Εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144231 από slygizos
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
Ενδιαφέρομαι για την εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα 75 τμ τρίτου ορόφου στην Αθήνα καθώς πετρέλαιο πλέον δεν υπάρχει και καθώς έψαξα όλους τους άλλους τρόπους για αυτονόμηση αλλά δεν γίνεται. Το φυσικό αέριο έχει κοστοβόρα εγκατάσταση και σωλήνες στο πλαί της πολυκατοικίας κτλ, ηλεκτρικό λέβητα δεν σηκώνει το δίκτυο, aircon έχω αλλά δεν κάνουν καλή θέρμανση κτλ. ΄Σκέφτομαι είτε την Edilkamin Idropoint ή Idroflexa C 11.3 kw και οι δύο, είτε την King Idro 14 kw αν και μου φάινεται μεγάλη σε απόδοση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, αν και λίγο φθηνότερη. Έχει κανένας εμπειρία πάνω στις συγκεκριμένες σόμπες;
Επίσης όσον αφορά στην εγκατάσταση, ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1. Έχω δει σε φωτο ότι βγαίνουν δύο σωλήνες πίσω από τις σόμπες προς τον τοίχο. Η μία είναι η καπνοδόχος και η άλλη η εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης. Ο έμπορος μου προτείνει να βγάλω μόνο την καπνοδόχο στο μπαλκόνι και όχι την εισαγωγή αέρα. Ισχύει αυτό ή θα έχω πρόβλημα;
2. Από τη σομπά στο κολλεκτερ η απόσταση είναι 7 μέτρα εντός του σπιτιού. Τι διαμέτρου σωλήνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν;
3. Η καπνοδόχος θα βγει στο μπαλκόνι και θα σηκωθεί δύο μέτρα από το πάτωμα. Πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος;
4. Επειδή στο μπαλκόνι απλώνουμε και ρούχα σε απόσταση 6 μέτρα από την καπνοδοχο πιστεύετε ότι θα κάνει στάχτη; O έμπορος μου λέει ότι δεν βγάζει τίποτα αλλά σίγουρα μία μαυρίλα θα την έχω και στον τοίχο και στο μπαλκόνι. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144243 από obelix
Και καπνο και σταχτη θα εχεις στο μπαλκονι σιγουρα,αερα δεν εχεις προβλημα να παιρνεις απο μεσα, αντιθετα ισως ειναι καλυτερα γιατι θα ειναι ζεστος ο αερας που θα μπαινει στη σομπα και θα ζεσταινει πιο ευκολα.
Απο μαρκα δεν ξερω αλλα απο αυτα που εχω διαβασει το σερβις της εντιλκαμιν ειναι περιεργο. Αφου κοιτας σε αυτο το επιπεδο τιμων θα σου ελεγα να δεις και τις lanordica.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144244 από dimlyk
για τις σομπες ψαξε λιγο στο φορουμ :)
απαντησεις
1.ισχυει δεν θα εχεις προβλημα εκτος κι αν εχεις απολυτα στεγανο σπιτι...μια τρυπα παντως γινεται οποτε ναναι αν επιμενεις
2.οτι διαμετρο εχει η εξοδος της σομπας
3,προτιμοτερο αλλα οχι απαραιτητα αν δεν εισαι στην παρνηθα
4.θα κανει ..λιγη αλλα θα κανει ..αυτο εξαρταται κι απ το πελλετ που θα καις ...κι απο το ποσο καλη καυση κανει καθε φορσ η σομπα και προς τα που φυσαει ο αερας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144246 από slygizos
Σε ευχαριστω πολυ. Ειδα τωρα ενας φιλος γραφει οτι εχει προβλημα στο μπαλκονι με μαυριλα. Κεντρο αθηνας μενω. Χεχε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144248 από slygizos
Παιδια με ενα απλο φιλτρο νερου λυνεται το προβλημα η ειναι ολα αυτα ημιμετρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144301 από thegoul
Έχω την Idroflexa C της Edilkamin και σε 10 ημέρες συμπληρώνει 3 χρόνια λειτουργίας σε σπίτι 75 τετραγωνικά στην Χαλκιδική. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και υπήρξανε κάποια μικροπροβλήματα τα οποία τα έλυσα μόνος μου γιατί η υποστήριξη της εταιρίας είναι ανύπαρκτη. Αν ψάξεις στο φόρουμ για idroflexa θα βρεις άρθρα με αρκετές πληροφορίες. Επίσης με την καμινάδα στο μπαλκόνι όλα θα γίνουν κατάμαυρα. Είναι μύθος ότι δεν βγάζουν μαυρίλα. Και εγώ στην αρχή στο μπαλκόνι την είχα αλλά σε μια εβδομάδα ο τοίχος άλλαξε χρώμα (το καλοκαίρι τον έβαψα) και αναγκάστηκα να βγάλω την καμινάδα πάνω από την στέγη.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by thegoul.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ