MCZ Hydro 22: με καλύπτει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60342 από lakis 76
MCZ Hydro 22: με καλύπτει; δημιουργήθηκε από lakis 76
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΧΩ ΜΕΖΟΝΕΤΑ 176 ΤΜ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΟΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΤΜ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟ Η ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΚΕΛΣΙΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΤΣΑΜΠΑ)????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60349 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
Καλωσήρθες στο φόρουμ!

Θα σε παρακαλέσω εφεξής να γράφεις με μικρά γράμματα. ;)

Στο θέμα σου τώρα, το αν σε καλύπτει η σόμπα αυτή εξαρτάται από τις θερμικές απώλειες του σπιτιού σου.

Η συγκεκριμένη σόμπα έχει ισχύ 22,5kW (18 στο νερό και 4,5 στο χώρο). Αν το σπίτι σου ζητάει περισσότερα, απλά δε θα σε καλύψει.

Αν δεν έχεις μελέτη θερμικών απωλειών λοιπόν, καλό είναι να κάνεις, καθώς είναι η μόνη αξιόπιστη και έγκυρη μέθοδος για να πληροφορηθείς τις θερμικές απώλειες του σπιτιού σου.

Για να πάρεις μια ενδεικτική απάντηση, θα πρέπει να μας πεις λίγα πράγματα για τη μόνωση του σπιτιού, τον προσανατολισμό και σε ποια περιοχή βρίσκεται (θερμοκρασίες κλπ). Επίσης πόσο πετρέλαιο κατανάλωνες άλλες χρονιές για ικανοποιητική θέρμανση.
Καταλαβαίνεις ότι το ίδιο σπίτι έχει άλλες ανάγκες αν βρίσκεται στη Ρόδο ή στη Φλώρινα πχ.

Την ανησυχία σου για το αν θα πάει ζέστη στον πάνω όροφο δεν την καταλαβαίνω, καθώς πρόκειται για υδραυλική σόμπα, η οποία θα συνδεθεί στα καλοριφέρ και θα λειτουργεί ως κεντρική θέρμανση, άρα θα έχεις θέρμανση πάνω κάτω.

Επίσης, αν πράγματι η σόμπα σε καλύπτει από άποψη ισχύος, δε βλέπω το λόγο να μην πιάνεις τους 20o C.

Τέλος ως προς την κατανάλωση, η μέγιστη είναι 4,9kgr/h, αν ζητηθεί η μέγιστη ισχύς της σόμπας και 0,9kgr/h με λειτουργία στην ελάχιστη ισχύ.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis 76

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60490 από APNEAS30
Απαντήθηκε από APNEAS30 στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
Το σπίτι σου θέλει 35-40kw για να καλυφθεις πλήρως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60601 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;

APNEAS30 έγραψε: Το σπίτι σου θέλει 35-40kw για να καλυφθεις πλήρως...

Οπα οπα οπα, έχεις κάνεις αυτοψία του σπιτιού και το λες ή τον ήξερες και από πριν ;
Ο φίλος lakis 76 θα χρειαστεί να δώσει πολλές περισσότερες λεπτομέρειες
όπως υψόμετρο
θερμοκρασίες ελάχιστες το χειμώνα , αλλιώς είναι στη Φλώρινα , αλλιώς στη Κρήτη.
Αν κάποια από τα τμ ανήκουν στο υπόγειο , αν είναι εκτεθημένο στο βοριά , τι μόνωση και τι κουφώματα έχει , και πολλά άλλα ... ο μέσος όρος των νέοκτιζόμενων σπιτιών είναι περίπου 1 kw ισχύος ανά 10 τμ , δλδ στα 176 τμ τα 22 kw θεωρούνται αρκετά ...
ΟΜΩΣ δεν πάμε με τον μέσο όρο , πάμε με τις μετρήσεις του μηχανικού στο χέρι ...
Οπως προλάλησε ο φίλτατος GT , θα απευθυνθείς σε μηχανικό που μπορεί να κάνει την μέτρηση των θερμικών απωλειών ... Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος για το τι χρειάζεσαι ...

ΥΓ APNEAS υπάρχουν σπίτια που χρειάζονται 0,04kw ανά τμ για θέρμανση ή ψύξη την ημέρα ,
τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει , τα λεγόμενα παθητικά σπίτια που χρειάζονται 15kw το χρόνο ανά τμ ...
πχ παθητικό σπίτι 100τμ καίει 4 kw την ημέρα κατά μέσο όρο τον χρόνο ( προφανώς με αντλία θερμότητας ) προκειμένου να έχει την επιθυμητή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι χειμώνα - καλοκαίρι
δλδ μια αντλία θερμότητας με 4 cop και 1kw δύναμη θεωρείται υπεραρκετή ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lakis 76

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60614 από lakis 76
Απαντήθηκε από lakis 76 στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
φιλε γιαννη συγνωμη για την καθυστερηση και ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

μελετη για απωλειες δεν εχει γινει τι χρειαζεται για να την κανω??

αυτα που γνωριζω ειναι τα εξησ το σπιτι ειναι του 2006 και μπηκα για πρωτη φορα το 2009 εχει διπλο down στους τοιχους και ανοιγομενα παραθυρα αλουμινιου με διπλο τζαμικαι εσωτερικη σκαλα που σημαινει οτι η θερμοκρασια ανεβαινει προς τα πανω.
μενω στους προποδες της παρνηθας με βαθμουσ κελσιου νοεμβριου-μαρτιου να κυμαινονται 4-10 C στο περιπου.
εχει φατσα το οικοπεδο ανατολικα αλλα ολη η αριστερη πλευρα ειναι βορινη χωρις να με κολαει αλλο σπιτι. περιμενω απαντηση σου!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60617 από lakis 76
Απαντήθηκε από lakis 76 στο θέμα MCZ Hydro 22: με καλύπτει;
καταναλωσα περυσι πετρελαιο χωρισ να το εχω πολυ συχνα αναμμενο περιπου 2 τονους εαν αυτο σε βοηθαει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ