Τεχνικό ερωτημα για σομπα αναζητα βοηθεια.γνωμες..

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124599 από Fokion
Ολη η κουβεντα περι agropellet κ.λ.π. καταληγει παντα στο ιδιο μοτιβο. "θελει περισσότερο αερα"
Μαλιστα.

Το θεμα ειναι τι κανουμε οταν δεν μπορουμε???

Η μια λυση λεει αλλαζουμε μοτερ με ποιο δυνατό. Με την προυποθεση βεβαια οτι χωραει, οτι τα στομια "πεφτουν" στις ιδιες θεσεις, οι διαμετοι τους ειναι σωστοι κ.λ.π. κ.λ.π.

το προβλημα μου στο να καψω "δευτερο" πελλετ ειναι οτι κατα κυριο λογο δεν.... μπορω να το αναψω!!!
Γιατι?
Γιατι ο κατασκευαστης εχει επιλεξει να μην υπαρχουν μενου ρυθμισης κατα την ωρα της εναυσης. Δηλ ειτε τη σκαλα 5 ειτε τη σκαλα ενα εχεις επιλεξει αυτη κατα το αναμα θα χρησιμοποιει - πες - την σκαλα 3...

προσπαθησα λοιπον να σκεφτω τι αλλο θα μπορουσε να επειρεασει την ποσοτητα του εισερχομενου ή μαλλον του αερα που "φυσαει" το πελλετ.
η εισαγωγή ειναι δεδομενη σε διαμετρο,
το περιφημο λαμακι ειναι ανοιγμενο τερμα
η καμιναδα ειναι δεδομενη ( για το ποσο διευκολυνει την εξαγογη)

Αυτο που σκεφτηκα λοιπον ( αλλα δεν εχω τις γνωσεις να τεκμηριωσω αυτο που η τεχνικη μου διαισθηση λεει οτι γινεται ) ειναι να αρχιζω να μεγαλωνω τις τρυπες στο..... ποτυρακι!!! διευκολυνοντας να περασει περι΄σότερος αερας απο μεσα με την δεδομενη υποπιεση που δημιουργει το μοτερ.

Σαν... πως να το πω μικραινουμε το.... αεροδυναμικό εμπόδιο :lol: απο τις τρυπες οποτε θεωρητικά αυξανουμε (???) την ταχυτητα του αερα...


αν - στην κανονικη λειτουργεια ο αερας ειναι πολυς, μπορω παντα να μειωσω τα volt, αλλα στην 5η, τη πιο δυνατη, ηδη τα βολτ ειναι στο 230...

Πως σας φαινεται?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124604 από STAF
πιστευω οτι δεν θα καταφερεις κατι γιατι
ετσι θα ριξεις την πιεση του αερα στις τρυπες απο το
ποτηρακι με αποτελεσμα να θες μετα μεγαλυτερο μοτερ
για να μεγαλωσεις την υποπιεση.Ετσι νομιζω εγω ας πει και καποιος αλλος
που ισως να το εχει δοκιμασει ;)
ισως με συνδυασμο και των δυο μοτερ και ανοιγμα τις τρυπες να εχεις
καλυτερο αποτελεσμα!

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by STAF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124607 από DOOM_NX
Άσχημη ιδέα.

Το «θέλει περισσότερο αέρα» είναι κάτι γενικό, δεν εφαρμόζει πάντα και είναι κυρίως λύση έκτακτης ανάγκης.

Πόσο σίγουρος είσαι ότι χρειάζεσαι κι άλλο αέρα; Αν δε βάλεις αναλυτή καυσαερίων να δεις την καύση του, κινδυνεύεις να χάνεις λεφτά θερμαίνοντας τον αέρα έξω από το σπίτι. Έτσι την πάτησα κι εγώ δίνοντας μπόλικο αέρα για να αποφεύγω το κλίνκερ και το μηχάνημα δούλευε με μια απόδοση κάτω του 70%.

Το μεγαλύτερο θέμα με ένα agropellet είναι η στάχτη του και οι κοτρώνες που αφήνει. Αυτές θέλουν είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο καθάρισμα. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν έχει προβλέψει ο κατασκευαστής. Απλά να βγάζεις τις κοτρώνες τακτικά.

Τώρα, αν αποτυγχάνει τελείως στην έναυση είναι γιατί ο κατασκευαστής δεν προόριζε το μηχάνημα για agropellet. Μπορείς να το ανάβεις μόνος σου πάντως, με βαμβάκι και οινόπνευμα.

Αν έχεις εγγύηση, καλύτερα να μην πειράξεις το hardware.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124608 από Fokion
Δυο μοτερ??? 1 εχω - καυσαεριων.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124611 από STAF

Fokion έγραψε: Δυο μοτερ??? 1 εχω - καυσαεριων.


και εγω ενα εχω οπως ολες πιστευω οι πελλετοσομπες!
εννοω οτι ισως με συνδυασμο και των δυο (μοτερ και ανοιγμα τις τρυπες) να εχεις
το αποτελεσμα που επιθυμείς!

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by STAF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124624 από Fokion

DOOM_NX έγραψε: Το «θέλει περισσότερο αέρα» είναι κάτι γενικό, δεν εφαρμόζει πάντα και είναι κυρίως λύση έκτακτης ανάγκης.

Αυτες ηταν οι οδηγιες που δεν μπορεσα να εφαρμοσω

Πόσο σίγουρος είσαι ότι χρειάζεσαι κι άλλο αέρα; Αν δε βάλεις αναλυτή καυσαερίων να δεις την καύση του, κινδυνεύεις να χάνεις λεφτά θερμαίνοντας τον αέρα έξω από το σπίτι. Έτσι την πάτησα κι εγώ δίνοντας μπόλικο αέρα για να αποφεύγω το κλίνκερ και το μηχάνημα δούλευε με μια απόδοση κάτω του 70%.

Δια της... εμπειριας οσο αστειο κι αν φαινεται...βλεποντας ποσα καρβουνιδια "απογειονονται" και ποσο μαυριζει το τζαμι..

Το μεγαλύτερο θέμα με ένα agropellet είναι η στάχτη του και οι κοτρώνες που αφήνει. Αυτές θέλουν είτε χειροκίνητο είτε αυτόματο καθάρισμα. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν έχει προβλέψει ο κατασκευαστής. Απλά να βγάζεις τις κοτρώνες τακτικά.

Αν θεωρησουμε το "πλωμαρι" αγροπελλετ και μαλιστα Β αφου ηταν αυτο με τα φυλλα ( δες αν θες σχετικό θεμα) δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα με κοτρωνες, ναι η σταχτη σε σχεση με το GN συμαντική διαφορά

Τώρα, αν αποτυγχάνει τελείως στην έναυση είναι γιατί ο κατασκευαστής δεν προόριζε το μηχάνημα για agropellet. Μπορείς να το ανάβεις μόνος σου πάντως, με βαμβάκι και οινόπνευμα.

οπως ειπα το "πλωμαριου" αναψε το creta οχι για λογους που ηδη εχω αναφερει σχετικά. αν δεν κανω τραγικό λαθος ΟΛΕΣ οι σομπες τουλαχιστον ειναι για "ξυλο"πελλετ. το να το αναβω μονος μου δεν με διευκολυνει στο τροπο λειτουργειας του σπιτιου

Αν έχεις εγγύηση, καλύτερα να μην πειράξεις το hardware.


Οχι δεν εχω πλεον, αλλα ετσι κι αλλιως ΟΛΕΣ οι τροποποιησεις ηταν εν γνωση του εισαγωγεα ΠΡΙΝ γινουν

Απλά και κατ ουσιαν το προβλημα μου ειναι κατα την εναυση που δεν την ελεγχω.
μετα αν εχω περισσια αερα σε ολες τις σκαλες ( το πιθανοτερο ) ειναι πολυ ευκολο να τις κατεβασω ολες....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ