Πρόβλημα με RAVELLI HR100 (Alarm 09-fault S. H20)

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144666 από sdancer75

xxxx8080 έγραψε: Το δικό μου manual στον κωδικό 09 αναφέρει AIR MASS SENSOR BROKEN (ΒΛΑΒΗ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΜΑΖΑΣ ΑΕΡΑ) ενώ στη σόμπα δεν μου αναφέρει αυτό αλλά μόνο 09-Fault S. H20

Απενεργοποιήσαμε το RDS αλλά τα πέλλετ έπεφταν σαν τρελά, γέμιζε το ποτηράκι και δεν δούλευε σωστά η σόμπα.Το ενεργοποιήσαμε πάλι, την ανάψαμε και μέχρι στιγμής δεν έβγαλε alarm.

Γιάννη από Δράμα, στους κωδικούς που μου έστειλες, ποιό είναι το debimeter?


Απο την περιγραφή που σου έστειλε ο Γιάννης από Δράμα καταλαβαίνω ότι ο αισθητήρας στην είσοδο του αέρα ειναι προβληματικός . Ο αέρας εισόδου σχετίζεται με το RDS αφού το RDS ρυθμίζει τον αέρα καύσης και ενώ ζητάει πχ περισσότερο αέρα ουσιαστικά να μην τον παίρνει γιατί ο αισθητήρας εισόδου δίνει λανθασμένες τιμές .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144668 από Δημήτρης Κατσούνης

ΠέτροςΤ έγραψε: Μαλλον ελλατωματικο θα ειναι εμενα ξεκουμπωνει ευκολα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έριξα λίγο σπρέϊ σιλικόνης και ξέσφιξα λίγο (λίγο) δεξιά αριστερά τα μοχλουδάκια που πάνω τους πιάνουν τα άγκιστρα του συρταριού. Αποτέλεσμα θεαματική βελτίωση. Ακόμα είναι αρκετά σφικτό αλλά πιστεύω σε λίγο καιρό θα μαλακώσει.
Η σόμπα εν τω μεταξύ δεν παίζεται κυριολεκτικά. Εξαιρετική επιλογή για θέρμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144670 από sdancer75

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε:

ΠέτροςΤ έγραψε: Μαλλον ελλατωματικο θα ειναι εμενα ξεκουμπωνει ευκολα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έριξα λίγο σπρέϊ σιλικόνης και ξέσφιξα λίγο (λίγο) δεξιά αριστερά τα μοχλουδάκια που πάνω τους πιάνουν τα άγκιστρα του συρταριού. Αποτέλεσμα θεαματική βελτίωση. Ακόμα είναι αρκετά σφικτό αλλά πιστεύω σε λίγο καιρό θα μαλακώσει.
Η σόμπα εν τω μεταξύ δεν παίζεται κυριολεκτικά. Εξαιρετική επιλογή για θέρμανση.


Ναι ειναι πολύ καλή και ποιοτική αν και πολύ ακριβή για αεροθερμη τόσο κοστίζουν οι αντίστοιχες σε kW υδραυλικες τις ravelli.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144767 από Δημήτρης Κατσούνης
Μπορεί κάποιος κάτοχός της (ravelli rv120) να μου πει εκτός από το κουπάκι καύσης και το συρτάρι κάτω που τα καθαρίζουμε καθημερινά, τι και κάθε πότε καθαρίζουμε εκτός από το ετήσιο γενικό σέρβις-καθάρισμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144771 από ΠέτροςΤ
Και τις 2 λαβες επανω βγαζοντας το καπακι ,ειναι για να πεσει η σταχτη.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144772 από ΠέτροςΤ


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RAVELLI HRV 160.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ