MCZ Hydro 22: με καλύπτει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60620 από lakis 76
Απαντήθηκε από lakis 76 στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
και γενικα οποιος γνωριζει να μου πει καλοδεχουμενος....γιατι κρυωνουμε και πρεπει να βρω λυση λιαν συντομως..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60674 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
Τη μελέτη θερμικών απωλειών την κάνει με επιτόπια αυτοψία μηχανολόγος μηχανικός και κοστίζει γενικά, απ' ότι έχω διαβάσει, μέχρι 300€ περίπου, μπορεί και πιο λίγα.

Είναι μεν έξοδο που δεν έχεις προϋπολογίσει, ωστόσο αξίζει μέχρι το τελευταίο λεπτό, μιας και θα σε βοηθήσει να αποφύγεις μια κακή αγορά - εγκατάσταση, που στην περίπτωσή σου δεν θα είναι και φτηνή.

Θα σου υπολογίσει ακριβώς πόσα kW πρέπει να είναι η συσκευή σου με λίγα λόγια, συνυπολογίζοντας ανάγκες θέρμανσης των χώρων σου αλλά και των ζεστών νερών χρήσης.

Και ειδικός να ήμουν, που δεν είμαι, δε θα μπορούσα να σου πω κάτι εξ'αποστάσεως, όπως σου είπα θέλει επιτόπια αυτοψία ειδικού.

Πάντως τα kW που είπε ο φίλος παραπάνω μου φαίνονται υπερβολικά πολλά.

Θεωρητικά θα έπρεπε η σόμπα που λες να σε καλύπτει πάντως.
Αλλά μην το ρισκάρεις χωρίς μελέτη.
Αν σταθείς άτυχος πχ και οριακά δεν επαρκεί, θα χτυπάς το κεφάλι σου τον τοίχο (και θα κρυώνεις).


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60694 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;

lakis 76 έγραψε: καταναλωσα περυσι πετρελαιο χωρισ να το εχω πολυ συχνα αναμμενο περιπου 2 τονους εαν αυτο σε βοηθαει...

εδώ είμαστε , τι ισχύ έχει ο καυστήρας ; αν είναι γύρω στα 22 είσαι εντάξει , αν είναι παραπάνω θα χρειαστείς κάτι άλλο , άμα είναι λιγότερο , υπάρχουν και λιγότερο δυνατές επιλογές ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60702 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;

N1k0s έγραψε:

lakis 76 έγραψε: καταναλωσα περυσι πετρελαιο χωρισ να το εχω πολυ συχνα αναμμενο περιπου 2 τονους εαν αυτο σε βοηθαει...

εδώ είμαστε , τι ισχύ έχει ο καυστήρας ; αν είναι γύρω στα 22 είσαι εντάξει , αν είναι παραπάνω θα χρειαστείς κάτι άλλο , άμα είναι λιγότερο , υπάρχουν και λιγότερο δυνατές επιλογές ...


Νίκο, παρακινδυνευμένη η υπόθεση, διότι προφανώς έγινε χρήση σε eco mode και όχι κανονικά...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60707 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
ουτε κατα διανοια δεν φτανουν τα 22 kw gia 176 m2 στην παρνηθα
την λυση για λεβητα την εχεις σκεφτει ?... εχεις ακομα και για ξυλεια σχετικα ευκολη προσβαση
αν και φαινεται καλα μονωμενο .... η θερμοκρασια φτανει και μειον τα πρωινα ...
μια σωστη μελετη σε βαθος χρονου θα στα βγαλει τα λεφτα σου
μηπως εχεις και τζακι ?... μπας και υπαρχουν και εναλλακτικες ρωταω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60709 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;

GT έγραψε:

N1k0s έγραψε:

lakis 76 έγραψε: καταναλωσα περυσι πετρελαιο χωρισ να το εχω πολυ συχνα αναμμενο περιπου 2 τονους εαν αυτο σε βοηθαει...

εδώ είμαστε , τι ισχύ έχει ο καυστήρας ; αν είναι γύρω στα 22 είσαι εντάξει , αν είναι παραπάνω θα χρειαστείς κάτι άλλο , άμα είναι λιγότερο , υπάρχουν και λιγότερο δυνατές επιλογές ...


Νίκο, παρακινδυνευμένη η υπόθεση, διότι προφανώς έγινε χρήση σε eco mode και όχι κανονικά...


ίσα ίσα , και επειδή έγινε σε eco mode δεν έχει σημασία , σημασία έχει ότι υπάρχει λέβητας , και εφόσον είναι κατασκευή σχετικά πρόσφατη , πιστεύω ότι η επιλογή του λέβητα στηρίχθηκε σε μελέτη θερμικών απωλειών ... τόσο απλό ...

Αμα πέφτω έξω , πάει να πει ότι η υπερδιαστασιολόγηση δεν ήταν μόδα , άλλα κάτι που έμεινε από καιρό πριν ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ