Σύνδεση στους συλλέκτες ή σίγουρη αποτυχία;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57148 από AKISTZEV
Λοιπον σχεδον 10 μερες λειτουργιας πλεον μπορω να πω πως σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος αλλα εχω καποια επιφυλαξη οτι ισως μπορει και καλυτερα.Εβαλα σε λειτουργια την σομπα μονος μου, απλα διαβαζοντας το manual και αφηνοντας τις εργοστασιακες ρυθμισεις (δηλ να προσπαθει η σομπα να πιασει τους 65 βαθμους στα νερα και βαζοντας την ενταση μεταξυ 3-4) καταναλωνοντας μ.ο 1 1/2 τσουβαλι πελλετ το 18ωρο διαπιστωνω οτι η πραγματικη θερμοκρασια που προλαβαινουν να πιασουν τα νερα ειναι μεχρι 61-62
με αποτελεσμα να δουλευει συνεχως ο κοχλιας τροφοδοσιας (αρα να τρωει πελλετ).Η απορια ειναι αν ειχα μεγαλυτερο κυκλοφορητη( και οπως εχω προαναφερει δεν εχω κανει συνδεση στους συλλεκτες αλλα 18μετρα μακρυα,σε σωμα καλοριφερ) θα μπορουσαν τα νερα να γυρισουν πιο γρηγορα στο κυκλωμα και αρα να ζεσταινονται περισσοτερο τα σωματα? Ο εξωτερικος θερμοστατης των καλοριφερ (ηλεκτρονικος) που ειναι στο κεντρο του σπιτιου , δειχνει 22 με 22.5 βαθμους. Η απορια ειναι αν ενας μεγαλυτερος κυκλοφορητης βοηθουσε.Οποιος μπορει να βοηθησει με την γνωμη του η την εμπειρια του ειναι ευπροσδεκτος.
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ