Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162403 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Στο νησί μου γενικώς ακούγεται το πελλετ και υπάρχουν μαγαζιά που πωλούν ππλλετοσομπες, συνεπώς και προμήθεια πελλετ όπως και τσεκάρισα. Μπρικετα δεν πρέπει να κυκλοφορεί πολύ για το λόγο ότι λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουν καυσόξυλα από τα Λιοστάσια τους.
Χθες μίλησα με τον αντιπρόσωπο της Σόμπας στην Πάτρα και περιμένω να μου απαντήσει περί διαθεσιμότητας , μου είπε ότι στα KW αυτά είναι ένα καλό οικονομικό μοντέλο και έχει μεγάλη ζήτηση, kalor Denia 14

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162404 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Να ξερει να ρυθμιζει ειναι το θεμα και πως λειτουργει... δεν ειναι "τοστιερα"... Καταλαβαινεις τι εννοω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162415 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Με πολλή καλή διάθεση (μην παρεξηγηθώ) και συναδελφική αλληλεγγύη, τολμώ να πω πως διακρίνω βιαστική προσέγγιση λόγω απειρίας.
Λυπάμαι το γεγονός πως όπως λες τα οικονομικά σας είναι μετρημένα, γι'αυτό και ξαναστέκομαι στο θέμα σου.
Αφού επιμένεις στο Pellet, Πάρε πιο μικρο μηχάνημα (π.χ. Kalor Miriam 10kW ή και ακόμα μικρότερο). Η συνεχής λειτουργία στη θέρμανση με τα στερεά καύσιμα, δεν έχει καμία σχέση με ότι έχεις συνηθίσει μέχρι σήμερα.
Ο χώρος σου είναι πάρα πολύ μικρός, ότι και να βάλεις θα σε καλύψει. Μην πας σε μεγάλο μηχάνημα με τις παλιές λογικές "να είναι μπόλικο", "να είναι άνετο να δουλεύει χαλαρά" κτλ. κτλ... Πετάς τα χρήματα σας και ίσως να μην πετύχεις και τη σωστή θερμική άνεση.
Πάρε και έναν αφυγραντήρα χώρου, που σίγουρα τον χρειάζεστε και θα αλλάξει τη ζωή σας και στο τέλος σου περισσεύουν και χρήματα να αλλάξεις και ένα παράθυρο.

Εγώ πάντως ίσως να την τοποθετούσα στον βορινό τοίχο, εκεί που κάνει το σπάσιμο με το μπάνιο...

Καλή συνέχεια, σε όποια λύση και αν καταλήξεις.
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162424 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, από τα λόγια σας καταλαβαίνω το συμβουλευτικό χαρακτήρα σας. Απειρία για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει και τα οικονομικά πράγματι είναι όπως τα καταλάβατε.
Με κάποιους προμηθευτές που μίλησα , όντος μου προτείναν γύρω στα 10Kw. Επειδή φοβάμαι τις απώλειες που υπάρχουν (ο άλλος δεν ξέρει και καλά το σπίτι σου) με κάνει η ανασφάλεια να διαλέγω αυτή, που στην ουσία είναι 2,5Kw παραπάνω. Δεν ευελπιστώ να κυκλοφορώ με το σορτς και το κοντομάνικο αλλά τουλάχιστον στο χωλ και στο δεξί δωμάτιο (που είναι υπνοδωμάτιο) να μην έχει αυτό το παγερό περιβάλλον που επικρατεί τώρα, στο καθιστικό πιστεύω θα την ευχαριστηθούμε με το παραπάνω.
Ελπίζω να μην είναι μεγάλη η υπερβολή , τώρα θα κριθεί εκ του αποτελέσματος διότι μόλις σήμερα έστειλα προκαταβολή στον αντιπρόσωπο στη Πάτρα για να κάνει την παραγγελία , μου είπε, ότι αυτή τη στιγμή το εργοστάσιο το συγκεκριμένο έχει ξεπουλήσει και οι παρτίδες που θα βγάλει από εδώ και πέρα είναι ήδη προ πουλημένες. Συγκεκριμένα μου είπε ότι σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες επιδοτούν τη χρήση και έχει εκτοξεύσει τη ζήτηση στα ύψη και ήταν και ειλικρινής μαζί μου με το χρόνο παράδοσης που είναι μεγάλος.
Την άλλη θέση που μου προτείνετε είναι και η θέση που θα ήθελα να την βάλω αλλά είμαι σε σχέδιο εντός οικισμού σε εν επαφή με ξένο οικόπεδο και δεν μπορώ να βγάλω τα μπουριά μου έξω(και το παραθυράκι στο wc είναι υπό ανοχή από τον γείτονα κατά Γ.Ο.Κ.).
Για το ότι προκύψει , καλό ή κακό θα ξανά γράψω για να μαθαίνουν οι επόμενοι, ευχαριστώ για όλα και ΟΛΟΥΣ σας!!!
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kar..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162427 από triumph1850
Απαντήθηκε από triumph1850 στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Για μένα καλά έκανες και την πήρες λίγο πιο μεγάλη. Το μικρό μεγάλο δεν γίνεται. Και εγώ την πήρα πιο μεγάλη και δουλεύει ρελαντί Ούτε που φαίνετε η φλόγα. Από τον Χρήστο στην περιφερειακή της Πάτρας την παραγγειλες.???
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162430 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Μάλλον μιλάμε για τον ίδιο, δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω από τους κανόνες του Forum την επωνυμία της επιχείρησης αλλά μιλάμε για το ίδιο νομίζω , περιοχή Ρυάκι – Νέο Σούλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ