Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143551 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

tendcol έγραψε: Aκριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω.αλλαξαμε πλακετα με τα 1000ζορια γιατι δεν ηθελε η εταιρια..αυξηθηκε η ριψη του πελλετ αλλα και παλι υπαρχει ενας χρονος παυσης οπου εκει θα κανει παλι τα ιδια με αποτελεσμα να κατεβαζω πολυ τον αερα .κατι το οποιο δεν το εκανε την 1η χρονια.εχω βαλει να γυρναει ο κοχλιας μονος του να πεταξει οτι πελλετ εχει μεσα,εχω καθαρισει με σκουπα...τιποτα.

Ποιά ακριβως σόμπα έχετε?

Μακάρι να μπορουσα να βγάλω το καπάκι - να τραβηξω ενα καλύτερο μακρας διάρκειας βιντεο- να δειξω αναλυτικότερα πως πέφτει το πελλετ.
Η οπή πτωσης είναι μια σπυρα κοχλία κατω απο το ανω ακρο. Μερικές φορές το πελλετ φτανει στο ανω μερος χωρίς να μπαινει στην οπή πτωσης - και πέφτει στην επαναφορά, μετα απο 1 κύκλο.
Οι αιτιες ειναι διάφορες.
Μερικές φορές συμβαίνει να εχει πριονίδι μπροστα στην οπή.
Αλλες φορές απλά δεν πέφτει, επειδή έκατσε στην μεσα πλευρα , δεν επιασε μεγάλη ποσότητα απο την βαση- είτε επειδή δεν είναι αλφαδιασμενη η σόμπα. (Εγω την εχω με ελαφρά- ανεπαίσθητη κλίση προς τα εμπρός- χωρίς να ξερω αν είναι απόλυτα σωστό - αλλά τοσα χρόνια ..ΜΕΔΕΝ πρόβλημα.)

Επαναλαμβανω: Αφου δεν σβήνει, ΔΕΝ υπαρχει θεμα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143553 από tendcol
Απαντήθηκε από tendcol στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Η σομπα εμφανισιακα μεσα και εξω ειναι ακριβως ιδια με αυτη του fokion. την εχω παρω πριν 2 χρονια απο τον δαβρη.9kw πριν μου αλλαξουν πλακετα εγραφε HP 24 ολυμπος τωρα που μου αλλαξαν πλακετα μου γραφει κεδρος. περυσι μαλιστα ειχα ανοιξει και το κλαπετο αρκετα και εκαιγα τα παντα χωρις μαυρισμα στο τζαμι ..τιποτα τωρα αναγκαστικα κλειστο .πχ στο 1 ο αερας ειναι στο 135 για να δουλεψει και παλι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143559 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Επαναλαμβανω: Αν δεν σβηνει, δεν ειναι και μεγαλο προβλημα.
Δοκίμασε τα προηγουμενα βηματα - κλίση ανεπαισθητη προς τα εμπρός- καθαρισμα με συρμα τον κοχλία- και σε περίπτωση που έχετε μακρόκοκκο πέλλετ 2- 3 cm , δοκιμαστε κάποιο άλλο με μεσο ορο 1-1,5 cm.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #143874 από Rossakis
Απαντήθηκε από Rossakis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε.

Φίλε Nasikas είχες δίκιο. Μάζεψε "σκόνη" από τα πέλλετ η δεξαμενή. Από τότε που την ρούφηξε η σκούπα, πέφτει το πέλλετ κανονικά.

Τώρα, λόγω του ότι η σόμπα δουλεύει σχεδόν 24/7 προσπαθώ να ρίξω την κατανάλωση. "Παίζοντας" διαπίστωσα ότι δεν κρατάει τις ρυθμίσεις στις επιλογές HP22-6 και HP22-7 που χρειάζομαι. Άλλαξα μπαταρία μιας και αυτή που είχε ήταν άδεια και εξακολουθεί να χάνει τις ρυθμίσεις αν την αποσυνδέσω απο το ρεύμα. Bug???

Νομίζω ότι κάποιοι από εσάς δουλεύετε την σόμπα ως HP22-7. Αν την αποσυνδέσετε χάνονται οι ρυθμίσεις και σε εσάς; (ταχύτητες ανακύκλωσης και καυσαερίων)

Επίσης, από τις πρώτες ώρες λειτουργίας της σόμπας, μαύρισε ο βερμικουλίτης στα πλαϊνά και γύρω από την τρύπα ρίψης (όπου υπάρχει φλόγα είναι καθαρός). Για λόγους αισθητικής, πως καθαρίζει;
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Rossakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #143880 από blade
Απαντήθηκε από blade στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπέρα παιδιά θελω να κάνω μια γρήγορη ερώτηση.

Εχω μια hp24-6 που την δουλεύω στην πρωτη σκαλα σχεδον παντα γιατι το σπιτι ειναι μικρο και με καλυπτει.
Ειχα βαλει την ταχυτητα καυσαεριων στα 145V για να μπορεσω να εχω μια "δυνατη" η εστω μια καλη φλογα.
Αυτο ομως μου δημιούργησε προβλημα και βουλωσε η καμιναδα πολυ γρηγορα με σταχτη και υποχρεωτικα ανεβασα την ταχυτητα στα 170V.
Τωρα στα 170V η φλογα με το ζορι ξεπερναει το ποτήρι.

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει κατι αλλο που μπορω να ρυθμίσω που με περισσότερα Volt στα καυσαερια να εχω την ιδια φλογα με πριν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ