Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128628 από Gdevil
Προσωπικά νομίζω πως αν ανοίξεις τρύπα στο ταβάνι τότε από εκεί θα φεύγει αέρας αντί να μπαίνει.
Ακόμα και σωλήνα να βάλεις που να φτάνει μέχρι το πάτωμα πάλι νομίζω πως θα διώχνει αέρα αντί να βάζει.
Αν λοιπόν ντε και καλά θέλεις εξωτερικό αέρα (και νομίζω πως θα χρειαστεί μόνο αν έχεις σπίτι με κουφώματα που σφραγίζουν πολύ καλά σε εξωτερικές πόρτες και παράθυρα) τότε νομίζω πως ένα άνοιγμα σε οποιονδήποτε εξωτερικό τοίχο μαζί με κάτι τέτοιο ( για να το ανοιγοκλείνεις όποτε θες) θα κάνουν την δουλειά ενώ το άνοιγμα στο ταβάνι που σκέφτεσαι οχι


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128629 από vag1234
Ο κρύος αέρας κατεβαίνει , ο θερμός αέρας ανεβαίνει...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128633 από Savvas
Αν δεν μπορείς να κάνεις το άνοιγμα για τον εξωτερικό αέρα ΧΑΜΗΛΑ, τότε να μην το κάνεις καθόλου. Ειδικά αν γίνει στο ταβάνι θα πρόκειται περί παταγώδους αποτυχίας.
Ο αέρας στο κύκλωμα τροφοδοσίας αέρα της σόμπας σου ΔΕΝ μπορεί να κάνει σιφωνισμό (εκτός εαν κάνεις αναρρόφηση μέσω βεντιλατέρ με κλειστό κύκλωμα).

Συμπέρασμα, η εισαγωγή φρέκου αέρα στο χώρο καύσης μπορεί να γίνει σωστά μόνο με χαμηλό άνοιγμα απο κάτω προς τα πάνω. Οποιαδήποτε άλλη "πατέντα" μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει στο χώρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128641 από dimlyk

vag1234 έγραψε: Ο κρύος αέρας κατεβαίνει , ο θερμός αέρας ανεβαίνει...


στην προκειμενη περιπτωση ανεβαινει και ο κρυος ,,,ξανασκεψου το :)
μιλαμε για μια "καμιναδα"


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128645 από COMMO 21KW
Σας ευχαριστώ.Κατι θετικο νομιζω πηρα απ'όλους.
Η επιχείρηση φρεσκου αέρα νομιζω τελείωσε.Έχω ανοιξει στο τοίχο τρύπα, χαμηλά στο ύψος της εισόδου αέρα της
σόμπας.Από εκεί 3 περιπου μέτρα ευθεία επάνω σωλήνα Φ50
Τρύπησα ταβάνι (μπετον) και βγήκα μέσα στη σκεπή. Ακολούθησα και τις οδηγίες του τεχνικού μου,δηλαδή δεν ενωσα τη σωλήνα με την είσοδο του αερα της σομπας (άφησα περιπου μισό εκατοστό κενό)
Ακριβώς αυτό λεει και στο manual της παλλετόσομπας.Απαγορεύει να ενωθεί σωλήνα με την είσοδο του αέρα.
Επίσεις η είσοδος τραβάει αέρα που αποδείχτηκε γιατί πηγαίνοντας απάνω στη σκεπή και βάζοντας το χέρι, ένιωθα οτι ρουφάει αέρα... Απλά πράγματα... Καθε μισή ώρα κάνει αυτοκαθαρισμό και παρατήτησα εδω και 3 ωρες που δουλεύει η σόμπα οτι έχει πιο ζωντανή φλόγα και λιγότερο κάπνα. Επαναλαμβάνω. Ρουφάει αέρα η σόμπα! Αλλα δεν έχω ενώσει το σωλήνα. Και ας πηγαίνει ο ζεστός αέρας(ή ο κρυος) λόγω της φυσικής. Θα τα σας ενημερώσω σύντομα αν υπάρξει και μείωση κατανάλωσης..
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128661 από andreas72

COMMO 21KW έγραψε: Μου λέει ο ιδιος, ότι θα πέσει η κατανάλωση μισό περίπου τσουβάλι(καίω 30 κιλά περίπου στο 24ωρο σε 130 τ.μ.) Α

Ευχαριστώ.



έβαλα το Βλακεντεκερ στην πρίζα ,και περιμένω τα αποτελέσματα του Νωπού Αέρα .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ