Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142467 από foust
Απαντήθηκε από foust στο θέμα Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ
καλημέρα σε όλους σας,η σόμπα μου είναι στο δεύτερο χειμώνα και μάλιστα απο αντικατασταση , η αλήθεια είναι, η μυρωδιά είναι από καμένο πελλετ , και συγκεκριμένα από την μουτζούρα στο χώρο καύσης και διαχέεται στον χώρο απο τις περσίδες(από εκεί που βγαίνει ο αέρας ) ακόμα και κλειστή Από εχθές εντελώς τυχαία ανέβασα την φλόγα στο 4 από το 3 και τα πράγματα καλύτερα .Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχω κατανάλωση πελλετ περισσότερο; Τώρα θα μου πείτε στο σερβις , τελείως άσχετοι :) :) :) .Για αυτό κάποια βοήθεια από το φόρουμ .Ευχαριστω !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142488 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ
αυτο που μπερδευει εμενα αλλα και του υπολοιπους φανταζομαι ειναι η μυρωδια που αναφερεις...κανονικα δεν πρεπει ναχεις καμμια μυρωδια σχεδον στον χωρο σου (εκτος απ την αρχικη μεχρι να καουν οι μπογιες και τα σιδερα) ο χωρος καυσης δεν επικοινωνει με τον χωρο του σπιτιου αλλα με το μπουρι μονο
σαφως και μαυριλα στο τζαμι θαχεις ειτε πολυ ειτε λιγο και φυσικα στον θαλαμο καυσης ,,,ξυλο καιμε αιθαλη βγαζει :)
ανεβαζοντας την σκαλα απ το 3 στο 4 μαλλον (γιατι σε καποιες παει αναποδα) εχεις και περισσοτερη καταναλωση αλλα και ζεστη ...το προβλημα ομως ειναι να καταλαβεις αν η καυση σου ειναι σωστη κι αν μπορεις να κανεις καποιες ρυθμισεις στο πελλετ η στον αερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142496 από foust
Απαντήθηκε από foust στο θέμα Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ
η μυρωδιά δεν είναι από χρώμα ούτε από τα μεταλλικά μέρη ούτε από το μπουρί διότι έχω κάνει σχολαστικό ελέγχω η μυρωδιά εχω από κει που βγαίνει ο ζεστός αέρας στον χώρο, όταν είναι σε λειτουργιά ,και όταν είναι κλειστή η σόμπα . Το πιστεύω διότι, εσωτερικά στο πάνω μέρος του χώρου καύσευως έχει μια οπή σαν αεραγωγός όπου περνάει η θερμότητα και διοχετεύεται έξω στον χώρο από τις περσίδες Έχει ποτιστεί μαυρίλα στα τοιχώματα του αεραγωγού και με τον αέρα βγαίνει μυρωδιά .Είναι πολύ δύσκολα να καθαριστεί με λεπτομέρεια γιατί δεν χωράει το χέρι. Οσο για την φλόγα κατά την καύση είναι κίτρινη όχι προς το άσπρο ζωηρό κίτρινο .Οσο για τις ρυθμίσεις δεν έχω ιδέα .Αλλα στοιχεία η σόμπα ειναι flegra της progetto με πίνακας ελέγχου Fumis ALPHA , καύσιμο Schweighofer

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142497 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ
εχουμε 2 αερηδες :) στις πελλετοσομπες ο ενας μπαινει απο την τρυπα πισω απ την σομπα και παει για καυση και βγαινει απ το μπουρι ,,,ο αλλος μπαινει απο τον χωρο μας περναει μεσα απο καποιο σωληνωτο εναλλακτη (αυτο που βλεπεις μαλλον) ζεσταινεται και βγαινει απο τον ιδιο εναλλακτη η κανα καναλι οι 2 αυτοι αερηδες ειναι ανεξαρτητοι μεταξυ τους ...κι ο αερας που ζεσταινεται δεν εχει καμμια επαφη με τον χωρο καυσης ...
η θα πρεπει να προσδιορισεις μονος σου την μυρωδια (αν ειναι ιδια με τα καυσαερια της σομπας πχ) η με τι μοιαζει ...επισης ελεγξε οτι η πορτα σφραγιζει καλα και δεν χανει απο κει η απο την ενωση του μπουριου με την σομπα η ...αν εχεις κουφωματα που δεν σφραγιζουν πολυ καλα κι απο κει ακομα ... το σιγουρο ειναι οτι δεν θα πρεπει ναχεις μυρωδιες ...ακομα μπορεις να βαλεις την σομπα σου στην μεγαλυτερη σκαλα 1-2 μερες αν δεν την δουλευεις πολυ καιρο για φετος και μετα ξαναδοκιμαζεις στο 3


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foust

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142501 από foust
Απαντήθηκε από foust στο θέμα Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ
αυτό θα κάνω θα την έχω στο μεγάλη σκόλη . Θα σε ρωτήσω; έχει και αυτόματη λειτουργιά αυτό τι είναι πάλη να την βάλω ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142502 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μαυρισμα τζαμιου σε σομπα πελλετ
υποθετω γιατι δεν ξερω την σομπα σου οτι εννοει,,,,οτι μολις ο θερμοστατης της σομπας "δει" την θερμοκρασια χωρου που την εχεις ρυθμισει ειτε θα σβησει την σομπα ειτε θα την κατεβασει στην πιο χαμηλη "σκαλα" λειτουργιας ...κι αυτο συνηθως ειναι επιλογη δικη μας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ