Auriga 23 kW: δε ζεσταίνει το νερό του ηλιακού

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62458 από sak
Ο ηλιακός σου είναι διπλού κυκλώματος ( συνδέεται στα υδραυλικά του καλοριφέρ)
Αν συνδέεται πώς συνδέεται με την σόμπα λέβητα αυτόνομα η μαζί με τα σώματα .
Πρέπει να είναι αυτόνομα συνδεμένος και να κυκλοφορούν τα νερά του λέβητα στον ηλιακό συνέχεια καθόλη την λειτουργία της σόμπας , όταν ανοίξει ο κυκλοφορητής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62465 από nektarios 1973

XAALAARAA έγραψε:

nektarios 1973 έγραψε: Η σόμπα είναι η Auriga 23 KW εξωτερικού χώρου ,το σπίτι είναι 80τμ και χρειάζομαι για το σπίτι περίπου 12χιλιαδες θερμίδες .
Ο ηλιακού θερμοσίφωνα είναι 200λιτρα.
Η ζεστή (θερμοκρασία) μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλή και ικανοποιημένος με την κατανάλωση του πελλετ.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ζεστό το νερό του ηλιακού θερμοσίφωνα , πάει να το ζεστάνει , αλλά μέχρι εκεί.
Υ.Γ. θα με εξυπηρετούσατε πολύ αν κάποιος φίλος ξέρει που μπορώ να βρω το εγχειρίδιο γιατί αυτό που είχε ήταν από το προηγούμενο μοντέλου και δεν έχει καμία σχέση. Το κατάστημα με ενημέρωσε ότι θα μου το στείλει, ακόμα περιμένω. Το e-mail μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σ ευχαριστω!!!


ανεβα στον ηλιακο και κανε μια εξαερωση επανω οπως κανεις στα σωματα ισως εγκλωβιστηκε αερα και δεν κυκλοφορη το νερο
εγω δεν εχω κανενα προβλημα ζεσταινω το 200αρι στην ταρατσα ανετα
κυκλοφορητης μου ανοιγει στους 55 και η σομπα μου δεν χρειαζεται να ανεβαση τα νερα πανω απο 68 βαθμους για να τα ζεστανει ολα


καλησπερα!

κανε μια εξαερωση επανω οπως κανεις στα σωματα ισως εγκλωβιστηκε αερα , αυτο δεν το σκευτηκα, λες ο μαστορας να μην το προσεξε????
κυκλοφορητης μου ανοιγει στους 50 και στους 68 βαθμος το σπιτι ειναι φουρνος .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62468 από dimlyk

nektarios 1973 έγραψε:

dimlyk έγραψε: κατ αρχην η σομπα σου αποδιδει τοσο στην μεγιστη ισχυ
και τα 200 λιτρα θελουν αρκετη απο αυτη
παρ ολα αυτα εκτιμω οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ειδικα αν ο ηλιακος σου εχει αρκετο υψος απο την σομπα


καλησπερα!!!
τι θελεισ να πεισ , οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ?
το υψος δεν ειναι πολυ, 4μετρα υψος και αλλα 3μετρα πανο στην ταρατσα για να φτασουμε τον ηλιακο.


ξεκινας με μια εξαερωση σε ολα τα σωματα και κυριως στον ηλιακο ..μια και ειναι το πιο ψηλο σημειο ..ενδεχεται να μαζεψει αερα
την πιεση σου ...φανταζομαι καποιο μανομετρο θα εχει καπου για να την δεις ... πιο πολυ για να φυγει η απορια :)
βαλε τον κυκλοφορητη σου στην ανωτερη σκαλα
αφου τα κανεις αυτα και δεν δεις διαφορα δοκιμασε να μισοκλεισεις καποια σωματα

αλλα θα προτιμουσαμε καμμια φωτο απο το κολεκτερ και την συνδεση της σομπας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62475 από nektarios 1973

sak έγραψε: Ο ηλιακός σου είναι διπλού κυκλώματος ( συνδέεται στα υδραυλικά του καλοριφέρ)
Αν συνδέεται πώς συνδέεται με την σόμπα λέβητα αυτόνομα η μαζί με τα σώματα .
Πρέπει να είναι αυτόνομα συνδεμένος και να κυκλοφορούν τα νερά του λέβητα στον ηλιακό συνέχεια καθόλη την λειτουργία της σόμπας , όταν ανοίξει ο κυκλοφορητής.


καλησπερα !!!
συνδέεται μαζί με τα σώματα, αν το κανω αυτονομα ειναι σιγουρο οτι θα εχει αποτελεσμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62479 από nektarios 1973

dimlyk έγραψε:

nektarios 1973 έγραψε:

dimlyk έγραψε: κατ αρχην η σομπα σου αποδιδει τοσο στην μεγιστη ισχυ
και τα 200 λιτρα θελουν αρκετη απο αυτη
παρ ολα αυτα εκτιμω οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ειδικα αν ο ηλιακος σου εχει αρκετο υψος απο την σομπα


καλησπερα!!!
τι θελεισ να πεισ , οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ?
το υψος δεν ειναι πολυ, 4μετρα υψος και αλλα 3μετρα πανο στην ταρατσα για να φτασουμε τον ηλιακο.


ξεκινας με μια εξαερωση σε ολα τα σωματα και κυριως στον ηλιακο ..μια και ειναι το πιο ψηλο σημειο ..ενδεχεται να μαζεψει αερα
την πιεση σου ...φανταζομαι καποιο μανομετρο θα εχει καπου για να την δεις ... πιο πολυ για να φυγει η απορια :)
βαλε τον κυκλοφορητη σου στην ανωτερη σκαλα
αφου τα κανεις αυτα και δεν δεις διαφορα δοκιμασε να μισοκλεισεις καποια σωματα

αλλα θα προτιμουσαμε καμμια φωτο απο το κολεκτερ και την συνδεση της σομπας


αυριο θα σου στειλω φωτο.
ευχαριστω πολυ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62481 από sak
Αν τον συνδέσεις αυτόνομα μόνιμα συνδεμένο με την σόμπα θα έχεις ζεστό νερό αλλά λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση πελλετ γιατί θα ζεσταίνεις μόνιμα εκτός από τα νερά της σόμπας και τα νερά του ηλιακού ,αλλά ζεστά νερά θα έχεις σίγουρα.
Εγώ έχω συνδεμένο μόνιμα ένα βοιλερ 160 λίτρων και έχω άφθονο ζεστό νερό συνέχεια .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ