Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141440 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Το έχω ήδη κατεβασμένο, δεν έχω πρόβλημα καύσης μέχρι στιγμής (εναποθέσεις στάχτης, μπουκώματα και τέτοια)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141482 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
τι δουλεια κανει ο καθε κωδικος.
και τις εργοστασιακες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141485 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

thlanarass έγραψε: τι δουλεια κανει ο καθε κωδικος.
και τις εργοστασιακες.


Αυτές οι σόμπες έχουν πολύ μεγάλο εύρος ρυθμίσεων, και δεν υπάρχουν συγκεκριμένες "εργοστασιακές ρυθμίσεις"

Εχω διαπιστώσει ότι σε κάθε παρτίδα βάζουν κάποιες δικές τους ρυθμίσεις ανάλογα με το πέλλετ που έχουν εκεί κάθε φορά που τις δοκιμάζουν.
Σε μερικά πέλλετ δικά μας δουλεύουν μια χαρά χωρίς να πειράξεις τίποτα, αλλά σε κάποια άλλα δεν υπολειτουργεί η καύση η μπουκώνουν κτλ.

Το μενού όπως και στις περισσότερες σόμπες χωρίζεται σε 2 κατηγορίες. Στην 1η για τον χρήστη και στην 2η για τις ρυθμίσεις της καύσης, ψύξης κτλ. Για να περάσεις σε αυτό το μενού χρειάζεται ένας κωδικός 108 για τα παλιά μοντέλα 1098 για τα πιο πρόσφατα. Ακόμα και αυτός ο κωδικός αλλάζετε η τον μηδενίζεις για να περνάς στο μενού χωρίς κωδικό.

Προσοχή όμως για να αρχίζεις να "παίζεις" με της ρυθμίσεις της καύσης θα πρέπει να κατανοήσεις πλήρως αρχικά πως λειτουργεί μια σόμπα πέλλετ, στην συνέχεια ποια είναι η σωστή καύση του πέλλετ στο πιατάκι, τους χρόνους παύσης και λειτουργίας του κοχλία ρίψης πέλλετ, η κατάλληλη ισχύ του μοτέρ smoke....κτλ κτλ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143223 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπέρα,

σε μια HP-60, εδώ και μια εβδομάδα περίπου ακούω ένα τρίξιμό από τον κοχλία το οποίο όμως ακούγεται για 1 δευτερόλεπτο σε συγκεκριμένη θέση περιστροφής του κοχλία. Δλδ, δεν ακούγεται με τυχαία συχνότητα. Ακούγεται όταν ο κοχλίας, καθώς περιστρέφεται, περάσει από το ίδιο σημείο. Αν ήταν ρουλεμάν, θα είχε αυτή τη σταθερή επαναληψιμότητα ή θα ακουγόταν σε τυχαίες στιγμές;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143227 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Εξαρταται.... αν εχει κανει "φωλια" και καθε "μπιλια" που περναει απο εκει... ή καπως ετσι...

Ποιο πολυ μου ακουγεται για "κατι" που ακουγεται οταν ο κοχλιας φτασει σε ενα συγκεκριμενο σημειο....

Χαλασε η ευθυγραμιση και καπου "ξυνει"???
Βρωμα???
Γρεζι????
Σφηνωμενο πελλετ?? ( ή σκουπιδι )

Σηχαινομαι την ιδεα να ειναι γραναζι.... που επεισεις θα ακουγωταν με ρυθμο

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143473 από Rossakis
Απαντήθηκε από Rossakis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλημέρα με μια απορία (HP22)
Λογικά ο κοχλίας πρέπει να γυρίζει περιοδικά, έτσι ώστε να ρίχνει πέλλετ σε συγκεκριμένους χρόνους.
Στη δική μου σόμπα, τόσο οι χρόνοι ρίψης, όσο και η ποσότητα πέλλετ που πέφτει κάθε φορά είναι διαφορετικοί.
Δηλαδή, άλλες φορές ρίχνει λίγα πέλλετ και άλλες πολύ περισσότερα. Άλλοτε ρίχνει κάθε 6 δευτερόλεπτα και άλλοτε πχ στα 12-14 ή στα 20.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στην πρώτη σκάλα (είναι η σκάλα που συνήθως λειτουργεί η σόμπα) η φλόγα να κοντεύει να σβήσει ή να είναι πολύ μεγάλη σε ύψος. Κάποιες φορές μάλιστα, επειδή δεν υπάρχει σταθερή φλόγα, ακούγονται τα μέταλλά της προφανώς λόγω συστολής/διαστολής...
Οι ρυθμίσεις που έχω είναι:
HP22-3
Ανακύκλωση Καυσαέρια
205 170
210 180
215 190
220 200
225 210

Αν κατεβάσω την ταχύτητα καυσαερίων της πρώτης σκάλας πάλι έχω το ίδιο θέμα.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Rossakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.197 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ