναντι σε μια ξυλοσομπα ειναι η σχεδον ανυπαρκτη καμιναδα
φυσικα ειναι και ο προγραμματισμος η η διαχειρηση μεσω κινητου (δεν ξερω ποσες τετοιες κυκλοφορανε στην ελλαδα) αλλα με τοσες αποτυχημενες εναυσεις δεν ξερω ποσο πλεονεκτημα μπορει να θεωρειτε ...ισως αυτος ειναι και ενας παραγοντας που συνηγορει υπερ των καλων πελλετ αλλα προσωπικα με αφηνει αδιαφορο μια και δεν χρησιμοποιω προγραμματισμο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124199 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ξυλοσομπες vs πελλετοσομπες
α. μικρή καμινάδα
β. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΌΤΕΡΗ καμινάδα by far...
g. εύρεση αποθήκευση καύσιμου της προκοπής
δ. αναμα από άσχετους
ε. τροφοδοσία- γέμισμα από άσχετους

κι επειδή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ χρησιμοποιώ προγραμματισμό και μάλιστα Χ2 εχω ενα "μπλοκάρισμα" το μήνα σε μια και ούτε...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124202 από γιαννης-δραμα

dimlyk έγραψε: αυτο θαταν ενα καλο ερωτημα ...για ποιο λογο βγηκαν οι πελελτοσομπες (για αεροθερμες μιλαω)
για μενα το μονο πλεονεκτημα που εχουν απεναντι σε μια ξυλοσομπα ειναι η σχεδον ανυπαρκτη καμιναδα
φυσικα ειναι και ο προγραμματισμος η η διαχειρηση μεσω κινητου (δεν ξερω ποσες τετοιες κυκλοφορανε στην ελλαδα) αλλα με τοσες αποτυχημενες εναυσεις δεν ξερω ποσο πλεονεκτημα μπορει να θεωρειτε ...ισως αυτος ειναι και ενας παραγοντας που συνηγορει υπερ των καλων πελλετ αλλα προσωπικα με αφηνει αδιαφορο μια και δεν χρησιμοποιω προγραμματισμο

Καλα Δημητρη τωρα συγκρινουμε τις ξυλοσομπες με τις πελετοσομπες αν ειναι δυνατον!
Επειδη μεγαλωσα σε χωριο με ξυλοσομπα ασε να χω τις επιφυλαξεις μου(βεβαια απο αποψη ζεστης δεν το συζηταω),ειναι πολλα που διαφερουν καταρχην μπορεις να εχεις πιο σταθερη θερμοκρασια,μπορεις πιο ευκολα να αποθηκευσεις καυσιμο(αν ζεις σε μονοκατοικια η σε χωρια ολα ειναι πιο ευκολα),ευκολοτερη διαχειρηση απο αλλα ατομα κ.α.,και δεν μιλαω βεβαια να ειναι σαν τι δικια μου με καναλια(πιο ομοιομορφη θερμανση).
Αν διαβαζε το φιλαρακι μου που περσι ειχε ξυλοσομπα και φετος εβαλε μια κινεζα πελετοσομπα σε διαμερισμα θα εβριζε μεχρι το 2015(οχι εσενα φυσικα αλλα την ατυχη επιλογη της ξυλοσομπας :lol: )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124206 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
αν δεν τις συγκρινουμε πως θα πειστουμε? :)
για μενα περσυ η πρωτη μου επιλογη ηταν η ξυλοσομα η το τζακι
και το βασικο μου κωλυμα η καμιναδα ...στην ουσια μονο αυτο με οδηγησε εκει
το καυσιμο που λετε ,,,,ξεχνατε τις μπριγγετες μαλλον που ειναι και πιο φτηνες (λογω φπα)
αν κι απ οσο εχω δει μαλλον ξυλα προτιμαει ο κοσμος (τζακια σομπες )ακομα και στην αθηνα
αρα εχει κι ενα βασικο πλεονεκτημα η ξυλοσομπα ,,,κι αυτο ειναι οικονομια καυσιμου
και φυσικα αν θες να κανεις πιο σωστη συγκριση μπορει να διαλεξεις μια ξυλοσομπα της προκοπης κι οχι ενα βαρελακι :)
φωκιωνα μονο με το πρωτο θα συμφωνουσα ,,,οχι ομως με την εννοια του μηκους αλλα των λιγοτερων εκπομπων που το κανει πιο "ευκολοχωνευτο " κυριως σε πολυκατοικιες και στον αστικο ιστο ...τα υπολοιπα μμαθαινονται αλλα αν θελουμε ναμαστε αυστηροι τα παιδια ουτε το κουμπακι του κοντρολ (οπου υπαρχει) δεν επιτρεπετε να χειριζονται .
γιαννη σαφως εχει και μειονεκτηματα ,,,, αλλα εδω που φτασαμε μαλλον θα πρεπει να μην εχουν ιδιαιτερη σημασια ,,,αλλιως το πετρελαιο-ρευμα ειναι αναντικαταστατα :)

κι ενα καναλιζατο δειγμα εδω
www.lanordica-extraflame.com/en/wooden-s.../wanda-classic_p9284


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124209 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σομπα πελλετ με φουρνο
οχι του μηκους???
εχει καμια σχεση το κοστος 8 μετρων μονομενων με σκαρτο ενα μετρο τσιγκο??? τι λεμε τωρα...

δεν εχω ψαξει το θεμα ξυλο vs μπριγγετες τι παιζει οποτε δε μπορω να εκφερω γνωμη τι συφαιρει τελικά..

παντως το..... 5.45 on Χ 2 σομπες δεν το αλλαζω με τιποτα.....
το καναλιζατο παιζει και στα 2 ειδη οποτε δεν αποτελει μετρο συγκρισης....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ