Ερωτηση για καμιναδα.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111252 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Re:Ερωτηση για καμιναδα.
Η καμινάδα που ανέβασες 15 μέτρα, έχει όλη την ίδια διάμετρο Φ80 ή έχεις μεγαλώσει την διάμετρο; Και κάτι ακόμη. Η καμινάδα σου είναι απλή ή μονωμένη; Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο και θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111299 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Re:Ερωτηση για καμιναδα.

stelios02 έγραψε: Η καμινάδα που ανέβασες 15 μέτρα, έχει όλη την ίδια διάμετρο Φ80 ή έχεις μεγαλώσει την διάμετρο; Και κάτι ακόμη. Η καμινάδα σου είναι απλή ή μονωμένη; Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο και θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου.
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4



Η καμινάδα που ανέβασα είναι από το πάτωμα σχεδόν του πρώτου ορόφου (έξοδος σόμπας) μέχρι περίπου ένα μέτρο πάνω από το πλησταριό (συνολικά περίπου 15 μέτρα) και έχει όλη την ίδια διατομή Φ80.
Φυσικά είναι ΟΛΗ ΜΟΝΩΜΕΝΗ για την αποφυγή υγροποιήσεων και γίνεται νομίζω εξωτερικά Φ130 με τη μόνωση.
Στη βάση της έχει τοποθετηθεί ποτηράκι για την έξοδο της στάχτης (το ανοίγω και το καθαρίζω από μόνος μου κάθε μήνα) ενώ στην κορυφή τοποθετήθηκε αντιανεμικό καπέλο για να μην μπαίνουν νερά βροχής.
Για να στηθεί στον εξωτερικό τοίχο χρησιμοποιήθηκε μικρή σκαλωσιά (λόγω του μεγάλου ύψους της).

Για οποιδήποτε άλλη πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω γιατί καταλαβαίνω τις ανησυχίες και τους φόβους (τα πέρασα και εγώ πέρυσι).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111307 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Re:Ερωτηση για καμιναδα.
Στη βάση της έχει τοποθετηθεί ποτηράκι για την έξοδο της στάχτης (το ανοίγω και το καθαρίζω από μόνος μου κάθε μήνα) ενώ στην κορυφή τοποθετήθηκε αντιανεμικό καπέλο για να μην μπαίνουν νερά βροχής.
Για να στηθεί στον εξωτερικό τοίχο χρησιμοποιήθηκε μικρή σκαλωσιά (λόγω του μεγάλου ύψους της).

Για οποιδήποτε άλλη πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω γιατί καταλαβαίνω τις ανησυχίες και τους φόβους (τα πέρασα και εγώ πέρυσι).[/quote]



Καλημερα.
Μπορεις να βαλεις φωτο μεχρι εκει που ξεκιναει να ανεβει καθετα?

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111309 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Re:Ερωτηση για καμιναδα.

ΠέτροςΤ έγραψε: Καλημερα.
Μπορεις να βαλεις φωτο μεχρι εκει που ξεκιναει να ανεβει καθετα?



Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τί εννοείς για "τις φωτο μεχρι εκει που ξεκιναει να ανεβει καθετα" .......

Όπως εξήγησα παραπάνω η οριζόντια απόσταση της σόμπας από τον εξωτερικό τοίχο είναι περίπου ένα μέτρο ενώ η κάθετη όπως προανέφερα περίπου 15 μέτρα. Δηλαδή η σόμπα είναι κοντά στον εξωτερικό τοίχο (περίπου ένα μέτρο από αυτόν), τον τρυπάει η διατομή του μπουριού και αμέσως (εξωτερικά) ανεβαίνει κάθετα η καμινάδα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται φωτογραφίες για να καταλάβεις αυτό που σου περιγράφω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111335 από ΠέτροςΤ
Απαντήθηκε από ΠέτροςΤ στο θέμα Re:Ερωτηση για καμιναδα.
οκ ευχαριστω.

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112780 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Ερωτηση για καμιναδα.

ΠέτροςΤ έγραψε: θελω να καταργησω το φιλτρο και να βαλω καμιναδα μεχρι πανω inox

γιατί θέλεις να βγάλεις το φίλτρο ??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ