Υδραυλική σόμπα pellet σε μονοσωλήνιο με θέματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54796 από kekropas
Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα λίγο μια γνώμη για μια σκέψη.
Έχω σύστημα θέρμανσης με μονοσωλήνιο με δύο κλάδους:
-Ένας κλάδος (δωμάτια και WC) με 7 σώματα! Άθροισμα σωμάτων από πίνακες 12330kcal/h, 80τ.μ. σύνολο
-Ένας κλάδος (σαλόνι) με 4 σώματα. Άθροισμα σωμάτων από πίνακες 10058kcal/h, 80 τ.μ σύνολο

Σπίτι 160τ.μ. με τυπική μόνωση και κουφώματα διπλά αλλά συρόμενα (κατασκευή μέσα 80)

Το λεβητοστάσιο πολύ μακρυά για να γεμίζω και με προβλήματα στο δίκτυο(αμόνωτο) που το κόστος ανεβαίνει πολύ για να γίνει σωστή εγκατάσταση.

Οπότε σκέφτομαι μια σόμπα υδραυλική pellet 23kw στο νερό + 4kw στο χώρο (σαλόνι) να συνδεθεί στο συλλέκτη. Επίσης να απομονώσω δύο σώματα που δεν χρησιμοποιούνται με διακόπτη bypass σε δύο δωμάτια (-4500kcal/h από πίνακες) από το κύκλωμα με τα 7 σώματα.

Το πρώτο λάθος που κάνω φανερά είναι ότι υπολογίζω τα σώματα σε ονομαστική τιμή (90-70) από πίνακες ενώ κάτι τέτοιο στο μονοσωλήνιο δεν ισχύει. Φαντάζομαι ότι το σφάλμα θα με οδηγεί σε περισσότερες θερμίδες.

Σαν λύση πως το βλέπετε;
Ο ενσωματωμένος κυκλοφορητής καλύπτει ή συνήθως είναι αδύναμος;
Η σόμπα στο σαλόνι δημιουργεί προβλήματα άνεσης, πχ κάπνα, μυρωδιά ή θόρυβο;

Γενικά οποιαδήποτε σκέψη καλοδεχούμενη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54813 από dimlyk
ποσο μακρυα ειναι αυτο το λεβητοστασιο ???
μια φορα την βδομαδα θα γεμιζεις και αν :)
αυτο το λεω γιατι προτιμω τους λεβητες οπως ειπες και μονος σου και λιγο θορυβο θαχεις και λιγη μυρωδια μαλλον θαχεις και λιγη βρωμα θαχεις :)
αλλα το βασικοτερο θαχεις ενα λεβητα μεσα στο σπιτι
και η μονωση 1 ευρω το μετρο παει και πιθανοτατα μπορεις να την κανεις και μονος σου ...
φυσικα ολα αυτα που λεω ειναι αυθαιρετα μια και μονο εσυ ξερεις την πραγματικη κατασταση

οσο για τους υπολογισμους σου χοντρικα ειναι σωστοι ( μην κανεις και πολλες εκπτωσεις γιατι θα ψαχνεις μετα γιατι δνε ζεσταινονται τα σωματα )
ο κυκλοφορητης το πιθανοτερο ειναι να σε καλυψει ...αυτο ομως κανεις δεν μπορει να το πει με σιγουρια

οσο για το κοστος εχω την εντυπωση οτι μια καλη σομπα θα σου στοιχισει ισως και περισσοτερα απ οσο ο λεβητας .... καλα ειναι να ψαξεις και τις 2 λυσεις πριν αποφασισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54815 από kekropas
Το λεβητοστάσιο έχει μια διαδρομή 15μ. εξωτερικά + 7μ. κατακόρυφη στήλη και θέλω να αποφύγω αυτές τις απώλειες ότι μόνωση και να έχω. Επίσης θέλω καμινάδα +7μ. μονωμένη που είναι και αυτή ένα κόστος και το πιο βασικό είναι ότι δεν υπάρχει χώρος και δεν θέλω να χαλάσω την εγκατάσταση πετρελαίου

Ο λέβητας μέσα στο σπίτι αν μου δώσει ένα extra 4kw που το χρειάζομαι στο σαλόνι που λόγω μονοσωλήνιου κρυώνεις λίγο θα ήταν κάτι θετικό. Λίγο θόρυβο μπορώ να αντέξω, κάπνα και μυρωδιά όχι αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον με σόμπα πελλετ να παραπονιέται για αυτό το λόγο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kekropas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54823 από AMBIENTES
Λογικά η σόμπα θα σου έκανε να ζεστάνεις τον χώρο σου,αλλά επειδή έχεις μονοσωλήνιο δεν νομάζω να το καταφέρει αυτό διότι το νερό που ζεστένει η σόμπα για να στείλει στα σώματα είναι λίγο σε σχέση με έναν λέβητα.Ετσι όταν θα αρχίσει να δουλεύει η σόμπα και να στέλνει νερό θα ζεστένεται το πρώτο σώμα μετά το δεύτεροαν φτάσει το νερό γιατί εν το μεταξι θα έχει κλέισει ο κυκλοφορητής.Αυτό θα γίνεται συνέχεια και φαντάζεσε πότε θα ζεσταθεί το τελευταίο σώμα όταν το πρώτο θα ζεματάει.Το ίδιο γίνεται και με τον λέβητα απλά επειδή ο όγκος του νερού είναι μεγαλύτερος σ κάθε άνοιγμα του κυκλοφορητή θα ζεστένονται περισσότερα σώματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54824 από dimlyk
εφ οσον τιθεται θεμα χωρου...δεν επιμενω

AMBIENTES
αυτο γινεται και σε λεβητες ξυλου κλπ σε σχεση με το πετρελαιο γιατι συνηθως εχουν πολυ μικροτερη ισχυ και αφετερου γιατι αργουν περισσοτερο να πιασουν αυτη την ισχυ

αρα αν ολα ειναι σωστα θα χρειαστει λιγο περισσοτερο χρονο αλλα θα ζεσταθει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54829 από kekropas
Να επιμείνεις, αν υπάρχει σοβαρό θέμα μπορώ να πάρω τον ίδιο λέβητα σε έκδοση χωρίς το κρύσταλλο για εξωτερικό χώρο και να τον βάλω στο κλιμακοστάσιο ή στο μπαλκόνι. Εγώ ήθελα απλά να κερδίσω και τα 4-5kw από ακτινοβολία στο σαλόνι μου.
AMBIENTES η σόμπα λέβητας που έχω επιλέξει έχει 75lt νερού (arrikton athina) και νομίζω ότι αν τα ζεστάνει αυτά (ας αργήσει και λίγο) θα δουλέψει μετά σωστά. Δεν έχω δεί γενικά λέβητες σε αυτη την ισχύ με περισσότερα λίτρα.

Και κάτι ακόμα: Οι διακόπτες bypass στο μονοσωλήνιο για να απομονώσω τα δύο σώματα θα δουλέψουν χωρίς προβλήματα;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kekropas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ