Παράγοντες που καθορίζουν την απόδοση σε KW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127952 από dimkais
Καλησπέρα.
Μιας και χρησιμοποιώ αερόθερμη σόμπα pellet, αγόρασα 2 θερμοπομπούς εγώ και άλλους δύο για τον μπατζανάκη μου. Αγoράσαμε 4χADAX 1500W με μια προσφορά που είχα βρεί στα 150Ε εκαστο.
Τα δικά μου δωμάτια είναι περίπου 10-12 τετρ. και όχι βορινά και είμαι ευχαριστημένος απο απόδοση αν και σαν κατασκευη μου φαίνεται πολύ ψεύτικη.
Ο μπατζανάκης έχει βορινά δωμάτια 13-15 τετρ.
Τα προβλήματα τώρα. Αν και όντως εμενα ζεστένουν, ακούγεται ενας υψίσυχνος ήχος που είναι ενοχλητικός ΠΟΛΥ.
Ο μπατζανάκης όταν είχε 13 βαθμούς δούλευε συνεχώς απο τις 21.00 μέχρι τις 08.00 και το μονο που κατάφερε ήταν να πάει τη θερμοκρασία στους 19!Τελικά πήρε ένα θερμοπομπό 2000W απο Leroy με 30Ε και έκανε δουλειά.

Τέλος, δεν είδα πουθενα να γράφει την ονομασια ADAX πάνω στο σώμα.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν, είναι:
1. Εχει κανείς ίδια μάρκα να δω αν το γράφει κάπου μήπως εχουμε πάρει τελικά τπτ no name?
2. Τί είναι αυτός ο ήχος που ακούγεται και αν μπορεί να εξαληφθεί....

Ευχαριστώ...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimkais.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127954 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Θερμοπομπος ADAX Basic VP 1115 KT 1500 watt
Μπες στο σκρουτζ, αναζήτησε το μοντέλο που αγόρασες, σύγκρινε φώτο και διαστάσεις. Για το σφύριγμα δοκίμασε πρώτα σε άλλη μπρίζα μήπως δεν πατάει καλά, και σαν δεύτερο γύρνα το φις που μπαίνει στη μπρίζα αλλιώς (να πάρει τη φάση ο άλλος ακροδέκτης).

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127956 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Θερμοπομπος ADAX Basic VP 1115 KT 1500 watt

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128022 από Κυριακίδης 2
Γεια σας , ανοίγω αυτό το νήμα , και όπως λέει ο τίτλος ... με αφορμή μια απορία μου, στο ότι όλες οι αερόθερμες σόμπες έχουν σχεδόν ίδιες διαστάσεις (πλάτος-ύψος-βάθος) τι είναι αυτό που κάνει π.χ. μια σόμπα που είναι 6KW με μιαν που είναι 24Kw (και ενώ έχουν σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις) η 2η να αποδίδει πολύ περισσότερο? σε τι διαφέρουν "μηχανολογικά"? .."τρόπος κατασκευής"? κτλ (Το θέμα κατανάλωσης να μην ληφθεί υπόψιν αν και είναι αυτονόητο ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128030 από nikolas

Κυριακίδης 2 έγραψε: Γεια σας , ανοίγω αυτό το νήμα , και όπως λέει ο τίτλος ... με αφορμή μια απορία μου, στο ότι όλες οι αερόθερμες σόμπες έχουν σχεδόν ίδιες διαστάσεις (πλάτος-ύψος-βάθος) τι είναι αυτό που κάνει π.χ. μια σόμπα που είναι 6KW με μιαν που είναι 24Kw (και ενώ έχουν σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις) η 2η να αποδίδει πολύ περισσότερο? σε τι διαφέρουν "μηχανολογικά"? .."τρόπος κατασκευής"? κτλ (Το θέμα κατανάλωσης να μην ληφθεί υπόψιν αν και είναι αυτονόητο ).


Τι εννοείς ότι την κατανάλωση να μην την λάβουμε υπόψιν αφού KW συμμενη κατανάλωση. Καμιά σόμπα 6αρα δεν είναι ίδια με 24αρα διαφέρουν και στα μέταλλα και στης διαστασης θαλάμου και στην διαδρομή των καυσαερίων και στον χώρο καύσης και στα μοτέρ. Τίποτα δεν είναι ίδιο. Και όλα αυτά έχουν σχέση με κατανάλωση σε απόδοση. Επίσης δεν νομίζω να υπαρχη στο εμπόριο 24αρα αεροθερμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128035 από Κυριακίδης 2

Τι εννοείς ότι την κατανάλωση να μην την λάβουμε υπόψιν αφού KW συμμενη κατανάλωση. Καμιά σόμπα 6αρα δεν είναι ίδια με 24αρα διαφέρουν και στα μέταλλα και στης διαστασης θαλάμου και στην διαδρομή των καυσαερίων και στον χώρο καύσης και στα μοτέρ. Τίποτα δεν είναι ίδιο. Και όλα αυτά έχουν σχέση με κατανάλωση σε απόδοση. Επίσης δεν νομίζω να υπαρχη στο εμπόριο 24αρα αεροθερμη.


Για την κατανάλωση (να μην λάβετε υπόψιν) εννοώ όπως συγκρίνουμε αμάξια για την απόδοση/ταχύτητα (θέματα ισχύος) και άσχετο από θέμα κατανάλωσης. (οπότε επικεντρωνόμαστε στο θέμα αύξησης απόδοσης σε KW)

διαφέρουν και στα μέταλλα και στης διαστασης θαλάμου

Για τα μέταλλα αυτονόητο .. για τις διαστάσεις θαλάμου (σε ματιές που έριξα έξω μου φάνηκαν ίδιες εξωτερικά τουλάχιστον ... εντάξει θα παραδεχτώ ότι οι μεγαλύτερες σε KW έχουν και 1-2 πόντους υπεροχή) αλλά δεν πιστεύω ότι αυτοί οι 1-2 πόντοι κάνουν αυτήν την τεράστια διαφορά.

και στην διαδρομή των καυσαερίων

Και αυτό κατανοητό ... εννοείς την διαδρομή από την καύση και πριν να καταλήξουν τα καυσαέρια στον ανεμιστήρα (σαλίγκαρο εξόδου καυσαερίων) περνάει πρώτα από ένα "κατεβατό" κανάλι και μετά καταλήγει στον σαλίγκαρο .... δηλαδή θέλετε να πείτε ότι υπάρχουν και σόμπες με περισσότερα κανάλια διαδρομής καυσαερίων? Και αν ναι? πόσα κανάλια έχετε δει?

και στον χώρο καύσης

για τον χώρο καύσης (αν εννοείται το ποτήρι ρίψης των πέλετ ) που στις μεγαλύτερες σε KW απόδοσης έχει ποιο πλατύ και μεγαλύτερων διαστάσεων ποτήρι ? .. και αυτό κατανοητό.

και στα μοτέρ

κατανοητό ...

Τα πυρότουβλα που έχει μέσα σε μερικές ... παίζουν κανένα ρόλο σε απόδοση? .. (εννοείται παίζει για μένα άλλωστε κρατάνε ζέστη) αλλά μήπως ένας λόγος που βάζουν πυρότουβλα είναι για να προστατέψουν τα τοιχώματα ? (ειδικά για τις μεγάλης ισχύος σόμπες)?

Επίσης δεν νομίζω να υπαρχη στο εμπόριο 24αρα αεροθερμη.

Εντάξει μου ξέφυγε.

Και κάτι τελευταίο ... αν έχετε δει αυτές τις σόμπες στο επάνω μέρος της καύσης έχει κάτι σωλήνες (5-6 σαν περσίδες) από εκεί απάγει τον καυτό αέρα της καύσης (με βεντιλατέρ που υπάρχει πίσω του) θεώρησα ότι αυτοί οι σωλήνες είναι πολύ "λίγοι" και θεωρητικά λέω μέσα στον θάλαμο καύσης θα χωρούσαν και άλλοι τέτοιοι σωλήνες "απαγωγής" καυτού αέρα . θα μεγάλωνε η ισχύς της σόμπας αν υποθέσουμε έβαζα συνολικά 10 περσίδες απαγωγής αντί για 5 που έχει τώρα?

Συγνώμη για το σεντόνι ... αλλά προκειμένου να τα ρωτάω 1 και 1 .. καλύτερα όλα μαζί!!
.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ