Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143834 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα
οτι λεμε ειναι για να το ψαξεις :)
αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι το κυκλωμα ζεστου αερα και αερα καυσης ειναι ανεξαρτητα και δεν μπερδευονται
εκτος απο την περιπτωση που αναφερθηκε και δεν στο ευχομαι ...τσεκαρισε την σταγανοτητα της ενωσης της καμιναδας με την σομπα ... επειδη τον αερα για θερμανση τον παιρνει η σομπα απο γυρω της αν αυτη η ενωση στην εναυση χανει για τους λογους που ανεφερες και με την υποπιεση που δημιουργει το ξεκινημα του ανεμιστηρα θερμανσης μπορει να ανακατευεται ελαχιστος καπνος και να περναει στον αερα θερμανσης ....στην συνεχεια η λειτουργια αποκαθιστατε σωστα μια και ζεσταινεται και η καμιναδα και οι πιεσεις εξισοροπουνται
επισης η τρυπες στον τοιχο φροντισε να ειναι βουλωμενες αν δεν ειναι ηδη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143835 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα

Nasikas έγραψε: ΓΝΩΜΗ:
1. Ειτε ειναι ιδέα σου οτι ειναι καπνός- και απλά εισαι υπερβολικος με ευαίσθητη μύτη.....σορυ... :S
2. Ειτε υπάρχει πόρος στις κολλήσεις των τουμπος. (μου ετυχε σε ιδια ακριβως σόμπα στον Πλαταμωνα. Ο πωλητης της σόμπας κατηγορούσε το πελλετ και οταν εκανα φυλλο-φτερο την σόμπα, βρήκα το σημειο που εβγαινε η κάπνα και τους τάπωσα. - Και ημουν σίγουρος για πόρο, επειδή πηρα ενα ασπρο βρεγμενο χαρτι κουζίνας και στο επιπλο απεναντι απο την σόμπα εβγαζε μαυρίλα. (καντο αυτο)
3. Να μην ειναι καλά εφαρμοσμένη κάποιο απο τα καουτσουκ τάπες στο κατω μέρος της σόμπας, το βρίσκω δύσκολο, αλλά έλεγξέ το.

Σε ποια περιοχή εισαι ? Επειδή ειμαι σε προσωπικη κόντρα με την Εντιλ και το αχαρακτηριστο σέρβις της, ειμαι ικανος να έλθω. (παντα αφιλοκερδως οπου παω)


αν εισαι σε κοντρα μπορω να βοηθησω και εγω.
το προβλημα της δικιας μου ειναι η τρομερα μεγαλη ποσοτητα σταχτης που βγαζει.
στα τουμπα ανα 100 κιλα που καιω πρεπει να βγαζω τα καουτσουκ να τα καθαριζω γιατι ειναι γεματα.
επισης τα ταυ καθαρισμου καθε 100 κιλα εναι γεματα.
και φυσικα τα μπουρια καθε 200 κιλα.
με ολα τα πελετ!!!!
για να καταλαβεις την εχω 3 χρονια. τον πρωτο χρονο μου εκανε ΟΛΟ το μπαλκονι μεσα σε τρεις μηνες καταμαυρο!!!!
τον δευτερο χρονο πρωσπαθησα να κανω μια πατεντα (για την μαυριλα) απετηχε παλι καταμαυρο.
αναγκαστηκα πηρα το φιλρο του κ. μοσχαλη ...τεραστια διαφορα αλλα ακομα και ετσι υπαρχει ενα ιχνος μαυριλας στο τελος της σεζον.
το φιλτρο τωρα το καθαριζω μια φορα τον μηνα εντελως και καθε βδομαδα αλλαζω νερο. το νερο γινετε λες και κανει σαν μεγαλους κομπους πισσας με αποτελεσμα φυσικα να βουλωνει το βρυσακι.
ειχες κανενα αλλο τετοιο θεμα?
για οτι θελεις ρωτησε με!

ευχαριστω και χρονια πολλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143839 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Στελιο
- Θελω να το δω αυτο που περιγραφεις. Με 100 κιλα να θελεις ανοιγμα τα καουτσουκ. Μια φορά η δυο φορες ετησιως τα ανοιγουμε.
Δοκίμασες να παιξεις με το μοτερ καπνου ? (παραμετροι Α1, Α2, Α3 στο κρυφο μενου)

Μπορεις να βγαλεις ενα βιντεο την φλογα?
Βλεπεις να πεταει σπιθες πολλές ?

ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ειναι, αντιοικονομικο και σιγουρα ενοχλητικο. Ειχες αλληλογραφια μαζι τους? Τι σου ειπανε ?
Αν θελεις μπορουμε να κανουμε μαζι θεμα σε Ιταλια. (εχω και εγω τα δικα μου)
(με πιστοποιημενο Din plus - ειπες οτι σου εκανε το ιδιο?)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios, oddios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143846 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Re:Απ: Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα
Αν ειναι να κανουμε θεμα, ειμαι κ εγω μεσα! Οι τυποι ειναι απαραδεκτοι, το δικτυο τους ανυπαρκτο.... εδω κ 2 χρονια δε μπορουν να βρουν τι φταιει και παντα κατα το αναμα βαραει αλαρμ (check air flow). Το τι δικαιολογια εχω ακουσει δε λεγεται...ποτε ειναι κοντη η καμιναδα, ποτε φταιει το καπελο, ποτε η εισαγωγη νωπου αερα ειναι φραγμενη......το αποτελεσμα ειναι να μην μπορω να προγραμματισω τη σομπα να αναβει μονη της, εχει αχρηστευθει η δυνατοτητα αυτοματισμου. Στη δευτερη προσπαθεια παιρνει κανονικα! Επισης, και εγω ανοιγω τα κατω τουμπα και τα καθαριζω καθε 100 κιλα περιπου γιατι γεμιζουν σταχτη. Μαυριλα ιδιαιτερη δεν εχω
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143851 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα
φυσικα και μπορεις να το δεις οποτε θες εσυ και οποιος αλλος θελει το σπιτι ειναι στην βεροια.
το κρυφο μενου το εχω ξεπατωσει ειδικα τον αερα εισαγωγης και εξαγωγης. αυτην την στιγμη την δουλευω στο +9 σε ολες της σκαλες.
για το βιντεο θα το κανονισω μεσα στης γιορτες.
δεν πεταει ιδιαιτερα πολλες σπιθες αν και πιστευω πως για αυτο ευθυνεται συνηθως το πελλετ.
δεν εχω αλληλογραφεια μαζι τους εχω τον αντιπροσωπο τους εδω στην βεροια "που ετρεξε αρκετα για μενα"
αλλα πλεον το εχει αφησει και αυτος.
το καλοκαιρι την εκανα γενικο καθαρισμο και συντηρηση.
αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως δουλευει με χαμηλη πιεση στα 18 με 22 pascal.και αν ειναι βρομικη σχετικα μου βγαζει στην εκκινηση alarm για χαμηλη πιεση.
και φυσικα το check air flow ειναι καθημερινο
να σημειωσω πως καθε μερα η σομπα καθαριζετε,οτι καιω 3 τονους την σεζον.
(με πολλες μαρκες με Din plus εκανε παντα το ιδιο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143855 από thegoul
Απαντήθηκε από thegoul στο θέμα Edilkamin funny μυρωδια στο ξεκίνημα
Και εγώ είμαι μέσα αν και πριν από τρία χρόνια είχα στήλη email στην ιταλική edilkamin και ποτέ δεν πήρα απάντηση.Το τζάμι μαυρίζει μέσα σε τρεις ώρες ολόκληρο(δεν μου δώσανε λύση) και το κορδόνι για την πόρτα που λόγω κατασκευαστικού σφάλματος το κόβει δεν μου το αντικατάστησαν ποτέ.Αναγκάστηκα να το παραγγείλω και να το πληρώσω.Ξέρετε πόσο γρήγορα το πήρα στα χέρια μου; Μετά από έναν ολόκληρο χρόνο. Για την αντίσταση που χρειάστηκα, την παράγγειλα μέσω internet από ιταλική σελίδα με ανταλακτικά και μου ήρθε σε πέντε ημέρες. Έχω την Idroflexa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ