Edilkamin Ιdropoint 11,3kW: σύνδεση με το δίκτυο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30120 από stelios02
ΟΚ, Οπότε πάμε αναγκαστικά για σωληνώσεις. Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Παρόλα αυτά έχω μια τελευταία απορία. Από ότι γνωρίζω, μονοσωλήνιο είναι το σύστημα όπου όλα ή κάποια σώματα είναι συνδεδεμένα σε σειρά. Έτσι όπως βλέπω εγώ τον συλλέκτη,στο κομμάτι όπου είναι η ηλεκτροβάνα φεύγουν 8 κόκκινες σωλήνες(7 σώματα + το μπόιλερ) και στο αμέσως επάνω κομμάτι επιστρέφουν αλλά 8 μπλε. Συνολικά από τους 4 συλλέκτες οι δύο κάτω ανοίκουν σε εμένα και οι 2 πάνω στο γείτονα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30123 από mastoras
Καλημέρα.

Η υδραυλική σόμπα, σε κάθε περίπτωση συνδέεται με τον πίνακα παροχών.

Εγω βλέπω στο δάπεδο του σαλονιού, μια ωραία διαδρομή στα πλακάκια του δαπέδου από την θέση της σόμπας έως την πόρτα εισόδου του σπιτιού.

Μην φοβηθείς να ξηλώσεις μια σειρά πλακάκια. Ακούγεται τρομακτικό......αλλά είναι τόσο απλό. :) Και προπάντων η οικονομικότερη λύση από όλες......φυσικά οι άλλες περιπτώσεις δεν ήταν λύσεις :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30127 από fisikos50
Αν οι σωλήνες στο συλλέκτη είναι όσες τα σώματα (συν το μπόιλερ) τότε δεν έχεις μονοσωλήνιο.

Για σπάσιμο στα πλακάκια, που δεν θέλει μια σειρά σπάσιμο αλλά παραπάνω γιατί τα πλακάκια είναι τοποθετημένα διαγώνια, κάτι τέτοια τα λένε από κοντά, αλλά με προσοχή να μην κρατάει η κυρία κανένα τηγάνι στο χέρι, και ειδικότερα να μην κρατάει ένα είδος τηγάνι με ειδική αποσπώμενη λαβή, το οποίο έχει ένα κουμπί στη βάση και όταν το εκτοξεύεις, ταυτόχρονα πατάς το κουμπί και φεύγει μόνο το μεταλλικό μέρος και η λαβή μένει στο χέρι, έτσι ώστε να μην σπάσει η λαβή κατά την κρούση.

Για όποιον ενδιαφέρεται, το Lidl τα φέρνει αυτά τα τηγάνια και μάλιστα είναι και φθηνά, σε περίπτωση που οι κυρίες θέλουν να αγοράσουν πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30128 από stelios02
Για να πω την αλήθεια το σκέφτηκα και εγώ το θέμα με τα πλακάκια και για την ακρίβεια είναι 12 πλακάκια στη σειρά. Απλά φοβάμαι ότι αν αυτός που θα τα βγάλει τα σπάσει δεν έχω τόσα πολλά για να τα αντικαταστήσω παρά μόνο 4-5 πλακάκια και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω άλλα, καθώς το σπίτι είναι ήδη 10 ετών. Και φυσικά αν συμβεί κάτι τέτοιο πάμε γι'άλλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30130 από mastoras
Δυστυχώς φίλε stelios02 δεν υπάρχει άλλη λύση......μην βασανίζεσαι άδικα.

Ξεκίνα να βρεις πλακάκια, γιατί εάν αυτά είναι κολλημένα καλά, θα σπάσουν όλα στην προσπάθεια να ξηλωθούν.

Το σχέδιο στο πλακάκι σου είναι γνώριμο, και με λίγο ψάξιμο θα βολευτείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ