Πατέντα για να γίνει υδραυλική μια αερόθερμη σόμπα pellet...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40135 από N1k0s
Νομίζω ότι θα κινδυνεύεις από τις υγροποιήσεις μέσα στην καμινάδα αν υπερβάλεις πάρα πολύ και περισσότερο κακό θα κάνεις παρά καλό ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40139 από dimitris11

kosmidis80 έγραψε: Αυτο που λες ειναι ουσιαστικα ενας εναλλακτης.

ΑΛΛΑ αν καταλαβαινω καλα, θελεις να το αφησεις απο επανω ανοιχτο, να βαζεις μεσα νερο και να ατμοποιειται για να δινει υγρασια στο σπιτι. Αποψη μου να μην το κανεις, γιατι αφενως θα σου χαλασει την αισθητικη, αφετερου μπορεις να το πετυχεις με απλα ενα κατσαρολακι πανω στην σομπα που το βγαζεις και οποτε θελεις.

ΠΑΝΤΩΣ Μεγαλη προσοχη! Δεν παιζουμε με νερα και τον ατμο!!!

Αν σκασουν οι χαλκοσωληνες ή η οποια κατασκευη με κολησεις την ωρα που ειναι το παιδι διπλα ή ακομα και εσεις, τοτε εδω θα ειμαστε να λεμε τα συλληπητηρια μας στην οικογενεια (το χειροτερο σεναριο)

ΑΠΛΟΙ ιδιωτες, χωρις να ξερουν να κολανε καλα σιδερα και να μπορουν να τεσταρουν κατασκευη βαζοντας αερα (bar) στο δικτυο, καλυτερα μην σας περναει καν απο το μυαλο...

Σωστα καταλαβες,αυτο με το κατσαρολακι δεν παιζει γιατι δεν ανεβαζει και υψηλη θερμοκρασια στο πανω μερος της σομπας στη πρωτη σκαλα μετα την τροποποιηση.
Οντως η κολληση του χαλκοσωληνα με παιδεψε πολυ,ειχα πολλες διαρροες στην αρχη μεχρι να βρω τον τροπο να τις κολλησω σωστα.Το σωστα ειναι συζητισιμο.
Για προστασια εχω βαλει μια βαλβιδα εξαερισμου και τον αισθητηρα δωματιου της σομπας στην επιστροφη,ωστε οταν πιασει τους 40 βαθμους να χαμηλωνει.Στην 1 σκαλα δεν τους πιανει με τιποτα.
Το προβλημα ειναι μονο στον κυκλοφορητη,μην σταματισει να δουλευει(επειδη χαλασε)χωρις να κοπει το ρευμα.
Μου ηρθε μια ιδεα μολις,σκεφτομαι να βγαλω τον αισθητηρα που εχει στο ρεζερβουαρ πελετ και να το βαλω στον χαλκοσωληνα προσαγωγης ετσι σε περιπτωση που σταματησει ο κυκλοφοριτης και πιασει το νερο 80 βαθμους να σβησει η σομπα.
Πως σας φαινεται σαν ιδεα;H'να αγορασω καινουριο θερμοστατη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40158 από dimlyk
μαλλον σ αρεσει αν παιζεις με την φωτια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40190 από love.bacardi

dimitris11 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Αυτο που λες ειναι ουσιαστικα ενας εναλλακτης.

ΑΛΛΑ αν καταλαβαινω καλα, θελεις να το αφησεις απο επανω ανοιχτο, να βαζεις μεσα νερο και να ατμοποιειται για να δινει υγρασια στο σπιτι. Αποψη μου να μην το κανεις, γιατι αφενως θα σου χαλασει την αισθητικη, αφετερου μπορεις να το πετυχεις με απλα ενα κατσαρολακι πανω στην σομπα που το βγαζεις και οποτε θελεις.

ΠΑΝΤΩΣ Μεγαλη προσοχη! Δεν παιζουμε με νερα και τον ατμο!!!

Αν σκασουν οι χαλκοσωληνες ή η οποια κατασκευη με κολησεις την ωρα που ειναι το παιδι διπλα ή ακομα και εσεις, τοτε εδω θα ειμαστε να λεμε τα συλληπητηρια μας στην οικογενεια (το χειροτερο σεναριο)

ΑΠΛΟΙ ιδιωτες, χωρις να ξερουν να κολανε καλα σιδερα και να μπορουν να τεσταρουν κατασκευη βαζοντας αερα (bar) στο δικτυο, καλυτερα μην σας περναει καν απο το μυαλο...

Σωστα καταλαβες,αυτο με το κατσαρολακι δεν παιζει γιατι δεν ανεβαζει και υψηλη θερμοκρασια στο πανω μερος της σομπας στη πρωτη σκαλα μετα την τροποποιηση.
Οντως η κολληση του χαλκοσωληνα με παιδεψε πολυ,ειχα πολλες διαρροες στην αρχη μεχρι να βρω τον τροπο να τις κολλησω σωστα.Το σωστα ειναι συζητισιμο.
Για προστασια εχω βαλει μια βαλβιδα εξαερισμου και τον αισθητηρα δωματιου της σομπας στην επιστροφη,ωστε οταν πιασει τους 40 βαθμους να χαμηλωνει.Στην 1 σκαλα δεν τους πιανει με τιποτα.
Το προβλημα ειναι μονο στον κυκλοφορητη,μην σταματισει να δουλευει(επειδη χαλασε)χωρις να κοπει το ρευμα.
Μου ηρθε μια ιδεα μολις,σκεφτομαι να βγαλω τον αισθητηρα που εχει στο ρεζερβουαρ πελετ και να το βαλω στον χαλκοσωληνα προσαγωγης ετσι σε περιπτωση που σταματησει ο κυκλοφοριτης και πιασει το νερο 80 βαθμους να σβησει η σομπα.
Πως σας φαινεται σαν ιδεα;H'να αγορασω καινουριο θερμοστατη;




λοιπον φιλε μου δημητρη περιμενω φοτογραφιες απο την πατεντα σου και φυσικα τα φωτα σου αφου το εχεις κανει. και εμενα υδραυλικος θα κανει τις κολλησεις και τα υπολοιπα....
αν δωσω σε ενα σωμα λες να μην γυρναει και στα αλλα και να φτανει μεχρι τον θερμοσυφωνα?
επισεις να σε ρωτησω ποσα κιλα νερο πηρε μεσα η πατεντα σου?
εμεις λεμε να συνδεσουμε σε ενα καλοριφερ και τα γεφυρωσουμε εξω στον πινακα τον κεντρικο τα δυο και να ταπωσουμε την εισαγωγη και την εξαγωγη απο εκει ωστα να γινει σαν κεντρικος σωληνας το πρωτο σωμα που θα του δινουμε και το ζεστο νερο. και μεσα στο μπανιο να μπει ο πληροτης. και εξω στο μπαλκονι εκει που βγαινει και η εξατμηση να ειναι και το δοχειο διαστολης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40222 από aithio
love.bacardi γειά σου.
Πρέπει να μου έχεις στείλει και mail σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί.
Πρόσεχε...
Την απάντηση σου την έχει δώσει σωστά ο Αστέρης και αυτό να συγκρατήσεις.
Αν είναι να κάνει κάνεις ολόκληρη ιστορία για να πάρει 500-1000 θερμίδες δεν αξίζει τον κόπο.
Θα μου πεις γιατί ρε μάστορα υπάρχουν περιπτώσεις που η απόδοση είναι πολύ μεγαλύτερη;
Και η απάντηση είναι σχετικά απλή θα στην πω στην συνέχεια.
Πες μου αν γνωρίζεις.
Τι θερμοκρασία καυσαερίων βγάζει η σόμπα;
Και ποσα kW είναι;

Για να πει κανείς ότι σε μια σόμπα πελλετ μπορείς να πάρεις μεγαλύτερη απόδοση θα πρέπει να εκμεταλευτείς τα συμπυκνώματα και είναι δύσκολο να στο εξηγήσω.
Με λίγα λόγια μιλάω για λέβητα πέλλετ συμπυκνωμάτων. Οπού ο βαθμός απόδοσης μπορεί να φτάσει τον 105-7%.
Αυτό όμως απαιτεί τεχνολογία.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40268 από love.bacardi
13kw θερμοκρασια μονο ο κ.Μοσχαλης μπορει να μας πει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ