Απορίες - Βοήθεια για σόμπα Pellet

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165430 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απορίες - Βοήθεια για σόμπα Pellet
Αν υπάρχει χώρος να βάζεις ξύλα, γιατί δεν κοιτάζεις τη λύση με 2 ξυλοσομπες. και οι δύο μαζί πιο φθηνές απο την πελλετ και ζεσταινουν και περισσοτερο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165447 από Katia
Απαντήθηκε από Katia στο θέμα Απορίες - Βοήθεια για σόμπα Pellet
Dimlyk, Λέω για υδραυλικό, γιατί δεν υπάρχει εγκατάσταση καλοριφέρ. Δεν υπάρχουν σώματα και για αυτό σκέφτηκα πως θα χρειάζεται πρώτα υδραυλικός.

Nasikas, Κι εμένα αυτή μου φαίνεται και πιο οικονομική και πιο εύκολη λύση αλλά το πρόβλημα είναι πως τα δωμάτια είναι μικρά και ο διάδρομος ακόμη πιο μικρός όπως είπα και στον Κώστα σε προηγούμενο σχόλιο. Δεν υπάρχει χώρος να μπει η σόμπα επάνω. Είναι διπατο σπίτι με ξεχωριστά δωμάτια 2 κάτω (κουζίνα-σαλόνι) και 2 επάνω (κρεβατοκάμαρες) κ μπανιο συν μικρός διάδρομος. Η μόνη περίπτωση θα ήταν να μπει μια κατω στο σαλονι και η αλλη ακριβως απο επανω της στο ενα δωματιο. Ομως φοβαμαι πως θα ειναι φουρνος εκει κ δεν θα πηγαινει η ζεστη στο υπολοιπο σπίτι. Είμαι κ ασχετη και δεν μπορω να σας κανω σχεδιαγραμμα, αλλά φαντασου πως ανεβαινεις την σκαλα εχει ενα πολυ μικρο διαδρομακι (χωραει ντουλαπακι 35 εκ. φαρδος οριακα) και είναι ενα δωματιο δεξια ενα αριστερα, αλλα οι πορτες τους δεν ειναι απεναντι, είναι σε ευθεια. Δεν ειναι δλδ αντικρυστα, ειναι στην ιδια ευθεια.
(Ελπιζω να καταλαβατε!) Μακάρι να μπορούσα να βρω λύση ή μια πολύ στενη σομπα πχ. Αυτό θα εέλεγα σίγουρα.

t123321, Δεν έχω επίσης καθόλου χώρο. Και το πέλετ κάπου εσωτερικά θα το έβαζα με μεγάλη δυσκολία και λίγο λίγο παραγγελία γιατί δεν υπάρχει χώρος. Επίσης, επειδή είχαμε σε παλιότερο σπίτι, ωραία ζέστη αλλά μεγάλη ατσαλιά και δυσκολία.

Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165453 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απορίες - Βοήθεια για σόμπα Pellet
Ας το πιασουμε λιγο αλλιως... τι λεφτα διαθετεις για να μη συζηταμε λυσεις που δεν μπορεις να καλυψεις και αν το σπιτι ειναι δικο σας

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165459 από Katia
Απαντήθηκε από Katia στο θέμα Απορίες - Βοήθεια για σόμπα Pellet
Μέχρι 2.000 αλλά να τα εμπεριέχει όλα. Κόστος υλικών, τοποθετήσεις, μερεμέτια κλπ. Γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου με τα μαστόρια :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165460 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Για να μην το κουράζουμε έως 2000 Ε εγκατάσταση καλοριφέρ σώματα λέβητας
σωλήνες εξαρτήματα κολεκτερ μερεμέτια και Μάστορας δεν βγαίνει ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!παρε 2 σομπουλες απο το Λερου με ένα 1000 και οι 2 και κανένα 50αρι οι σωλήνες φ80 ίνοξ και απο 7.24kw που ειναι η καθε μια να σε βοηθήσω να τις κάνουμε 9-10kw τη καθε μια και να πάρεις τα υπόλοιπα έως το 2χιλιαρο πελλετ να ζεσταθείς και με τις δυο ολη τη σεζόν!!!!!!!ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΝΑ 2χιλιαρο να ζεστάνω το σπίτι μιας και εχεις και 2 πολυκαταστήματα για οικονομικό και καλο πελλετ που βγάζουν προσφορές , ;) ;)
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165461 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Απορίες - Βοήθεια για σόμπα Pellet
Με συνθετικούς σωλήνες που έβαλα και εγω και όλα τα υπόλοιπα υπολόγιζε απο 3.000 εώς 3500 τουλάχιστον ανάλογα με την ποιοτητα των υλικών που θα επιλέξεις.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ