Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86666 από sdancer75
Αν υπάρχει κάποιος που έχει υδραυλική της Ravelli ας μου πει τις τιμές αέρα και πέλλετ (σε P.Min, P.Max και Eco) που πρέπει να δοκιμάσω γιατί έχω μαύρισμα του τζαμιού μετά από 2-3 ώρες λειτουργίας και είναι πολύ εκνευριστικό.

Γνωρίζει επίσης κάποιος αν οι υδραυλικές της Ravelli έχουν αερο-κουρτίνα ? Αν ναι πως ελέγχω τη λειτουργία της?

Είναι φυσιολογικό το μαύρισμα αριστερά και δεξιά του τζαμιού μετά από τόσο λίγες ώρες λειτουργίας ?

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86671 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Αν και δεν έχω Ravelli το ίδιο "πρόβλημα" έχω και εγώ στην υδραυλική σόμπα που έχω (cola termo focus).Μετά από λίγες ώρες μαυρίζει το τζάμι στο πάνω μέρος του δεξιά και αριστερά.Το υπόλοιπο είναι καθαρό.Από ότι κατάλαβα αυτό γίνεται γιατί η σόμπα δεν έχει αεροκουρτίνα.Προφανώς ούτε η δικιά σου πρέπει να έχει.Θα πρέπει μάλλον να μάθουμε να ζούμε με αυτό το προβληματάκι.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86676 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
ενας λογος που γινεται ειναι γιατι θελουμε τις σομπες χωρις μπουρια ...αν ηταν δυνατον να μεναν και μες στο σπιτι :)
αυτο ομως μας αναγκαζει να εχουμε χαμηλα τον αερα για να εχουμε σωστη καυση ...αλλα μαζι και τον αερα για τον καθαρισμο του τζαμιου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86913 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού

theoilia έγραψε: Αν και δεν έχω Ravelli το ίδιο "πρόβλημα" έχω και εγώ στην υδραυλική σόμπα που έχω (cola termo focus).Μετά από λίγες ώρες μαυρίζει το τζάμι στο πάνω μέρος του δεξιά και αριστερά.Το υπόλοιπο είναι καθαρό.Από ότι κατάλαβα αυτό γίνεται γιατί η σόμπα δεν έχει αεροκουρτίνα.Προφανώς ούτε η δικιά σου πρέπει να έχει.Θα πρέπει μάλλον να μάθουμε να ζούμε με αυτό το προβληματάκι.


Αυτο σκέφτηκα και εγω ότι μάλλον δεν έχει αεροκουρτινα . Αν κάποιος άλλος με ravelli υδραυλικη δεν έχει πρόβλημα ας μας γράψει τι έκανε για να το λύσει.



Walk of life

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87150 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Καλημερα.Η hrv160 που εχω μαυριζε μετα απο 4-5 ωρες δεξια-αριστερα αλλα ειναι κα η ποιοτητα του πελλετ με το modern fuels μαυρη μαυριλα,εδω και δυο μερες με το german pellets κομπλε λιγη μαυριλα μετα απο 5-6 ωρες.
Για αεροκουρτινα δεν νομιζω να εχει αλλα θα το ψαξω.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161222 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Ένα θέμα που αναβιώνει απο 2013... Σε μια αλλαγή υαλοσκοινου που έκανα για πρώτη φορά στην hrv 120 λύθηκε ξαφνικά το μαυρισμα του τζαμιου της πόρτας. Για πρώτη φορά ΔΕΝ μαυρίζει το τζαμί απίστευτο !!


Αλλα κατα λαθος μετακίνησα την πόρτα ολόκληρη μιας και το πρώτο κορδόνι που αγόρασα (υπάρχει σχετικό topic που αναφέρω λεπτομέρειες) ήταν μεγαλύτερο σε πάχος και πιο σκληρό με αποτέλεσμα μετα απο πίεση να μετακινηθεί η πόρτα απο το κάτω μέρος που ενώνεται με βίδες στη βαση της σομπας.

Μετα απο αυτο μετακίνησα την πόρτα σχεδόν στην αρχική της θέση. Απο αυτο το σημείο και μετα εξαφανίστηκε το μαυρισμα ακομη και μετα απο μέρες λειτουργιας.


Όμως είχα και μια παράπλευρη -αν μπορώ να το πω έτσι - απώλεια. Μετα απο αυτο αν και φαινομενικά δεν εχει σχέση, εχω πολυ Κλίνγκερ στο ποτηράκι καύσης. Δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο αλλα με το ίδιο ακριβώς πελλετ στο ντεπόζιτο ενώ πριν την αλλαγή έκαιγε άψογα μετα την αλλαγή και χωρις να συμπλήρωσω μου έβγαλε κλινκερ μέχρι σημείου να σβήσει η σομπα απο alarm.

Απο εκείνη τη μέρα και μετα εχω μονίμως κλινκερ. Έκανα τις απαραίτητες αλλαγές δηλαδή αυξηση αερα και μείωση ρίψης πελλετ όπου μειώθηκε το προβλημα αλλα οχι τελείως οπως πριν.

Καιω το energy holz του Leroy Merlin.

Τι έχετε να σχολιάσετε ;

sdancer75
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ