Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150297 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
To ότι είναι ευχαριστημένοι είναι το καλυτερο.

Όχι, Αθήνα είμαι εγω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150313 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

stef29 έγραψε: Καλησπερα


3)Υπαρχει δυνατοτητα λειτουργιας της σομπας με βαση τη θερμοκρασια των νερων και οχι του χωρου?

Αυτο το τελευταιο το ρωταω για τον εξης λογο.Σκεφτομαι να κανω αυτονομια με θερμοστατικες κεφαλες και να δουλευω τη σομπα με θερμοκρασια νερων...δηλαδη το καθε σωμα εχει πανω την κεφαλη του ρυθμισμενη πχ στους 22 βαθμους και απο κει και περα η σομπα δουλευει με ρυθμιση θερμοκρασιας νερων.Μολις το σπιτι φτασει ολο στην επιθυμητη θερμοκρασια και κλεισουν ολες οι κεφαλες τοτε η σομπα να μπαινει σε λειτουργια modulation μονο και μονο δηλαδη να κραταει τα νερα στην επιθυμητη θερμοκρασια.Θα μπορω να τη δουλευω μ αυτον τον τροπο?


Αν θες να τη δουλεψεις με νερα να το κανεις με τις επιστροφες, οχι με την προσαγωγη.
Εβαλα θερμοστατικες και τον αισθητηρα για μποιλερ στις επιστροφες,το συστημα δουλευει αριστα και δεν χρειαζεται να πειραξω τιποτα.Με ελεγχο νερων της προσαγωγης δουλευει τελειως διαφορετικα και πρεπει αναλογως εξωτερικη θερμοκρασια να ανεβοκατεβαζεις θερμοκρασια νερων.
Μολις βρεις τη θερμοκρασια επιστροφης που χρειαζεται το σπιτι δεν ξαναασχολεισαι.
Με αυτη τη λειτουργια εκαψα 1 τσουβαλι/24ωρο εως 2 τσουβαλια/24ωρο χωρις να πειραξω τιποτα και το σπιτι σταθερη θερμοκρασια.
Εχω μειωση την καταναλωση του modulation στο 1 τσουβαλι/24ωρο(600γρ/ωρα απο 1000γρ/ωρα).Σομπα ravelli.Θεμα ρυθμισεων ειναι.Και οπωσδηποτε τριοδη,αλλιως καραδωκουν οι υγροποιησεις μεσ'τη σομπα.
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150314 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Αυτό με τις υγροποιήσεις με ενδιαφερει πολύ, μπορεις να το εξηγήσεις λιγο?
Δεδομενο ότι εγω δεν εχω συνδεδεμενο μποιλερ παρα μόνο τα σωματα... Χρειαζομαι τριοδη? Και αν ναι γιατι?

( Να μαθουμε και τιποτα.... τοσα χρονια με αεροθερμες... :) :) :) )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150318 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Αρχικως δεν ειχα βαλει αλλα μετα διαπιστωσα να μαζευει πισα στα τοιχωματα της σομπας. Τωρα με τριοδη (60 βαθμων) δεν εχω τετοιο θεμα.Κανονικα επρεπε να ειναι υποχρεοτικη η τοποθετηση της και οχι προερετικη.
Η σομπα στη λειτουργια modulation διατηρει τα νερα 62-63 βαθμους σταθερα.Το κακο ειναι οτι για να ανοιξει πληρως η τριοδη τα νερα πρεπει να επιστρεφουν στους 70 βαθμους αρα το περισοτερο νερο ανακυκλωνεται στη σομπα και αν εχεις καποιο απομακρυσμενο σωμα υπαρχει θεμα τροφοδοσιας του.Εμενα επιστρεφουν στους 42 βαθμους και μολις πεσει 40 πιανει max η σομπα.
Με τον ελεχγο των επιστροφων και θερμοστατικες ειναι πληρως αυτοματο το συστημα με τον πιο οικονομικο τροπο λειτουργιας.
Αν ελεγχεις την προσαγωγη και βαλεις π.χ. τα νερα στους 65 βαθμους η σομπα οτι και να γινετε στο σπιτι θα κρατει τα νερα εκει.Θα πρεπει να την χαμηλωσεις χειροκινητα.
Τωρα ελεγχοντας τις επιστροφες μπαινει αυτοματα modulation ολο το 24ωρο αν δεν χρειαζεται παραπανω ενεργεια το σπιτι. Οταν χρειαζεται ενεργεια ανεβαζει την θερμοκρασια νερων οσο χρειαζεται ωστε στην επιστροφη να πιασει τους 42 βαθμους.
Αυτο δεν γινεται ελεγχοντας την προσαγωγη γιατι π.χ. η 65 βαθμοι προσαγωγης μπορει να μην φτανουν (αναλογως εξωτερικων συνθηκων) ή να ειναι παραπανω απο οσο χρειαζεται.Συνεχεια πρεπει να προσθαφερεις βαθμους χειροκινητα.
Μεγαλη σημασια πεζει η συνδεση των σωματων.Ειχα δισωληνιο συστημα με διακοπτες για μονοσωληνιο και αναγκαστικα να τους αλλαξω γιατι το συστημα δεν δουλευε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150330 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Ομολογώ ότι σε εχασα. Δε τα ξερω τα "υδραυλικα" αλλα που θα παει...

Ο "σκοπός" Ολου αυτου του πραγματος είναι να μην εχουμε "κρυα" νερα εντος του λεβητα. Σωστα?
Η τριοδη των 60 βαθμων τι κανει? Δινει ζεστα νερα προς τα σωματα όταν το νερο ΠΕΡΑΣΕΙ τους 60 βαθμούς?
Και αρχιζει να τα "κυκλωνει" εντος του λεβητα αν πεσουν κατω από 42 όπως λες τα επιστρεφόμενα?

ΑΝ λεω ΑΝ εχω πιασει την "κεντρικη ιδεα", ΜΑΛΛΟΝ ο κοντρολερ μπορει να "προσομειασει" την λειτουργεια της 3οδης καθοτι εχω
Ρυθμιση από ποια θερμοκρασια περνει μπροστα ο υκλοφωρητης
Ρυθμιση σε ποια θερμοκρασία κλεινει ο κυκλοφωρητης

Για να καταλάβεις αυτή τη στιγμη "δινει" πανω από 46 και κλεινει κατω από 40 ( με μεγιστη τους 60 )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #150332 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

dimitris11 έγραψε: Αρχικως δεν ειχα βαλει αλλα μετα διαπιστωσα να μαζευει πισα στα τοιχωματα της σομπας. Τωρα με τριοδη (60 βαθμων) δεν εχω τετοιο θεμα.Κανονικα επρεπε να ειναι υποχρεοτικη η τοποθετηση της και οχι προερετικη.
Η σομπα στη λειτουργια modulation διατηρει τα νερα 62-63 βαθμους σταθερα.Το κακο ειναι οτι για να ανοιξει πληρως η τριοδη τα νερα πρεπει να επιστρεφουν στους 70 βαθμους αρα το περισοτερο νερο ανακυκλωνεται στη σομπα και αν εχεις καποιο απομακρυσμενο σωμα υπαρχει θεμα τροφοδοσιας του.Εμενα επιστρεφουν στους 42 βαθμους και μολις πεσει 40 πιανει max η σομπα.
Με τον ελεχγο των επιστροφων και θερμοστατικες ειναι πληρως αυτοματο το συστημα με τον πιο οικονομικο τροπο λειτουργιας.
Αν ελεγχεις την προσαγωγη και βαλεις π.χ. τα νερα στους 65 βαθμους η σομπα οτι και να γινετε στο σπιτι θα κρατει τα νερα εκει.Θα πρεπει να την χαμηλωσεις χειροκινητα.
Τωρα ελεγχοντας τις επιστροφες μπαινει αυτοματα modulation ολο το 24ωρο αν δεν χρειαζεται παραπανω ενεργεια το σπιτι. Οταν χρειαζεται ενεργεια ανεβαζει την θερμοκρασια νερων οσο χρειαζεται ωστε στην επιστροφη να πιασει τους 42 βαθμους.
Αυτο δεν γινεται ελεγχοντας την προσαγωγη γιατι π.χ. η 65 βαθμοι προσαγωγης μπορει να μην φτανουν (αναλογως εξωτερικων συνθηκων) ή να ειναι παραπανω απο οσο χρειαζεται.Συνεχεια πρεπει να προσθαφερεις βαθμους χειροκινητα.
Μεγαλη σημασια πεζει η συνδεση των σωματων.Ειχα δισωληνιο συστημα με διακοπτες για μονοσωληνιο και αναγκαστικα να τους αλλαξω γιατι το συστημα δεν δουλευε.

Ωπα!Τωρα το ειδα!Καλο ακουγεται φιλε Δημητρη αλλα καπου σκαλωνω...Δηλαδη αν οπως λες βρω τις επιστροφες του σπιτιου,αυτες δε θα πρεπει να μεταβαλλονται αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια?Θα το ψαξω παντως μου εδωσες ιδεα τωρα.
Φιλε φωκιωνα δες το παρακατω βιντεακι για να καταλαβεις τι κανει η τριοδη...βεβαια εδω δειχνει λεβητα με δοχειο αδρανειας απλα εσυ σκεψου αντι για δοχειο τα καλοριφερ σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ