Εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144303 από dimlyk

slygizos έγραψε: Παιδια με ενα απλο φιλτρο νερου λυνεται το προβλημα η ειναι ολα αυτα ημιμετρα;

Σε καποιο βαθμο λυνεται
Εξαρταται πως το βλεπει το προβλημα ο καθενας .... Κι εμενα την πρωτη χρονια μαυρισε ο τοιχος και το ταβανι .... Αοομακρυνα 70 εκ απ τον τοιχο την καμιναδα κι αλλα τοσα απ το ταβανι και σχεδον 2 χρονια τωρα δεν εχει μαυρισει τιποτα φυσικα στο μπαλκονι μαζευουμε σκονη κι αλλη λιγη ο γειτονας :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144306 από slygizos
Χωρις φιλτρο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144307 από slygizos

dimlyk έγραψε:

slygizos έγραψε: Παιδια με ενα απλο φιλτρο νερου λυνεται το προβλημα η ειναι ολα αυτα ημιμετρα;

Σε καποιο βαθμο λυνεται
Εξαρταται πως το βλεπει το προβλημα ο καθενας .... Κι εμενα την πρωτη χρονια μαυρισε ο τοιχος και το ταβανι .... Αοομακρυνα 70 εκ απ τον τοιχο την καμιναδα κι αλλα τοσα απ το ταβανι και σχεδον 2 χρονια τωρα δεν εχει μαυρισει τιποτα φυσικα στο μπαλκονι μαζευουμε σκονη κι αλλη λιγη ο γειτονας :-)

Χωρις φιλτρο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144331 από dimlyk
ναι χωρις φιλτρο ...δεν σημαινει οτι ειναι μια γενικη λυση
ο καθενας θα πρεπει να πειραματιστει γιατι σ εμενα η φορα του αερα ειναι παραλληλη με την φατσα οποτε σκορπαει την καπνα...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144332 από stelios02
Έχω την idropoint τρίτο χειμώνα τώρα σε διαμέρισμά 72τ.μ. στον δεύτερο όροφο. Την θεωρώ τίμια επιλογή για αυτό που κάνει. Επειδή αναφέρθηκες στα έξοδα, υπολόγισε στην αγορά της σόμπας άλλα 500-1000€, έξοδα υδραυλικού και καμινάδα, ανάλογα με τον υδραυλικό που θα βρείς και πόσα μέτρα σωλήνα θα χρειαστείς μέχρι το κολέκτερ(εμένα μου βγήκε 550€ για 17μ.-17μ. χαλκοσωλήνα με όλα τα παρεμφερή).

Στα θετικά της σόμπας η σχετικά απροβλημάτιστη λειτουργία της. Έχω κάψει περίπου 3,5 τόνους αυστριακό πέλλετ και περίπου 15 σακιά Άλφα πέλλετ που πήρα φέτος από τα πράκτικερ χωρίς πρόβλημα. Την σόμπα την ανοίγω για καθάρισμα κάθε 3-4 μέρες, όταν γεμίσει με στάχτη και δεν χωράει άλλο. Θερμοκρασίες στο σπίτι από 22-24 φέτος λόγο νέου μέλους στην οικογένεια. Η σόμπα ανάβει μόνη της στις 06:30, την κλείνω κατά τις 12:00 αν χρειάζεται κάποιο καθάρισμα την ξανανάβω κατά τις 14:00, και σβήνει μόνη της στις 01:00. Μερικές μέρες της σβήνουμε λόγο υπερβολικής ζέστης στο σπίτι (25+).

Προβλήματα ιδιαίτερα δεν αντιμετώπισα. Χρειάστηκε ένα δεύτερο δοχείο διαστολής, καθώς ανέβαζε πίεση στα νερά (2bar). Φέτος κατά τον καθαρισμό έκοψα κατά λάθος το καλωδιάκι του αισθητήρα καυσαερίων και το κατάλαβα όταν τον Οκτώμβρη έδωσα ρεύμα στην σόμπα και δούλευε συνέχεια ο ανεμιστήρας "προσπαθώντας να κρυώσει την σόμπα". Μικρό το κακό. Καλάι και κολλητήρι.
Ένα ακόμη αρνητικό της σόμπας το μικρό δοχείο φόρτωσης πέλλετ. Χωράει μετά βίας ένα σακί. Και ο χώρος συλλογής της στάχτης μικρός. Μετά από 3 σακιά πέλλετ γεμίζει και χρειάζεται κλείσιμο της σόμπας για καθάρισμα.

Όσον αφορά το φίλτρο, νομίζω ότι θα το χρειαστείς. Κρατάει "σχεδόν" όλα τα κομματάκια στάχτης που βγαίνουν από την καμινάδα και διαφορετικά θα τα μαζεύεις από το μπαλκόνι σου. Κάνει αρκετά καλή δουλειά. Έχω φτιάξει ένα δικής μου έμπνευσης και κάνει πολύ καλή δουλειά. Όσον αφορά το μαύρισμα του μπαλκονιού, άν το μπαλκόνι στου είναι σχετικά στενό (π.χ. 0,5μ. δεν θα έχεις πρόβλημα με το φίλτρο). Αν έχεις φαρδύ μπαλκόνι (π.χ. >1,5μ ), εκεί ίσως να έχεις ένα μικρό θεματάκι.

Στην καμινάδα δεν χρειάζεσαι διπλού τοιχώματος μπουριά. Μην πετάξεις λεφτά εκεί. Παρόλα αυτά αν έχεις την δυνατότητα φυσικού αερίου, σκέψου το. Εγώ δεν είχα αυτή την δυνατότητα. Αν την είχα ίσως να το σκεφτόμουν διαφορετικά. Μπορεί βέβαια να έβαζα πάλι σόμπα, αλλά οι επιλογές είναι πάντα καλό να υπάρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144357 από sdancer75

slygizos έγραψε: Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
Ενδιαφέρομαι για την εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα 75 τμ τρίτου ορόφου στην Αθήνα καθώς πετρέλαιο πλέον δεν υπάρχει και καθώς έψαξα όλους τους άλλους τρόπους για αυτονόμηση αλλά δεν γίνεται. Το φυσικό αέριο έχει κοστοβόρα εγκατάσταση και σωλήνες στο πλαί της πολυκατοικίας κτλ, ηλεκτρικό λέβητα δεν σηκώνει το δίκτυο, aircon έχω αλλά δεν κάνουν καλή θέρμανση κτλ. ΄Σκέφτομαι είτε την Edilkamin Idropoint ή Idroflexa C 11.3 kw και οι δύο, είτε την King Idro 14 kw αν και μου φάινεται μεγάλη σε απόδοση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, αν και λίγο φθηνότερη. Έχει κανένας εμπειρία πάνω στις συγκεκριμένες σόμπες;
Επίσης όσον αφορά στην εγκατάσταση, ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1. Έχω δει σε φωτο ότι βγαίνουν δύο σωλήνες πίσω από τις σόμπες προς τον τοίχο. Η μία είναι η καπνοδόχος και η άλλη η εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης. Ο έμπορος μου προτείνει να βγάλω μόνο την καπνοδόχο στο μπαλκόνι και όχι την εισαγωγή αέρα. Ισχύει αυτό ή θα έχω πρόβλημα;
2. Από τη σομπά στο κολλεκτερ η απόσταση είναι 7 μέτρα εντός του σπιτιού. Τι διαμέτρου σωλήνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν;
3. Η καπνοδόχος θα βγει στο μπαλκόνι και θα σηκωθεί δύο μέτρα από το πάτωμα. Πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος;
4. Επειδή στο μπαλκόνι απλώνουμε και ρούχα σε απόσταση 6 μέτρα από την καπνοδοχο πιστεύετε ότι θα κάνει στάχτη; O έμπορος μου λέει ότι δεν βγάζει τίποτα αλλά σίγουρα μία μαυρίλα θα την έχω και στον τοίχο και στο μπαλκόνι. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.



Έχω την ravelli hrv 120 και είμαι επίσης υπερευχαριστημενος .

1. Αέρα παίρνω απο μέσα χωρίς κανένα πρόβλημα

2. Έχω γερμανική πλαστική σωλήνα phaser 32 χιλιοστων διάμετρο αν θυμάμαι καλά

3. Ναι είναι κανόνας οι εξωτερικές σωληνώσεις να είναι μονωμενες. Εμένα παει στη σκέπη αφού πρώτα τρύπησα το ταβάνι της βεράντας.

4. Θα βγάζει κατα την έναρξη και τη λήξη της λειτουργίας. Βάλε φίλτρο νερού.

Νερό να πάρεις απο τον θερμοσιφωνα για το δίκτυο. Επίσης πίσω απο τη σόμπα βάλε ένα έπιπλο να κρυψεις τις συνδέσεις . Σου παραθέτω φωτογραφίες.


sdancer75
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ