THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165869 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS
Και σε μένα φαίνεται περίεργο αλλά και πολύ επικίνδυνο από τις φωτογραφίες.
Δεν την ξέρω όμως τη σόμπα και από το manual που έψαξα δεν μπόρεσα να καταλάβω το σχεδιασμό της σε αυτό σημείο.
Εκεί κανονικά δεν πρέπει να φαίνεται ή να συσσωρεύεται πέλλετ γιατί υπάρχει κίνδυνος να διαδοθεί η φωτιά στο σιλό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios46

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165873 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS
Πάρε τηλεφωνο εκεί που την πήρες διότι θα κάνει επιστροφή φλογας και δεν ξέρω αν έχει ασφαλιστικη δεικλιδα για αυτό και θα πάρεις ΦΩΤΙΑ!!!!Στη φωτό αν και δεν φενεται καλά δείχνει συσσώρευση πέλλετ στο σημείο και η γλυστρα να μην το κατεβάζει.βαλε ένα αλφάδι όπως σου είπε και ο Νασικας και να την βάλεις να γέρνει ελαφρώς μπροστά.αδειασε όλο το πέλλετ και με σβυστη τη σόμπα ελενξε την κατηφόρα που πέφτει το πέλλετ σχολαστικά .αν δεν μπορείς να τα κάνεις επειδή είναι καινούργια μιλά με το κατάστημα να σου φέρουν τεχνικό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios46

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165874 από stelios46
Απαντήθηκε από stelios46 στο θέμα THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Πάρε τηλεφωνο εκεί που την πήρες διότι θα κάνει επιστροφή φλογας και δεν ξέρω αν έχει ασφαλιστικη δεικλιδα για αυτό και θα πάρεις ΦΩΤΙΑ!!!!Στη φωτό αν και δεν φενεται καλά δείχνει συσσώρευση πέλλετ στο σημείο και η γλυστρα να μην το κατεβάζει.βαλε ένα αλφάδι όπως σου είπε και ο Νασικας και να την βάλεις να γέρνει ελαφρώς μπροστά.αδειασε όλο το πέλλετ και με σβυστη τη σόμπα ελενξε την κατηφόρα που πέφτει το πέλλετ σχολαστικά .αν δεν μπορείς να τα κάνεις επειδή είναι καινούργια μιλά με το κατάστημα να σου φέρουν τεχνικό

εβαλα αλφαδι και ειναι οκ...θα ερθει ο μαστορας να τη δει μου ειπε....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166016 από stelios46
Απαντήθηκε από stelios46 στο θέμα THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS

Nasikas έγραψε:

stelios46 έγραψε:

stelios46 έγραψε: γεια σας και παλι....αν μπορει καποιος να βοηθησει για την συγκεκριμενη αεροθερμη μπας και βρουμε τις ρυθμιεις στο κρυφο μενου γιατι ο πωλητης μου λεει οτι δεν εχει παρα μονο να ρυθμισεις τον κοχλια και τον αερα... :dry:γινεται να δουλευει στο τερμα και να βγαζει τοση φλογα?με αυστριακο πελλετ?και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ο κοχλιας μια παει γεματα 2 δε ριχνει?θελει ταισμα παραπανω?

εδω φαινεται που το μαζευει αλλα δεν το ριχνει

Ανατριχιάζω με αυτό που βλέπω.
Να έχετε πάντα κλειστό το καπάκι του σιλό.
Κίνδυνος ανάφλεξης.



Ευθυγραμμίσατε σίγουρα την σόμπα. Είναι "αλφαδειά" ή μήπως γέρνει ελάχιστα προς τα πίσω ?
Καθαρίζετε ενίοτε τον σωλήνα πτώσης του πέλλετ ? Μήπως έχει κάνενα γρέζι απο τις κολλήσεις εκεί που στάθηκε το πέλλετ ? Αν ναι ΞΥΣΤΕ το.

Εχουμε πουλήσει διψήφιο αριθμό αυτής της σόμπας. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρω το μενου (εδω που βρίσκομαι) Κάντε μια δοκιμή - ένα σακί- Αλφα Γουντ Grune Holz πελλετ. Το Σάββατο ήμουν σε μία ίδια σόμπα και το έκαιγε τέλεια.

καλησπερα και παλι...επειδη μου ειπες οτι την γνωριζεις τη σομπα...εχω τη ρυθμισει του κοχλια στο +35 και τη σκαλα 5 δηλαδη τερμα με αερα -0-...ειναι σωστο να βγαζει μονο τοση φλογα?την ειδε ο τεχνικος και ειπε οτι ειναι οκ... :(
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166024 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS
Φυσιολογικό είναι να κάνει σκαμπανεβάσματα η φλόγα.

- Αυτό που βλέπω στην φωτογραφία, φαντάζομαι ότι είναι κάποιος μέσος όρος φλόγας ?- και ότι ανεβαίνει και πέφτει η φλόγα. - ε ?
Δοκιμάστε κι άλλα πιστοποιημένα πέλλετ, είναι η γνώμη μου.
Σημ. Ο αέρας πάντως - απο την στιγμή που βλέπω φλόγα με γλωσσίδι και σπίθες - είναι υπεραρκετός νομίζω.

(εξ αποστάσεως, κωλύομαι να εκφράσω γνώμη για το επίπεδο που πρέπει να βάλετε κοχλία και αέρα. Ειδικά δε ,- με την φωτογραφία που είδα - να παραμένει στον σωλήνα πτώσης πέλλετ, φοβάμαι να εμπλακώ περαιτέρω. )


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Nasikas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios46

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #166044 από stelios46
Απαντήθηκε από stelios46 στο θέμα THERMOROSSI 1000----κρυφο μενου SOS

Nasikas έγραψε: Φυσιολογικό είναι να κάνει σκαμπανεβάσματα η φλόγα.

- Αυτό που βλέπω στην φωτογραφία, φαντάζομαι ότι είναι κάποιος μέσος όρος φλόγας ?- και ότι ανεβαίνει και πέφτει η φλόγα. - ε ?
Δοκιμάστε κι άλλα πιστοποιημένα πέλλετ, είναι η γνώμη μου.
Σημ. Ο αέρας πάντως - απο την στιγμή που βλέπω φλόγα με γλωσσίδι και σπίθες - είναι υπεραρκετός νομίζω.

(εξ αποστάσεως, κωλύομαι να εκφράσω γνώμη για το επίπεδο που πρέπει να βάλετε κοχλία και αέρα. Ειδικά δε ,- με την φωτογραφία που είδα - να παραμένει στον σωλήνα πτώσης πέλλετ, φοβάμαι να εμπλακώ περαιτέρω. )

το πελλετ που ειδατε στη φωτο να ειναι ΄΄σκαλωμενο''δεν ειναι στον σωληνα πτωσης αλλα στον κοχλια εκει ακριβως που παει να πεσει
..η φλογα ναι εχει σκαμπανεβασματα και στην φωτο ειναι χαμηλα...
ευχαριστω παντως....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ