Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150333 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Ok μπηκα στο νοημα.....
Κανει αυτό που περιγραφω ότι κανει ο κοντρολερ.
Αντι να εχω 3οδη "χρηστικά" μια και δεν εχω εξωτερική κυκλοφωρία ( η μονη διαφορά όπως την καταλαβαίνω ) ρυθμίζοντας αναλλογα το ποτε αρχιζει και ποτε κλεινει ο κυκλοφωρητης εχω το ιδιο αποτέλεσμα.

Αν ερθουν από τα σωματα πολύ κρυα νερα και παγωνουν τον λεβητα, ο κυκλοφωρητής κλεινει μεχρι αυτά να αποκτησουν παλι την ελαχιστη επιθυμητη θερμοκρασία, οποτε ξαναξεκιναει να στελνει ζεστα κι όχι να κυκλοφωρεί "χλιαρα"

Καλα τα λεω?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150345 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

Fokion έγραψε: Ok μπηκα στο νοημα.....
Κανει αυτό που περιγραφω ότι κανει ο κοντρολερ.
Αντι να εχω 3οδη "χρηστικά" μια και δεν εχω εξωτερική κυκλοφωρία ( η μονη διαφορά όπως την καταλαβαίνω ) ρυθμίζοντας αναλλογα το ποτε αρχιζει και ποτε κλεινει ο κυκλοφωρητης εχω το ιδιο αποτέλεσμα.

Αν ερθουν από τα σωματα πολύ κρυα νερα και παγωνουν τον λεβητα, ο κυκλοφωρητής κλεινει μεχρι αυτά να αποκτησουν παλι την ελαχιστη επιθυμητη θερμοκρασία, οποτε ξαναξεκιναει να στελνει ζεστα κι όχι να κυκλοφωρεί "χλιαρα"

Καλα τα λεω?

Οχι, ξεχνας κατι σημαντικό, ο θερμοστατης η αλλιως υδροστατης που περνει εντολη ο κυκλοφορητης ειναι στο ψηλότερο σημείο στο λεβητα/σομπα που σημάνει οτι εχει ηδη μπει κρυο νερο στο καζανι μεχρι επανω που θα καταλαβει ο υδροστατης και θα κοψει τον κυκλοφορητη. Αρα δεν ισχύει αυτο που λες

Ακομα και δεύτερο υδροστατης στα επιστρεφομενα να βαλεις παλι δεν κανεις τιποτα γιατι με το παραμικρό θα κλεινει ο κυκλοφορητης

Εκει ειναι που κανει την διαφορα η τριοδη, αφηνει εστω ενα 10% να περναει και να κανει κύκλωμα, γενικα αστο μονο με τριοδη σώζεται. Εγω 4 χρονια δεν εχω τριοδη αλλα εχω ταλαιπωρηθει στο καθαρισμα σε σημειο που το καλοκαίρι που μας έρχεται να βαλω
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150346 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Οκ αντιληπτο.
Αλλα...δε ξερω απο που διαβαζει θερμοκρασια νερου....
Γιατι το παρακολουθουσα κι οταν εσκασαν τα παγωμενα νερα η θερμοκρασία νερων που εβλεπα δεν.... επεσε στα ταρταρα.....
Αρα οντως λογικά βλεπει ή εξοδο ( οπως σωστα λες ) ή στη καλυτερη το λεβητα....
Αλλα θα το τριμαρω τωρα που "αντιλαμβανομαι" το θεμα.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150355 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Βαλε εναν αισθητηρα θερμοκρασιας στις επιστροφες και θα δεις τη θερμοκρασια εχεις,απλο ειναι.
Για να εχεις καλες επιστροφες πρεπει να εχεις μικρα σωματα (οσα σηκωνει η σομπα).Αν τα σωματα εχουν μεγαλυτερη ισχυ οι επιστροφες θα ειναι χαμηλες.
Η τριοδη εξασφαλιζει οτι κατω απο 60 βαθμους δεν θα επιστρεψει νερο στη σομπα οτι και αν γινει,οποτε γλυτωνεις τις υγροποιησεις.
Εχει τριοδη 50,55 βαθμων.Κστοπιν συμβουλης εβαλα των 60.
Η τριοδη κραταει ζεστη τη σομπα και οτι περισευει το στελνει στα σωματα.Για να ανοιξει πληρως η τριοδη των 60 βαθμων πρεπει το νερο που επιστρεφει να εχει 70 βαθμους.Τοτε στελνει ολο το νερο στα σωματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150356 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw

stef29 έγραψε:

dimitris11 έγραψε:

Ωπα!Τωρα το ειδα!Καλο ακουγεται φιλε Δημητρη αλλα καπου σκαλωνω...Δηλαδη αν οπως λες βρω τις επιστροφες του σπιτιου,αυτες δε θα πρεπει να μεταβαλλονται αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια?Θα το ψαξω παντως μου εδωσες ιδεα τωρα.


Οταν το δοκιμασεις θα εκπλαγεις.Πληρες αυτοματισμος με την πιο οικονομικη λειτουργια.Καμια σχεση με τον ελεγχο της προσαγωγης.Κυκλοφορητης παντα σε λειτουργια.
Απο -4 εως +10 εξωτερικη θερμοκρασια μεχρι στιγμης δεν εχω αλλαξει τιποτα και το σπιτι εχει σταθερη θερμοκρασια.Μονο η καταναλωση αλλαζει.
Πριν με ελεγχο προασαγωγης ειχα βερεθει να ανεβοκατεβαζω τη θερμοκρασια νερων,και δεν πετυχενα παντα αυτο που επρεπε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150512 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Let the games begin.. Εco spar Αuriga 23kw
Τι ανακαλυψα - μια που η κατασκευαστρια ECOSPAR δεν απανταει στα mail μου....

Αν ορισεις την Χ θερμοκρασία "ανοιγματος" του θερμοστατη, αν η σομπα ειναι στο on ΔΕΝ αφηνει τα κυκλοφωρουντα νερα να πεσουν κατω απο αυτη τη θερμοκρασία ασχετα αν εχει ξεπερασει την ζητουμενη θερμοκρασία χωρου

Κανω ενα πειραμα ( ζηταω θερμοκρασία χωρου 19!!! αντι 23 που εχει τωρα ) να δω τι θα κανει

Ακυρο - Σβηνει.
Προφανως το κραταει οσο η θερμοκρασια δωματιου ειναι μεσα στα ορια.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ