Πατέντα για να γίνει υδραυλική μια αερόθερμη σόμπα pellet...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39952 από love.bacardi
λοιπον το θεμα εχει ως εξης....
σομπα πελλετ HP22 3 ΜΕΤΡΑ ΜΗΚΟΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ μπουρι μεχρι τον τοιχο
λεω να κανω με χαλκοσωληνα σπειρες γυρω απο το μπουρι, να βαλω εναν κυκλοφοριτη
και μερικα αλλα καλουδια να καλυψω το μπουρι και τον χαλκοσωληνα με ιαλοβαμβακα για να μην χανεται η θερμοτητα και με απαγωγη να ζεστενεται το νερο και να κυκλοφορει στα σωματα.
το σπιτι εχει 7 σωματα τα 2 θα ειναι κλειστα στο σαλωνι που ειναι η σομπα αν και πανω στο ενα θα συνδεθει η πατεντα για να κυκλοφορει στα σωματα.

ακουω γνωμες,εντυπωσεις, ιδεες και το πιο βασικο τις ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39957 από DIMITRIS38
δεν είμαι ειδικός όμως εχω κάνει μια ανάλογη πατέντα στο μαγαζί άλλα εγώ έβαλα στην πλάτη της σόμπα χαλκοσωληνες για να περνάει απο μέσα νερό και έβαλα ένα καλοριφέρ διπλά στο γραφείο μου
εκείνο νομίζω ότι είναι κακό τα πολλά οριζόντια μέτρα λένε ότι δεν κάνει να είναι πάνω απο 2 μέτρα

fuzzy logic 2 p15kw
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dinosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39961 από dinosk
θα προλαβαινει να ζεστανει 5 σωματα;;
Νομιζω πως η παροχη ζεστου νερου δεν θα ειναι επαρκης....
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinosk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39970 από dimlyk
7 σωματα σιγουρα δεν θα ζεστανεις ...(μαλλον δεν θα ζεστανεις κανενα :) )

σαν ιδεα δεν ειναι ασχημη και εχει εφαρμοστει σε τζακια και καμιναδες λεβητων κυριως
αυτο που δεν ξερω ειναι αφ ενος το οριζοντιο που λες με την ταυτοχρονη ψυξη των καυσαεριων ... που θα πετυχεις αν επηρεαζουν την λειτουργια της σομπας .
πιο δοκιμο αλλα και πολυ πιο δυσκολο κατασκευαστικα θα ηταν να μπει μια σπειρα μεσα στο μπουρι ...αφου αυξησεις αναλογα την διατομη του

η λυση που προτεινει ο δημητρης ειναι πιο δοκιμη αν βρεις καποιο σημειο να ζεσταινεται αρκετα ...εννοειτε ομως πως οτι θερμοτητα κερδιζεις απο κει θα το χανεις απο τον αερα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40007 από love.bacardi
δεν θα πειραχτει καθολου η σομπα μου απλα θα βαλω τον χαλκοσωληνα γυρω γυρω απο το μπουρι που βγαζει τα καυσαερια το οποιο ειναι φ80 σαν σπειρα το οποιο θελει περιπου 25 μετρα χαλκοσωληνα με αποτελεσμα να παιρνει περιπου 8 λιτρα νερο μεσα. στους 60 θα ανοιγει ο κυκλοφοριτης θα το γυρναει και θα περιμενει να ζεσταθει ξανα για να δουλεψει. θα προσπαθησω να το ζωγραφισω σημερα και να το ανεβασω.
μεσα στην εξατμηση δεν γυνεται να το βαλω
μεσα στην σομπα δεν γινεται να το βαλω
πισω απο την σομπα δεν μπαινει.
που θα παει θα την κανω την πατεντα γιατι δεν γινεται να παει χαμενη....η ζεστη απο το μπουρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40009 από γιωργος
φιλαρακι μπακαρντι και μεσα στο μπουρι να βαλεις τη χαλκοσολινα δεν νομιζω να ζεστανεις
το νερο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ