kalor mia 16 error 06

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164814 από Μaκης
kalor mia 16 error 06 δημιουργήθηκε από Μaκης
Καλημέρα στην παρέα και καλό χειμώνα
Φετος αγόρασα την συγκεκριμένη και την έβαλα σε λειτουργία 2 βδομάδες πρίν.
Έχει κάψει συνολικά 2 τσουβαλάκια και χτές γέμισα με το τρίτο.
Μετα απο 2 ώρες λειτουργία μου έβγαλε το error 06. Είδα στο ποτήρι οτι ήταν πλημμυρισμένο απο πελετ.
Τα άδειασα πίσω και δοκίμασα ξανα την έναρξη.
Η σόμπα όμως τώρα δεν κατεβάζει καθόλου πέλετ. :(
Τί κάνουμε τώρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164815 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα kalor mia 16 error 06
Άδειασε το πέλλετ από τη δεξαμενή δες το κοχλία μήπως υπάρχει αρκετή συσσώρευση σκόνης καθάρισε το και βάλε 1/4 του τσουβαλιου να δεις το στέλνει στο κουπάκι καύσης?αν όχι θα μιλήσουμε το απόγευμα που θα είμαι σπίτι να τη δουμε.βαλε μια φωτό το πάνελ οθόνης
Last edit: 5 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μaκης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164816 από Μaκης
Απαντήθηκε από Μaκης στο θέμα kalor mia 16 error 06
Λοιπόν, ξεκίνησα να καθαρίζω μπροστά. Έριξα φώς στο σωλήνα που κατεβάζει τα πέλετ ο κοχλίας και είδα πολύ υλικό απο πέλετ να είναι στουμπωμένα στο σωλήνα. Δηλαδή ο σωλήνας ήταν φρακαρισμένος. Πήρα ένα συρματάκι και τα τράβηξα όλα προς τα κάτω μέχρι που είδα τον κοχλία.
Πάτησα το σταρτ και πήρε μπρός, κατεβάζει πέλετ κανονικά, αλλά μου φαίνεται οτι κάνει θόρυβο περισσότερο ο κοχλίας ( μπορεί να είναι και ιδέα μου )
Οφείλω να πώ οτι τα 2 τελευταία τσουβαλάκια ήταν περσινά, δώρο απο το μαγαζί που αγοράστηκε η σόμπα. Παρατήρησα όταν τα έριχνα τι υπήρχε πολλή σκόνη και θρυμματισμένα κομμάτια πέλετ, αλλά και κάποια κομμάτια πολύ μεγάλα.
Μέτρησα ένα τυχαίο και ήταν 4,2 εκατοστά.
Μάλλον πρέπει ήταν προβληματικά τα 2 τσουβαλάκια ( μπορεί και με υπερβολική υγρασία )
Δέν νομίζω να έχω πρόβλημα με τη σόμπα , τί λέτε?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164817 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα kalor mia 16 error 06
Εάν το πέλλετ έχει υγρασία και είναι μακρύκοκο ,είναι φυσιολόγικό να κολάει πριν τον κοχλία και να σου κάνει σπηλαίωση. Ετσι σβήνει η φλόγα από έλειψει πέλλετ στο δοχείο και μέχρι να κατέβει η θερμοκρασία καυσαερίων γιά να σβήσει η σόμπα και να σου βγάλει το error 6 .Πολλές φορές ενώ σβήνει η σόμπα ξεμπλοκάρει ο κοχλίας και σου γεμίζει με πέλλετ το δοχείο. Είναι καθαρά θέμα ποιότητας πέλλετ το πρόβλημα σου. Στο μενού σου υπάρχει υπομενού που λέει γιά ΦΟΡΤΩΣΗ ΠΕΛΕΤ ON/OFF άρα από εκει τσεκάρεις το πρόβλημα σου στο κοχλία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μaκης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164818 από Μaκης
Απαντήθηκε από Μaκης στο θέμα kalor mia 16 error 06
papadakis, το σβήσιμο έγινε χτές αργά το βράδυ οπότε δεν μπορεσα να δώ ακριβώς πώς έσβησε.Βρήκα τη σόμπα με πλημμυρισμένα πέλετ και error 6.
Την δοκίμασα να την ξεκινήσω αλλά δεν κατέβαζε πέλετ. Ξεβούλωσα το σωλήνα και ξεκίνησε.
Τώρα την έχω σε λειτουργία συνεχόμενα, δεν έχει σβήσει, αλλά δέν την βλέπω πολύ ζωηρή τη φλόγα και κάπου κάπου πάει για σβήσιμο ( δέν μιλάω για τη λειτουργία καθαρισμού )
Ποιό υπομενού εννοείς? Μιλάς για τον πιθανό διαφορετικό θόρυβο στο κοχλία που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα? Πώς το δοκιμάζεις αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164819 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα kalor mia 16 error 06
Άλλαξε πέλλετ πάρε κάποια γνωστα Α1 και δοκιμασε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ