Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149803 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Κλεισαμε μια εβδομαδα....

Not bad.... αν και με τις τρεχουσες θερμοκρασίες δεν μπορεις να κρινεις..

το ενσωματωμένο θερμομετρο ειναι "αλλου" τουλαχιστον +2 απο το κανονικό ΟΠΟΥ και αν και ΟΠΩΣ και αν βαλω το "φασολάκι"
Ελπίζω να ειναι 'γραμμικό" το λάθος και αν θελω 22 να το βαζω στους 24...

η μεγαλύτερη θερμοκρασία καυσαερίων που είδα ειναι 140 βαθμοί μισή ωρα με φουλ γκάζι...
στο ρελαντι ειναι στην περιοχη των 90κατι...
το που ειναι το μεγιστο του κυκλοφορητή, οπου απο κει και μετα θα κλείσει ( φαντάζομαι ) ειναι στους 60 οπου και τους επιασε επεισεις στο μισαωρο...
ικανοποιητική "συντήρηση" εχουμε και στους 50....

Ενα περίεργο - αλλα καλό πραγμα. το σπιτι ειναι "ομοιόμορφο" ( και παλι χωρις κρυα...) αν δω στο σαλονι πχ 24 ( που ηταν παραδοσιακά ο πιο κρυος χωρος ) ε κι ολα τα υπολοιπα αναλλογικά θερμόμετρα ειναι σε αυτη τη "περιοχη"

Μου λείπει αφάνταστα η εξυπηρέτηση τυπου ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ.....
Να "φερνεις" μονος σου χωρις ανάγκη τεχνικου ( και ποιου τεχνικου για τον FUMIS...) καποια ψιλοπραγματα....

να ρωτησω κατι μπας και οσοι εχουν καυστηρες υπαρχει η ιδια λογική.

Κατι αλλο που μπορω να "ρυθμισω" ειναι η ποιοτητα και καλα του πελλετ σε 3 σκαλες.

η 1 υποτίθεται οτι ειναι για "ψιλοκομμενο καλης ποιοτητας"
αναλογικά η 3 για πιο "μεγαλα και σκληρα"

Και η ερωτηση.
Κατα τη γνωμη σας η 3 θα ειναι πιο αργη σε τροφοδοσία ή πιο γρηγορη απο την 1???
Δεν ειναι ευκολο να "χρονομετρήσεις" με το αυτι..... κι αφου δε "βλεπω" τις ρυθμίσεις...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149936 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
εκλεισε κι αυτο
καναμε και "ταχπινιες" με πυχακια, ενα ακομα χερι βερινικι και τελος
Σειρα εχει ο τοιχος
γυρω απο τους σωλήνες μπηκαν 2-3 στρωσεις "ροδελες" αρμαφλέξ


ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150029 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Με τα πολλά καταφέραμε να ρυθμίσουμε και το χρονοδιακόπτη.

Είναι θεμα περισσότερο συνηθειας πως δουλευουν τα μενου.....
και να καταλάβεις τη λογική του προγραμματισμου καθοτι ρυθμίζεται σε 2 βηματα.

Κατι' αρχην φτιαχνεις "προγράμματα" του στηλ αναβεις την ταδε ωρα πιανεις την ταδε θερμοκρασια και σβηνεις την ταδε ωρα. Τετοια μπορεις να φτιαξεις εως 6 ή 8 αν θυμαμαι καλα.
ΜΕΤΑ
πας σε κάθε μετα και "πετας" μεσα τα "προγράμματα" αυτά, εως 3 κάθε μερα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150127 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Και τα πρωτα... στατιστικά ( οκ περιπου....)

Με εξωτερικη 8-10 το βραδυ
εσωτερικη...... 23 ( οκ μη βαρατε :) :) :) ) σε ολο το σπιτι - εκτός σοφίτας που λογω μονοσης οροφής τ.κ. στους 21
με αναμα 5.30 - 8.00 και 19.20 ( μεγαλη ιστορια αυτό το και 20 !!! ) με 23.00 ειμαστε ΚΑΤΩ από τσουβαλι ανα ημερα. Οκ όχι πολύ αλλα μενει..
Ρυθμισεις απολυτως "εργοστασιακες"...
Αν εξαιρέσουμε το μαυρο τζαμι στο 5ωρο πως τα βλέπετε?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150133 από natante
Απαντήθηκε από natante στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
ιδιο μαγαζι ιδια σομπα τελικα αγορασαμε!
εγω ακομα δεν την εβαλα μπρος. πρωτο ο θεος αυριο με το καλο τελειωνει ο υδραυλικος και την συνδεει.
δεν ειναι τεραστια (σε σχεση με την proggeto callda που πηρε ο αδερφος μου) αλλα βαρια. σκεψου σε διώροφο σπιτι χωρις ασανσερ μας βγηκε η γλωσσα 4 ατομα. να ναι καλα το σουπερ μαρκετ της γειοτνιας μας εδωσε αυτο που κουβαλαει τα αναψυκτικα! αλλιως ακομα εκει θα ήμασταν.

καποιες αποριες εχω αν μπορεις.
1. βασικα επειδη ειμαι τελειος ασχετος. εμενα οι κρυφες ρυθμισεις θα με χρειαστουνε? δεν ειχα ουτε αεροθερμη ουτε ξανα ειχα ασχοληθει με σομπα πελλετ και δεν το καταλαβαινω.
2. την εβαλες μονος εμπρος η φωναξες ηλεκτρολόγο?
αν ειναι να ερθει απλα να το συνδεση στην πριζα και να παρει το 50αρι το κανω και εγω. αν χρειαζεται να φωναξω.
3. εχεις ελληνικο μανουαλ? εμενα με εστειλαν μονο ενα βουλγαρικο... :S :S
4. οταν λες αυτοκαθαριζομενη τι εννοεις?
5. την πρωτη φορα που την αναψες την εβαλες φουλ? για να φυγουν οι μυρωδιες που θα βγαλει απο την μπογια?
6. τι εννοεις με το προγραμμα με το P.C? δεν μου αναφεραν κατι τετοιο... :( :( :(

για το παλικαρι που ρωτησε πριν αν θα βαλεις μποιλερ αν θα εχει προβλημα η αν θα το ζεσταινει το σπιτι. εμενα θα συνδεθει με εφτα σωματα. και εναν 80αρι μποιλερ σε 100 περιπου τετραγωνικα. ο υδραυλικος ειπε δεν θα εχουμε κανενα προβλημα. αυριο βεβαια θα φανει!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150134 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
( Απανταω με την ιδια σειρά να μην κανουμε 500 παραθεσεις)

Κι εγω χρειαστεικε 2 ατομα να... τη τσουλήσουμε!!!! όχι να ανεβάσουμε σκαλες... :) :) :)

1. Λογικά όχι.... Σκεψου ότι είναι περιπλοκες ηδη για μενα που εχω μια κάποια εμπειρια.... ( Οκ δε περιαυτολογω - καταλαβαίνεις τι θελω να πω )
2. Βασικά την εβαλε ο υδραυλικός . Αλλα ετσι κι αλλιως ένα on - off & επιθυμητη θερμοκρασία εχει σε πρωτη ρυθμιση ( η καλυτερη επιλογή για την ισχυ είναι στο auto ) Απλά βαλτην στη πριζα δε θελει ηλεκτρολογο. Στο αναμα τραβάει 450 W τριχες ρευμα δηλαδή.... Βεβαια στην ιδια πριζα μην εχεις αλλα 500 πραγματα!! Εγω εχω το ρουτερ του ιντερνετ κι ένα ασυρματο τηλεφωνο = αστειες καταναλώσεις.

3. Εχω.... Αγγλικό!!! ( τυπωμενο ) Αλλα μη νομιζεις οι μισοι παραμετροι που δειχνει δεν ισχυουν.... Γενικως από μανυαλ "πασχει"... αλλα δε το θες κι ολας.... ειλικρινά....

4 Ότι περιπου στα 90 λεπτά που θα την αναψεις κι ενδεχωμενος είναι σε χαμηλη σκαλα, θα την ακουσεις να πεταγεται στο τερμα αερα ετσι ώστε το "κουβαδακι" μεσα να καθαριζει από υπολειματα. Καλό αυτό οι αεροθερμες που ειχα δεν το ειχανε. Κατά τα αλλα κάθε μια ή 2 μερες αφου κρυωσει αδειαζεις τη σταχτη από το τασακι. και καθαριζεις ΚΑΙ ( συμαντικό αυτό ) το χωρο κατω από το "κουβαδακι" στο χωρο καυσης αφου το βγαλεις. Γι αυτό ειπα "θελει ηλεκτρικη σκουπα"

5. Ναι την αναψα στο τερμα αλλα μπορω να πω ότι σχεδόν δεν μυρισε τιποτα.

6. Δες 1. παραπανω. Αν και είμαι γκατζετακιας θεωρω - σε αυτή τη φαση τουλάχιστον που ακομα "γνωριζόμαστε" - επικυνδυνη οποιαδήποτε επεμβαση πλην αυτων που μπορεις ως χρηστης... Στο μελλον ιδωμεν. Τωρα αν σε ενδιαφερει να την αναβοσβήνεις μεσω κινητου ναι γινεται αλλα είναι άλλο πραγμα.

Ιδιο στησιμο με το δικο σου ( μποιλερ + σωματα ) εχει ενας φιλος μου που μου τη "συστησε" κι αυτος ΔΕΝ εχει κανενα απολυτως πρόβλημα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ