Αερόθερμη σόμπα pellet - Εσωτερικά ρεύματα αέρα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126283 από pratsdim
Καλησπέρα σε όλους,
καλή και ευλογημένη χρονιά να έχουμε, με καλές καύσεις! :)
Ανοίγω το παρόν θέμα, λόγω του ότι θα ήθελα τις απόψεις σας για κάτι, που έχω παρατηρήσει κατά τη λειτουργία της αερόθερμής σόμπας μου (Red Orchidea Multiair - 11 KWh).
Καταρχάς, να αναφέρω ότι διαμένω σε μαιζονέτα 2 ορόφων, με εσωτερική σκαλά. Η σόμπα είναι τοποθετημένη στον κάτω όροφο, ενώ ο πάνω όροφος θερμαίνεται με την χρήση αεραγωγών από την αντίστοιχη έξοδο της σόμπας.
Πιο συγκεκριμένα, λοιπόν, όταν η σόμπα βρίσκεται σε λειτουργία, έχω διαπιστώσει ότι, σε συγκεκριμένα σημεία του κάτω ορόφου (από την σκάλα έως το πίσω μέρος της σόμπας, όπου βρίσκεται το βεντιλατέρ για την προώθηση του θερμού αέρα στον χώρο, αλλά και η εισαγωγή του αέρα καύσης), δημιουργούνται ρεύματα ψυχρού αέρα, τα οποία είναι υπεύθυνα για το ότι τα συγκεκριμένα σημεία δεν μπορούν να θερμανθούν επαρκώς. Ο υπόλοιπος χώρος, καθώς και ο πάνω όροφος, δεν έχει πρόβλημα.
Η εταιρεία, όπως αναφέρεται στο manual της συσκευής, συστήνει την ύπαρξη μιας τρύπας, διαμέτρου ~12 cm, στον τοίχο, που βρίσκεται στο πίσω μέρος της σόμπας, ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες της σόμπας για αέρα και να επιτευχθεί η βέλτιστη κατανομή ζεστού αέρα στον χώρο.
Προς το παρόν, υφίσταται μια τρύπα, διαμέτρου 6 cm, από την οποία τροφοδοτείται το βεντιλατέρ του αέρα καύσης, καθώς και το βεντιλατέρ του θερμού αέρα χώρου.
Πιθανολογώ, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, ότι ο ροή αέρα, από την τρύπα των 6 cm, δεν επαρκεί, με φυσικό επακόλουθο να αντλείται αέρας και από τον εσωτερικό χώρο και να δημιουργούνται, με τον τρόπο αυτό, τα προαναφερθέντα ρεύματα ψυχρού αέρα.
Έχει βάση η συγκεκριμένη συλλογική ή κάπου χάνω κάτι;
Αντιμετωπίζει κάποιος άλλο παρόμοιο θέμα;

Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Δημήτρης

Υ.Γ. Να αναφέρω και ότι, όταν υπάρχει ανοιχτό παράθυρο, πλησίον της σόμπας, η ένταση των ρευμάτων αέρα είναι εξασθενημένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126286 από γιαννης-δραμα
Καλη χρονια και σε σενα φιλε μου,
τωρα αυτο που λες για τα ρευματα αερα μεσα στο σπιτι το εχουν ολοι οσοι εχουν σομπες πελλετ(σε αλλους περισσοτερο σε αλλους λιγοτερο),
και ο λογος ειναι οτι δημιουργητε υποπιεση μεσα στο σπιτι απο την αναροφηση που κανει η εισαγωγη του αερα και τραβαει απο οπου βρει χαραμαδα,τρυπα,αποροφητηρας κ.α.
Και απευθειας να τραβουσες αερα απο εξω παλι θα ειχες υποπιεση μεσα λογω του οτι τραβαει αερα και η αεροκουρτινα που εχει η σομπα(στα περισσοτερα μοντελα).
Εφοσον ο κατασκευαστης λεει για 12cm τρυπα καλο ειναι να το κανεις,αλλα μην περιμενεις να εξαλιφθει εντελως το προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126287 από Fokion
ναι.
μη ξεχνας οτι ο κρυος αερας που ειναι στον επανω οροφο "κατεβαινει" προς τα κατω απο την στιγμη που ο ζεστος παει επανω.
ναι μου το κανουν ΚΑΙ οι δυο σομπες

και φαντασου οτι επειδη εγω δεν εχω καναλια αλλα ΟΛΟΣ ο αερας κυκλοφωρει με φυσική ροη, το προσοπομου "καιγεται" και τα ποδια μου "παγωνουν" ανεβαινοντας την σκαλα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126290 από Fokion
Ξεχασα να πω. ΚΑΙ οι 2 σομπες περνουν αερα απο εξω....
αρα το μονο ρευμα που νιωθω ειναι αυτο της "κινησης" του αερα που ειναι θερμανση, και οχι το ρουφηγμα για αερα που θα παει στην καυση

για να λεει ο κατασκευαστεις 120... κατι θα ξερει...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126295 από degeor
Κλείσε πρόχειρα την εξωτερική τρύπα και δοκίμασε αν στο κάνει (αν δεν είναι συνδεδεμένη με σωλήνα με τη σόμπα και είναι ελεύθερη)

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126360 από Δημήτριος
Είναι φυσικό να δημιουργούνται ρεύματα αέρα στην περίπτωση αερόθερμης σόμπας λόγω ανομοιόμορφης κατανομής της θερμότητας. Αν θέλεις να τα "σπάσεις" τοποθετείς εναν ανεμιστήρα οροφής σε ανάστροφη λειτουργία δηλαδη να τραβάει αέρα προς την οροφή. Οσον αφορά το ανοιγμα στον τοίχο, εχω βάλει σωλήνα. Γιατί να κρύωνω το περιβάλλον που προσπαθώ να ζεστάνω με την εισαγωγή σε αυτο κρύου αέρα; Ενω με το σωλήνα εισαγωγής απομονώνεται το κύκλωμα εισαγωγή καυση εξαγωγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ