Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79070 από veziris
Απαντήθηκε από veziris στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...
Έχω μια σόμπα λέβητα 23KW για να καλύψω μια μεζονέτα με ενδοδαπέδια 130τμ , το ισόγειο πλακάκια και ο όροφος laminate. Θερμοκρασία νερού στο 63 (για να ζεσταίνει και το boiler του ηλιακού) με τρίοδη βάνα που απο όσο έχω δει ανοίγει στους 56C. Tα νερά επιστροφής είναι περίπου στους 35C αλλά έχω την αίσθηση ότι αργεί να ζεσταθεί ο χώρος. Ο λέβητας είναι ανοιχτός όλο το 24ωρο και δουλεύει σε συνδυασμό με δύο ηλεκτροβάνες για αυτονομία των ορόφων με θερμοστάτη σε κάθε όροφο. Κάνει περίπου ένα τρίωρο και επιπλέον για να ανεβάσει ένα βαθμό. Μήπως αν ανεβάσω την θερμοκρασία των νερών και κατ επέκταση και των επιστροφών να έχω πιό άμεσα αποτελέσματα ;
Δεν έχει σχέση η αλλαγή απο πετρέλαιο σε πέλλετ γιατί και με το πετρέλαιο περίπου τα ίδια μου έκανε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79089 από stelios02
Χρήστος08,
Ο συλλογισμός σου είναι απόλυτα σωστός και το δίκιο είναι με το μέρος σου. Παρακολουθώ τις απόψεις σου και τον τρόπο σκέψης σου και ομολογώ ότι σε σέβομαι απεριόριστα.

Πριν προβώ στην συγκεκριμένη αγορά έψαξα πολύ. Διάβασα αμέτρητα ποστ εδώ μέσα και ζήτησα γνώμες. Είμαι σίγουρος ότι η σόμπα μου είναι μικρή. Αλλά με ζεσταίνει. Ίσως λίγο πιο αργά, αλλά με ζεσταίνει. Και το κυριότερο; Νομίζω ότι με ζεσταίνει αρκετά οικονομικά. Συμφωνώ ότι με μια μεγαλύτερη θα είχα καλύτερη απόκριση. Μήπως όμως ταυτόχρονα ανέβαινε και το κόστος λειτουργίας; Γιατί μια μεγαλύτερη θέλει και περισσότερο τάισμα.

Ίσως τα λέω όλα αυτά γιατί το αποτέλεσμα στην δικιά μου περίπτωση μάλλον με δικαιώνει. Ίσως αν δεν δούλευε το σύστημα να βλαστημούσα την ώρα και τη στιγμή. Ίσως επειδή ήξερα τι να περιμένω αλλάζοντας τη θέρμανση από πετρέλαιο( όπου είχαμε άμεση απόκριση).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα άσπρα ή μαύρα. Κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες κάτι μπορεί να δουλέψει που δεν δουλεύει κάπου αλλού, έστω και αν είναι εκ πρώτης άποψης η λογική λέει ότι είναι λάθος.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79115 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...

veziris έγραψε: Έχω μια σόμπα λέβητα 23KW για να καλύψω μια μεζονέτα με ενδοδαπέδια 130τμ , το ισόγειο πλακάκια και ο όροφος laminate. Θερμοκρασία νερού στο 63 (για να ζεσταίνει και το boiler του ηλιακού) με τρίοδη βάνα που απο όσο έχω δει ανοίγει στους 56C. Tα νερά επιστροφής είναι περίπου στους 35C αλλά έχω την αίσθηση ότι αργεί να ζεσταθεί ο χώρος. Ο λέβητας είναι ανοιχτός όλο το 24ωρο και δουλεύει σε συνδυασμό με δύο ηλεκτροβάνες για αυτονομία των ορόφων με θερμοστάτη σε κάθε όροφο. Κάνει περίπου ένα τρίωρο και επιπλέον για να ανεβάσει ένα βαθμό. Μήπως αν ανεβάσω την θερμοκρασία των νερών και κατ επέκταση και των επιστροφών να έχω πιό άμεσα αποτελέσματα ;
Δεν έχει σχέση η αλλαγή απο πετρέλαιο σε πέλλετ γιατί και με το πετρέλαιο περίπου τα ίδια μου έκανε.


οχι ...η ενδοδαπεδια θελει χαμηλη θερμοκρασια νερων στην εισαγωγη αλλα συνεχη λειτουργια
αν το σπιτι κρυωσει οντως απαιτει πολλες ωρες να ξαναζεσταθει
stelios02
με λιγο μεγαλυτερη πιθανοτατα θα ειχες μικροτερη καταναλωση δουλευοντας σε χαμηλοτερη ισχυ η λιγοτερες ωρες εχοντας και καλυτερη αποδοση ....ψιλολογια φυσικα αλλα ετσι για την ιστορια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": veziris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79123 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...
Συμφωνοντας με τον αποπανω Κυριο dimlyk θα προσθετα "ετσι για την ιστορια" οτι ΥΠΟΘΕΤΩ οπως ειχα ξανα πει, οτι αυτη η "γεφυρα" ειναι η ζημια.... η οποια ζημια τελος πανων απο την στιγμη που ζεταινεσαι...
ισως λεω ισως γινοσουν ετσι και ακομα πιο οικονομικός μια που προφανως εχει μονωση καλη...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": veziris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79649 από pavlost
Απαντήθηκε από pavlost στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...

stelios02 έγραψε:


Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι αυτό είναι "απόλυτα" σωστό. Ίσως θεωρητικά τα πράγματα να είναι έτσι, αλλά η πράξη καμιά φορά μας διαψεύδει.
Στην δικιά μου περίπτωση για παράδειγμα, έχω τοποθετήσει μια υδραυλική σόμπα 11,3kw σε ένα διαμέρισμα 72τ.μ. Η σόμπα δίνει 9kw στο νερό, και με μια απόδοση(κατασκευαστή) 92%, έχω στην καλύτερη περίπτωση 8,28kw στο νερό. Τα σώματα του σπιτιού είναι 11500 θερμίδες. Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα σώμα κλειστό καθώς είναι δίπλα στη σόμπα, χρειάζομαι 10000 θερμίδες + ένα μπόιλερ 80 λίτρων. Θεωρητικά δηλαδή η σόμπα είναι μικρή για το χώρο μου. Από τη στιγμή που θα αναψω τη σόμπα και με αρχική θερμοκρασία χώρου 20 βαθμούς μέσα σε μία ώρα το σπίτι έχει θερμοκρασία 22 βαθμούς και μετά από ένα δίωρο φτάνει τους 23 όπου και σχεδόν σταθεροποιείται. Το βράδυ που θα πάω για ύπνο και την κλείνω μετά από 12-15 ώρες λειτουργίας το σπίτι μέσα έχει 23,5-24 βαθμούς. Και όλα αυτά με τη θερμοκρασία νερού να είναι γύρω στους 500C. Τα σώματα δεν "ζεματάνε" και εξάλλου δεν χρειάζεται. Δεν έχουμε λέβητα με να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα και να φέρνει ζεστά νερά στου 75 βαθμούς για 10 λεπτά. Από τη στιγμή που θα ανοίξει ο κυκλοφορητής δεν σταματάει να γυρνάει τα νερά μέχρι να κλείσει η σόμπα. Οπότε τα σώματα είναι μονίμως "ζεστά" όχι "ζεματιστά".

Βαλβίδα για bypass δεν έχω. Η Edilkamin συστήνει θερμοκρασία επιστροφής νερών 45-50. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα πόση είναι η θερμοκρασία επιστροφής αλλά όταν σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο κύκλωμα, με το "χέρι", θερμοκρασία εισαγωγής και επιστροφής φαίνονται ίδιες. Απλά και ο αντιπρόσωπος και φίλοι μου μηχανολόγοι και αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η βαλβίδα bypass και μικρές οικιακές εγκαταστάσεις. Υγροποιήσεις πάντως ακόμη δεν έχω δει.
Προς Θεού, δεν λέω ότι είναι περιττή η βαλβίδα bypass που έχεις εσύ. Άλλωστε δεν είμαι υδραυλικός για να σου υποδείξω το σωστό. Απλά καταθέτω την δικιά μου εμπειρία μήπως βοηθήσει. Ίσως στην δικιά μου περίπτωση παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν έχω μονοσωλήνιο ή ακόμη ότι δεν αφήνω το σπίτι να "κρυώσει". Δεν αφήνω την εσωτερική θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 200C. Μόνο μία φορά που έλειπα μια εβδομάδα, όταν γύρισα είχα εσωτερική θερμοκρασία 130C(με εξωτερική -1). Για να φτάσει το σπίτι στους 20 πέρασαν κοντά 12 ώρες και μόνο μετά από 24ώρες συνεχούς καύσης έπιασα με το ζόρι 22,5 βαθμούς. Μήπως παίζει και αυτό το ρόλο του; Γιατί στις υδραυλικές(σε αντίθεση με τις αερόθερμες που έχεις σχεδόν άμεση απόδοση καθώς ζεσταίνουν αέρα), παίζει μεγάλο ρόλο να μην αφήνεις να πέσει πολύ η εσωτερική θερμοκρασία.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, και ειλικρινά πιστεύω να σου έδωσα κάποιες ιδέες και όχι να σε μπέρδεψα. Όπως προείπα, καταθέτω την εμπειρία μου, καθώς και εγώ εδώ μέσα, με εμπειρίες άλλων βοηθήθηκα να κάνω πιο σωστές επιλογές

Μήπως παίζει ρόλο τι σώματα έχεις (φέτες ή πάνελ); κι αυτό σ ότι αφορά το πόσο γρήγορα θα ζεστάνει το νερό.
τι κατανάλωση έχεις το 24ωρο; παίζει ρόλο και η περιοχή που μένεις καθώς και η αν έχεις μόνωση στο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79664 από stelios02

pavlost έγραψε:

stelios02 έγραψε:


Μήπως παίζει ρόλο τι σώματα έχεις (φέτες ή πάνελ); κι αυτό σ ότι αφορά το πόσο γρήγορα θα ζεστάνει το νερό.
τι κατανάλωση έχεις το 24ωρο; παίζει ρόλο και η περιοχή που μένεις καθώς και η αν έχεις μόνωση στο σπίτι.


Τα σώματα που έχω είναι τύπου πάνελ. Όσον αφορά τη θερμομόνωση είναι εργολαβική σε οικοδομή δεκαετίας. Η οικοδομή που μένω είναι στην Ξάνθη. Διαμέρισμα στον δεύτερο όροφο, από κάτω στο γκαρσονιέρες σχεδόν ξενοίκιαστες και χωρίς να ανάβει κεντρική θέρμανση. Κατανάλωση; Ένα σακί πέλλετ για 10-12 ώρες κατά μέσο όρο. Η σόμπα καιεί άλλες μέρες 8 ώρες και άλλες 16. Εξαρτάται από το πόσο χρειάζεται και πόσο είμαστε σπίτι.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ