Γεμίζει το δοχείο καύσης (Pellet King Model 10)

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143807 από JackDaniels
Καλησπέρα.
Χρησιμοποιώ για δεύτερη χρονιά την σόμπα Pellet King Model 10. Τον τελευταίο μήνα παρατηρώ ότι μετά από πολλές ώρες λειτουργείας (συνήθως αργά το βραδυ ενώ είναι αναμμένη από το μεσημέρι) το δοχείο καύσης δεν αδειάζει και σιγά-σιγά γεμίζει με αποτέλεσμα να γεμίζει ο θάλαμος με pellet τα οποία δεν έχουν καεί σωστά. Επίσης η φλόγα είναι πολύ μεγάλη και βγάζει αρκετό μαύρο καπνό, ο οποίος φαίνεται και μέσα στον θάλαμο. Κατά το καθάρισμα παρατηρώ ότι η στάχτη που βρίσκεται μέσα στο δοχείο καύσης δεν είναι σκόνη ,ως συνήθως, αλλά είναι στερεοποιημένη.
Έχει κανείς ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και πως είναι δυνατόν να διορθωθεί;
Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα pellet;
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143809 από Nasikas
Πριν μερικους μηνες ειχαμε επικοινωνησει για την ενδειξη SERV.
Επομενως γνωρίζεις χειρισμό κρυφου μενού.

Μπαινεις Α9 και μειώνεις το Pr3 - Συχνότητα σταδίου καθαρισμού (πχ. Απο 60, πηγαινε στο 40 η 30)
Παραλληλα, αυξάνεις το Pr 12 (διάρκεια σταδίου καθαρισμού)

- Εχεις κανει εσωτερικο καθαρισμό σόμπας?

(- Τι πελλετ καις αλήθεια ?)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143810 από JackDaniels
Το pr3 ήταν ήδη στο 30. Το pr 12 ήταν στον 30 και το πήγα στο 60 (ελπίζω να έκανα καλά).
Την σόμπα την έχω καθαρίσει τον τελευταίο μήνα εσωτερικά 2 φορές πιστεύοντας ότι αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Έχω ξεβιδώσει και τα πλευρικά τοιχώματα και γενικά ακολούθησα τις οδηγίες του εγχειριδίου για καθαρισμό. Έχει γίνει και το ετήσιο service από τεχνικό (δεν γνωρίζω πόσο καλή δουλειά έγινε σε αυτό).
Καίω forest pellet της alfapalm Σέρβικο. Αλλά ήμουν ευχαριστημένος μέχρι πριν ένα μήνα.
Οι τιμές που έχω τώρα στο pr3 και pr12 είναι εντάξει;
Έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143811 από Nasikas
Αν στο μενου υπάρχει δυνατότητα να παει κατω απο 30 (Pr3), πηγαινέ το.
Το Pr12 , στο 60, υπάρχει μικρός κίνδυνος να σου σβήσει σε μερικες περιπτώσεις η σόμπα.

Για να εισαι σιγουρος αν φταιει η όχι το πελλετ, η γνωμη μου ειναι να δοκιμάσεις 1 απο σακι διαφορα αλλα πελλετ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143813 από Nasikas
Και αν δεν φταιει το πελλετ, - κατι που ειχα αντιμετωπίσει στο παρελθον ήταν το ποτηρι καύσης.
Ειχε πάρει "μεντα" και δεν πατουσε καλά- δεν εφαρμοζε δηλαδή και έτσι μερος του αέρα, αντι να διέρχεται απο τις τρύπες της εστίας καυσης, χανόταν απο το κενό που δημιουργήθηκε στην "πατουρα". (εχει κορδονι το πιατο σου?)
- Δοκίμασε επίσης να ανεβάσεις μια σκάλα τα 2 βιντυλατερ. (Pr 18- Pr22 //// and Pr23-Pr27 )
πχ το 2300 πηγαινε το σε 2350 - και το 15 στο 16 = σταδιακη αυξηση

ΥΓ. Και ενα λιμάρισμα της εστίας καυσης, ειναι επιβεβλημένο καθε χρόνο.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JackDaniels

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143819 από JackDaniels
Το pr3 μπορεί να μειωθεί μέχρι 10. Εγώ το έβαλα 20. Το pr12 το μείωσα στο 45. Αύξησα επίσης τα βιντυλατέρ μία μονάδα. Δηλαδή πλέον οι τιμές είναι pr18 : 1710, pr19 : 1760, pr20 : 1810, pr21 : 1860, pr22 : 1910 και pr23 : 15, pr24 : 19, pr25 : 21, pr26 : 24, pr27 : 35.
Το πιάτο δεν έχει κορδόνι και θεωρώ ότι εφαρμόζει καλά, αλλά θα το κοιτάξω κι αυτό.
Πάντως δεν το παρατηρώ καθημερινά στον ίδιο βαθμό. Άλλες μέρες είναι πιο έντονο κι άλλες λιγότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ