Μακριά από σόμπες πελλετ.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174808 από no good
Μακριά από σόμπες πελλετ. δημιουργήθηκε από no good
Αγορασα και εγω μια ιταλικη σομπα πελλετ 12 kw στα χαρτια, ουτε 5kw στην αποδοση, για να ζεστανω 45 τετραγωνικα, απο τα οποια τα 30 ειναι ενιαιος χωρος. .Καιω 30 κιλα πελλετ αυστριακο, το καλο, Α1 plus στο 12ωρο και  δεν ζεσταίνει ΤΙΠΟΤΑ με το ζορι παει 20 βαθμους στο ενα δωματιο .Σε ολο το σπιτι ταβανι 15 βαθμοι να δουλευει ασταματιτα. Το σπιτι ειναι του 1990 μονομενο με τις εποχης μονοσεις ,αλλα οχι ενεργειακο.Ο εμπορας το ρίχνει στο σπιτι . Αν εχει εξωτερικη μονωση 7 ποντους, αλουμινια παραθυρα καινουργια, και ενεργειακη σκεπη. Συμπερασμα να ριξω στο σπιτι 50.000 ευρο για να δουλεψη η πελλετ σομπα. Μπηκα στο τρυπακι για ρυθμισεις που λενε ,Αποτέλεσμα να καιει το διπλασιο πελλετ με  μικρες διαφορες στη ζεστη διοτι απλος του ανεβαζουν το καυσιμο και τον αερα στα τερματα , Κατεληξα στο συμπερασμα λοιπον . Τι καλο εβγαλαν οι Ιταλοι για να βγαλουν και σομπες? Τιποτα. Μονο ντιζαιν , παπατζιλικι  και ζημιες. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΩΘΗΤΕ ΜΑΚΡΙΑ . ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΟΙΒΗ Η ΑΓΩΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ. Εκτος αν εχετε ενεργειακο σπιτι και θελετε να ζεστανετε το σαλονι σας. Γι αυτο ειναι καλες., διοτι μιλαμε για ενα αεροθερμο και καιει πελετ αντι για ρευμα στην τιμη σχεδον του ρευματος. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174815 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Σχετικό είναι αυτό που λες απλά είναι μόνο για ενιαίους χώρους και ΒΑΣΙΚΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΣΟΜΠΕΣ ΙΤΑΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΚΕΣ
.ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΚΥΒΙΚΑ ΑΕΡΑ ΤΥΠΟΥ "ΚΟΥΡΤΙΝΑΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ "ΑΠΟ 20-58Watt".ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΜΟΤΕΡ ΤΥΠΟΥ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΗ ΦΑΣΑΡΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΠΥΡΟΒΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΥΒΙΚΑ ΑΕΡΑ!!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ Η MYTHERM (ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΤΕΡ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΚΑΙ "ΠΥΡΟΒΟΛΑΝΕ".ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ !!!!!!!ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ!!!!!!!!ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΜΟΝΩΣΗΣ !!!
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174840 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Επί 6 χρόνια δούλευα θέρμανση στο σπίτι σόμπα πέλλετ.Το πέλλετ το αγόραζα 3 ευρώ το σακί. 90 ευρώ το μήνα. Ολα καλά. Σήμερα θέλω 180 ευρώ το μήνα. Όχι καλά. Από πέρσι λειτουργό 2 αιρ κοντισιον ινβερτερ 9αρια χειμώνα καλοκαίρι 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, θέρμανση 21 βαθμούς ψύξη 26 βαθμούς. Σε ένα χρόνο πλήρωσα 430 ευρώ για όλο τον χρόνο για θέρμανση έχω και νυχτερινό.Ποιο πέλλετ και ποια θέρμανση μου μιλάτε.Ουτε βρωμιά, ούτε κουβάλημα και καθάρισμα, ούτε πυροβολησμους, ούτε ρυθμίσεις ούτε βόμβες. Είμαι Αθήνα βόρεια προάστια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174841 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Στεναχωριέμαι μονο που λογω του οτι η αγορά ειναι οικος ανοχής και βασιλει ο νομος του ασχετίδη ( ειδικά στα γνωστα μεγαλομάγαζα), κι εσυ δεν ψαχτηκες ΠΡΙΝ αγοράσεις αλλα τωρα που την πατησες

Θα μπορουσα να σου απαριθμισω 1000 λογους γιατι δεν δουλεύει το σύστημα σου, απο το που τοποθετήθηκε στο χωρο, τι καμιναδα μπηκε, πως κλπ κλπ.

2 αεροθερμες (δες τες στην υπογραφή μου) ζεσταιναν επι 4 χρονια 140 τετρ. σε 3 κακομονομενους 3φατσους οροφους ΑΛΛΑ ειχε προηγηθεί ΣΚΕΨΗ με ανθρωπο που ΗΞΕΡΕ και παραλληλα ΑΠΕΙΡΕΣ ερωτησεις σε αυτο εδω το φορουμ ΠΡΙΝ αγοράσω...
Μετα τις πουλησα και πηρα μια αλλα υδραυλική συνδεδεμενη στα καλοριφέρ που εχω μεχρι σημερα και καιει διπλα μου τωρα που μιλαμε.

Ειλικρινά λυπαμαι δεν εχεις μεινει ευχαριστημενος
Αλλα ειναι και κριμα που αυτο το φορουμ το βρηκες ΑΦΟΥ αγορασες και ΑΦΟΥ εχεις προβλημα κι όχι πριν..
Α ναι - Οχι δεν εμπορεύομαι προιοντα θερμανσης να θελω να σου "πουλησω" ειτε προιοντα ειτε υπηρεσίες

Αμα θες εστω και εκ των υστερων βοηθεια μπας και το σωσουμε καλως - ανοιξε ενα θελα και ξεκινα με φωτό απο την εγκατασταση και μια διαρρύθμιση του σπιτιου ( και αλλες ερωτησεις που θα ερθουν στη συνεχεια) να δουμε που φυσαει ή πως τελος παντων σώζεται - ΑΝ σωζεται. Γιατι μπορει αυτο που θες να μην γινεται... Αερόθερμες και χωλακια πορτες κλπ δεν τα πανε καλα (υπαρχουν βεβαια τροποι) κι ΑΥΤΟ επρεπε να το ξερεις απο πριν...

Τεσπα. Οπως ειπα σομπες δε πουλαω για να με ενδιαφερει αν θα πουλιουνται σομπες ή οχι, και ξερω πολυ καλα αν πρεπει να "μακρυα απο σομπες πελλετ" που λεει ο τιτλος σου...
Απλά μπηκα για να τονισω με αφορμή την αναρτηση σου οτι μια σομπα δε μπαινει ετσι στα κουτουρου, στην αγορά τους βασιλευει ο ασχετίδης και οτι ρωταμε ΠΡΙΝ αγορασουμε οπως κανουμε με 1000αδες αλλα ( τηλεορασεις κινητα αυτοκινητα κλπ) και περνουμε 500 γνωμες αλλα περιεργως δεν το συνηθίζουμε στη θερμανση...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174847 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
Υπάρχει σόμπα με 700€ και με 1500€.

​​​​​​Ρόλο παίζει η καμινάδα οι ρυθμίσεις και φυσικά το μέγεθος της σόμτης και τα μοτέρ. 

Υπάρχουν έμποροι αρπακτικά και σωστοί έμποροι
Όσο για το ρεύμα με το αιρκοντίσιον πάρε υπογλωσσια πριν σου έρθει ο λογαριασμός τον Γενάρη. 

Η θέρμανση με πέλλετ είναι η πιο οικονομική και η καλύτερη λύση. 

Για σιγουριά συνδέεις με το καλοριφέρ έναν λέβητα η μία υδραυλική σόμπα. 

Το πιο πιθανό στην περίπτωση σου είναι να είναι μικρό το μοτέρ που δίνει θερμότητα μέσα και ταυτόχρονα να δουλεύει στο φουλ το μοτέρ που διώχνει τα καυσαέρια έξω με αποτέλεσμα να φεύγει έξω όλη η ζέστη.

Επίσης το αυστριακό δεν έχει καλή θερμογόνο δύναμη γιατί είναι από κόκκινο έλατο Ρουμανίας.

Επέλεξε είτε Φενεός από ελληνικό έλατο είτε αλφαγουντ από ελληνικό πεύκο. Αυτά έχουν θερμογόνο δύναμη. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174853 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Μακριά από σόμπες πελλετ.
ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!ΩΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΟΥ ΕΧΩ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ::1ο ΑΝ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΕΙΧΕ 2-3 ΕΥΡΩ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ  ΟΥΤΕ ΕΣΕΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ !!2ο ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΚΑΨΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΑΛΛΟ !!! 3ο ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΦΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑ !!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΦΙΛΙΚΑ ΤΑ ΛΕΩ
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ