Edilkamin Idroflexa: έντονη μυρωδιά κατά το σβήσιμο

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #5884 από thegoul
Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν σβήνω την σόμπα πελλετ το βράδυ, βγάζει μια έντονη μυρωδιά (μόλις σβήσει) σαν να φέρνει τα καυσαέρια μέσα στο δωμάτιο; Έχω σόμπα πέλλετ συνδεδεμένη με τα καλοριφέρ. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης λερώνει πολύ το τζάμι μόλις σε μία μέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5935 από N1k0s
Κακορυθμισμένη σόμπα ... Δεν πρέπει να μαυρίζει ( εμένα μαυρίζει στις 3-4 μέρες ) ούτε να μυρίζει ( μάλλον υπερβολικός αέρας ) ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5959 από egglezos

thegoul έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν σβήνω την σόμπα πελλετ το βράδυ, βγάζει μια έντονη μυρωδιά (μόλις σβήσει) σαν να φέρνει τα καυσαέρια μέσα στο δωμάτιο; Έχω σόμπα πέλλετ συνδεδεμένη με τα καλοριφέρ. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης λερώνει πολύ το τζάμι μόλις σε μία μέρα;


συγνώμη άν γίνομαι κουραστικός αλλά θα ξανα-πώ τα ίδια: καμινάδα!

Η σόμπα σου είναι λογικά με απορροφητήρα αναρρόφησης...όσο λειτουργεί ο ανεμιστήρας, όλα καλά...όταν σβήνει, δεν μπορεί να βγάλει τα καυσαερία από το υπόλοιπο της κάυσης έξω γιατί προφανώς η καμινάδα σου δεν έχει τον απαραίτητο ελκυσμό. Το αποτέλεσμα το ζείς. Ακόμα και σε λέβητες ή σόμπες με τεχνητό ελκυσμό, κάποια ελάχιστα πασκάλ ελκυσμού είναι απαραίτητα για την σωστή λειτουργία του συστήματος, τουλάχιστον κατά την έναυση και το σβήσιμο όπου σε αυτές τις φάσεις δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας απορρόφησης.

Η καμινάδα είναι πολύ σημαντικό κομμάτι μιάς εγκατάστασης και πρέπει όλοι, χρήστες και εγκαταστάτες, να δίνουμε την προσοχή που της αρμόζει.

ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΕΛΕΙΤΕ ΤΙΣ ΚΑΜΙΝΑΔΕΣ!!!

ΥΓ: άν είναι εντάξει η καμινάδα σου, τότε να εξετάσουμε άλλα θέματα όπως ρυθμίσεις σόμπας, μονώσεις, στεγανοποίηση της, γενικά ποιότητα, κτλ κτλ...όσο όμως η καμινάδα έχει πρόβλημα, όλα τα άλλα είναι δευτερέυοντα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5975 από thlanarass
Οταν σβεινεις την σομπα πρεπει να δουλευει για τουλαχιστον 10 λεπτα χωρις να πεταει πελεετ

για να σβεισει τα καρβουνακια μεσα στην ΄΄κουπα΄΄ και να κρυοσουν λιγο τα μεταλλα.

Αν υπαρχουν εστω λιγα καρβουνακια ειτε μεσα στην κουπα ειτε κατω στις σταχτες και σβησει το μοτερ που τραβαει τα καυσαερια τοτε θα μυριζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5978 από Nasikas

thegoul έγραψε: Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όταν σβήνω την σόμπα πελλετ το βράδυ, βγάζει μια έντονη μυρωδιά (μόλις σβήσει) σαν να φέρνει τα καυσαέρια μέσα στο δωμάτιο; Έχω σόμπα πέλλετ συνδεδεμένη με τα καλοριφέρ. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης λερώνει πολύ το τζάμι μόλις σε μία μέρα;

Πέρα απο κακό ελκυσμό, (μια πιθανη αιτία), μερικές σόμπες είναι ρυθμισμένες με χαμηλή διάρκεια σβησίματος-κρυώματος.
Την δική μου την έχω "δώσει" επι πλέον 2 λεπτά. Για να το κάνεις όμως αυτό θα πρέπει να έχεις τον κώδικα ρύθμισης του μενού. (Τι μάρκα σόμπα έχεις;)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #5980 από ntavelis
Τι μάρκα είναι φίλε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ