Εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144378 από slygizos

sdancer75 έγραψε:

slygizos έγραψε: Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
Ενδιαφέρομαι για την εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα 75 τμ τρίτου ορόφου στην Αθήνα καθώς πετρέλαιο πλέον δεν υπάρχει και καθώς έψαξα όλους τους άλλους τρόπους για αυτονόμηση αλλά δεν γίνεται. Το φυσικό αέριο έχει κοστοβόρα εγκατάσταση και σωλήνες στο πλαί της πολυκατοικίας κτλ, ηλεκτρικό λέβητα δεν σηκώνει το δίκτυο, aircon έχω αλλά δεν κάνουν καλή θέρμανση κτλ. ΄Σκέφτομαι είτε την Edilkamin Idropoint ή Idroflexa C 11.3 kw και οι δύο, είτε την King Idro 14 kw αν και μου φάινεται μεγάλη σε απόδοση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, αν και λίγο φθηνότερη. Έχει κανένας εμπειρία πάνω στις συγκεκριμένες σόμπες;
Επίσης όσον αφορά στην εγκατάσταση, ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1. Έχω δει σε φωτο ότι βγαίνουν δύο σωλήνες πίσω από τις σόμπες προς τον τοίχο. Η μία είναι η καπνοδόχος και η άλλη η εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης. Ο έμπορος μου προτείνει να βγάλω μόνο την καπνοδόχο στο μπαλκόνι και όχι την εισαγωγή αέρα. Ισχύει αυτό ή θα έχω πρόβλημα;
2. Από τη σομπά στο κολλεκτερ η απόσταση είναι 7 μέτρα εντός του σπιτιού. Τι διαμέτρου σωλήνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν;
3. Η καπνοδόχος θα βγει στο μπαλκόνι και θα σηκωθεί δύο μέτρα από το πάτωμα. Πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος;
4. Επειδή στο μπαλκόνι απλώνουμε και ρούχα σε απόσταση 6 μέτρα από την καπνοδοχο πιστεύετε ότι θα κάνει στάχτη; O έμπορος μου λέει ότι δεν βγάζει τίποτα αλλά σίγουρα μία μαυρίλα θα την έχω και στον τοίχο και στο μπαλκόνι. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.



Έξω οι σωληνώσεις σκεπάστηκαν με γυψοσανιδα όπως και αυτές μέχρι τον κεντρικό διανομέα

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Μια ερωτηση. Οταν λες να παρω νερο απο τον θερμοσιφωνα για το δικτυο τι εννοεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144382 από sdancer75

slygizos έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

slygizos έγραψε: Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
Ενδιαφέρομαι για την εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα 75 τμ τρίτου ορόφου στην Αθήνα καθώς πετρέλαιο πλέον δεν υπάρχει και καθώς έψαξα όλους τους άλλους τρόπους για αυτονόμηση αλλά δεν γίνεται. Το φυσικό αέριο έχει κοστοβόρα εγκατάσταση και σωλήνες στο πλαί της πολυκατοικίας κτλ, ηλεκτρικό λέβητα δεν σηκώνει το δίκτυο, aircon έχω αλλά δεν κάνουν καλή θέρμανση κτλ. ΄Σκέφτομαι είτε την Edilkamin Idropoint ή Idroflexa C 11.3 kw και οι δύο, είτε την King Idro 14 kw αν και μου φάινεται μεγάλη σε απόδοση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, αν και λίγο φθηνότερη. Έχει κανένας εμπειρία πάνω στις συγκεκριμένες σόμπες;
Επίσης όσον αφορά στην εγκατάσταση, ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1. Έχω δει σε φωτο ότι βγαίνουν δύο σωλήνες πίσω από τις σόμπες προς τον τοίχο. Η μία είναι η καπνοδόχος και η άλλη η εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης. Ο έμπορος μου προτείνει να βγάλω μόνο την καπνοδόχο στο μπαλκόνι και όχι την εισαγωγή αέρα. Ισχύει αυτό ή θα έχω πρόβλημα;
2. Από τη σομπά στο κολλεκτερ η απόσταση είναι 7 μέτρα εντός του σπιτιού. Τι διαμέτρου σωλήνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν;
3. Η καπνοδόχος θα βγει στο μπαλκόνι και θα σηκωθεί δύο μέτρα από το πάτωμα. Πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος;
4. Επειδή στο μπαλκόνι απλώνουμε και ρούχα σε απόσταση 6 μέτρα από την καπνοδοχο πιστεύετε ότι θα κάνει στάχτη; O έμπορος μου λέει ότι δεν βγάζει τίποτα αλλά σίγουρα μία μαυρίλα θα την έχω και στον τοίχο και στο μπαλκόνι. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.



Έξω οι σωληνώσεις σκεπάστηκαν με γυψοσανιδα όπως και αυτές μέχρι τον κεντρικό διανομέα

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Μια ερωτηση. Οταν λες να παρω νερο απο τον θερμοσιφωνα για το δικτυο τι εννοεις;


Ειναι το νερό που θα κυκλοφορεί στα καλοριφέρ το οποίο θα αναπληρωνεται αυτόματα απο μια βρυση πχ.

Έτσι θα γίνεται η πλήρωση του δικτύου, και θα αποφυγεις περιττές συνδέσεις στη σόμπα σου. Αυτό ισχύει εφόσον ο θερμοσίφωνας ειναι διπλής ενέργειας και υπάρχουν ήδη σωληνώσεις καλοριφέρ .

Η πίεση του δικτύου θα πρέπει να ρυθμιστεί στα 1 με 1.3 bar μέγιστο .

Για τον υδραυλικό πλήρωσα 150 ευρω για την όλη εργασία . 300 ευρω η καμινάδα με όλα τα σχετικά και 330 ευρω οι σωληνώσεις κοντά 27 μέτρα συνολικά 13 ζεστό + 13 κρύο με όλα τα σχετικά όπως διακόπτες, βαλβίδες κτλ.

sdancer75
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144397 από slygizos

sdancer75 έγραψε:

slygizos έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

slygizos έγραψε: Καλησπέρα σας και καλή χρονιά.
Ενδιαφέρομαι για την εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα 75 τμ τρίτου ορόφου στην Αθήνα καθώς πετρέλαιο πλέον δεν υπάρχει και καθώς έψαξα όλους τους άλλους τρόπους για αυτονόμηση αλλά δεν γίνεται. Το φυσικό αέριο έχει κοστοβόρα εγκατάσταση και σωλήνες στο πλαί της πολυκατοικίας κτλ, ηλεκτρικό λέβητα δεν σηκώνει το δίκτυο, aircon έχω αλλά δεν κάνουν καλή θέρμανση κτλ. ΄Σκέφτομαι είτε την Edilkamin Idropoint ή Idroflexa C 11.3 kw και οι δύο, είτε την King Idro 14 kw αν και μου φάινεται μεγάλη σε απόδοση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, αν και λίγο φθηνότερη. Έχει κανένας εμπειρία πάνω στις συγκεκριμένες σόμπες;
Επίσης όσον αφορά στην εγκατάσταση, ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:
1. Έχω δει σε φωτο ότι βγαίνουν δύο σωλήνες πίσω από τις σόμπες προς τον τοίχο. Η μία είναι η καπνοδόχος και η άλλη η εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσης. Ο έμπορος μου προτείνει να βγάλω μόνο την καπνοδόχο στο μπαλκόνι και όχι την εισαγωγή αέρα. Ισχύει αυτό ή θα έχω πρόβλημα;
2. Από τη σομπά στο κολλεκτερ η απόσταση είναι 7 μέτρα εντός του σπιτιού. Τι διαμέτρου σωλήνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν;
3. Η καπνοδόχος θα βγει στο μπαλκόνι και θα σηκωθεί δύο μέτρα από το πάτωμα. Πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος;
4. Επειδή στο μπαλκόνι απλώνουμε και ρούχα σε απόσταση 6 μέτρα από την καπνοδοχο πιστεύετε ότι θα κάνει στάχτη; O έμπορος μου λέει ότι δεν βγάζει τίποτα αλλά σίγουρα μία μαυρίλα θα την έχω και στον τοίχο και στο μπαλκόνι. Έχετε κάποια σχετική εμπειρία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.



Έξω οι σωληνώσεις σκεπάστηκαν με γυψοσανιδα όπως και αυτές μέχρι τον κεντρικό διανομέα

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Μια ερωτηση. Οταν λες να παρω νερο απο τον θερμοσιφωνα για το δικτυο τι εννοεις;


Ειναι το νερό που θα κυκλοφορεί στα καλοριφέρ το οποίο θα αναπληρωνεται αυτόματα απο μια βρυση πχ.

Έτσι θα γίνεται η πλήρωση του δικτύου, και θα αποφυγεις περιττές συνδέσεις στη σόμπα σου. Αυτό ισχύει εφόσον ο θερμοσίφωνας ειναι διπλής ενέργειας και υπάρχουν ήδη σωληνώσεις καλοριφέρ .

Η πίεση του δικτύου θα πρέπει να ρυθμιστεί στα 1 με 1.3 bar μέγιστο .

Για τον υδραυλικό πλήρωσα 150 ευρω για την όλη εργασία . 300 ευρω η καμινάδα με όλα τα σχετικά και 330 ευρω οι σωληνώσεις κοντά 27 μέτρα συνολικά 13 ζεστό + 13 κρύο με όλα τα σχετικά όπως διακόπτες, βαλβίδες κτλ.

Ωχ μου βαζεις δυσκολα τωρα. Θερμοσιφωνα δεν εχω γιατι εχω τον ηλιακο. Αν χρειαζεται αυτοματο πληρωσης το δικτυο δεν εχει καπου κοντα στην σομπα παροχη νερου. Εκτος εαν την βαλω να παιρνει απο το κολλεκτερ απο το παλιο δικτυο του πετρελαιου. Θα ξερει ο υδραυλικος. Μπραβο στον υδραυλικο σου. Πολυ λιγα λεφτα για εγκατασταση. Και εμενα τα 350 μου φανηκαν πολλα. Θα ερθει δηλαδη 3-4 ωρες συνολο αντε και λιγο παραπανω και θα παρει τοσα λεφτα. Τον προτιμησα βεβαια διοτι συνεργαζεται με το μαγαζι απο το οποιο την αγορασα ετσι ωστε να αντιμετωπισω προβλημα να εχω πατημα να μιλησω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144408 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα σε διαμέρισμα
Παιδια, υπαρχει και το κουμπι "απαντηση"....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144426 από sdancer75
Κοιτά 4 ώρες δεν θα ειναι σίγουρα . Μια μέρα γεμάτη θέλει απο νωρίς πρωί μέχρι αργά το απόγευμα. Αλλα και 350 ειναι πολλά. Το μέγιστο που μου ζήτησαν ήταν 230 ευρω που μετά απο πίεση το έκανε 180. Τελικά απο άλλη προσφορά το έκανα 150 ευρω παρόλο που στο τέλος ζήτησε αλλα 30 επιπλέον τα οποία και δεν έδωσα αφου επέμενα στην αρχική συμφωνία .

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144443 από slygizos
Ευχαριστω. Θα κανω μια προσπαθεια να ριξω την τιμη μεχρι να ερθει την Δευτερα. Το παρακανουνε και αυτοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ