Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!!

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149527 από frantzef

giokaspart έγραψε: Η σχετική υγρασία της ατμόσφαιρας δεν νομίζω να παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην έναυση και στη λειτουργία της σόμπας γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι τόσο μεγάλες ώστε η οποιαδήποτε αρνητική συνεισφορά να καθίσταται αμελητέα.
Είπες όμως ότι άλλαξες πρόσφατα αντίσταση. Κεραμική ή μεταλλική? Αν έβαλες παρόμοια με αυτή που είχε τότε δεν νομίζω να φταίει αυτή εφόσον πριν την αλλάξεις είχε κανονικές εναύσεις. Αν όμως έβαλες διαφορετική, αυτό μπορεί να παίζει ρόλο.
Επειδή όπως λες καθυστερεί να ανάψει πολύ, ούτως ώστε μερικές φορές η έναυση να βγαίνει εκτός προγραμματισμένου χρόνου, πιθανότατα αυτό να οφείλεται στο ότι το θερμό ρεύμα αέρα δεν είναι επαρκές για κανονικό άναμμα το οποίο πρέπει να γίνεται στα 5-6 λεπτά περίπου.
Ο μάστορας και η εταιρεία τι σου έχουν πει για το πρόβλημα?


giokaspart,

Άλλαξα αντίσταση γιατί η σόμπα δεν άναβε,οπότε -αυθαίρετα μεν- υπέθεσα ότι έφταιγε η αντίσταση και παρήγγειλα από την εταιρεία μία ίδια.Δεν ξέρω αν είναι κεραμική ή μεταλλική,τους είπα το μοντέλο της σόμπας και μου έστειλαν μια αντίσταση.Ο μάστορας που την άλλαξε με είπε ότι και η παλιά μια χαρά φαίνεται και την φυλλάξαμε κι αυτήν.Ο μάστορας δηλώνει άγνοια,μου είπε σήμερα θα έρθει απ το σπίτι να πειραματιστούμε σε διάφορες ρυθμίσεις.Υποστηρίζει ότι πρέπει να πάρουμε εξωτερικό αέρα για καλύτερο οξυγόνο.

Λες σε 5-6 λεπτά πρέπει να ανάψει.Αν ακολουθήσω τις ρυθμίσεις της εταιρείας με τον κοχλία στα 0,7" ,το πέλλετ που πέφτει στο δοχείο καύσης δεν επαρκεί να καλύψει το ύψος της τρυπούλας που απο πίσω είναι η αντίσταση,αυτό συμβαίνει στα 7-8'.Γι'αυτό και σκέφτηκα να ανεβάσω τον κοχλία στα 1,3" έτσι ώστε στα 4-5' να έχει φτάσει και να έχει καλύψει το ύψος του πέλλετ την τρυπούλα.Ή δεν έχουν καμία σημασία όλα αυτά???Προσπαθώ να το πάω με την λογική αλλά εδώ συμβαίνουν παράλογα πράγματα.Τι ρυθμίσεις θα πρότεινες εσύ???Αύριο θα πάω να πάρω φ50 εύκαμπτο αλουμινίου και θα έχω εξωτερικό αέρα να δουμε αν γίνεται τίποτα....

Η εταιρεία λέει φταίει το πέλλετ.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by frantzef.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149531 από giokaspart
Το συγκεκριμένο πέλλετ όπως σου είπα είναι από τα καλύτερα της αγοράς, χωρίς να θέλω να το διαφημίσω για κανένα λόγο, άσε που εξάλλου είναι και πιο ακριβό. Και εγώ αυτό καίω δύο χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τώρα στο θέμα σου. Επειδή το σβάι έχει συνήθως μεγάλα κομμάτια, αυτό σημαίνει ότι στις ίδιες στροφές του κοχλία ρίχνει μικρότερη ποσότητα σε σχέση με κάποιο άλλο που έχει μεγάλο ποσοστό από μικρότερα κομμάτια, πράγμα που και εσύ διαπιστώνεις, αφού βλέπεις ότι δεν σκεπάζεται το τασάκι μέχρι την τρύπα του σωλήνα της αντίστασης. Άρα για το λόγο αυτό σωστά σκέφτηκες ότι πρέπει να ανέβει η τροφοδοσία του καυσίμου. Το δεύτερο που πρέπει να ρυθμίσεις είναι το θερμό ρεύμα αέρα έναυσης. Αυτό ρυθμίζεται κυρίως από τους χρόνους προθέρμανσης της αντίστασης και από τον ανεμιστήρα τροφοδοσίας, προσέχοντας αφενός να μην είναι μικρό το ρεύμα και δεν επαρκεί και αφετέρου να μην είναι μεγάλο και δεν φτάνει αρκετά ζεστό στο πέλλετ.
Εφόσον όμως είχες πρόβλημα και με την παλιά αντίσταση, αυτό σημαίνει ότι παρόμοια αντίσταση λογικά δεν θα σου λύσει το πρόβλημα. Επομένως οι επιλογές που έχεις είναι, είτε να παίξεις με τις ρυθμίσεις πέλλετ και του αέρα με την παλιά αντίσταση, είτε αυτό να το κάνεις αναβαθμίζοντας παράλληλα και την αντίσταση με τοποθέτηση κεραμικής που είναι σαφώς ανώτερη από τη μεταλλική που πιθανόν έχεις, η οποία όμως είναι ακριβότερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149533 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΝΑ σε ρωτησω κατι οταν ξεκιναει την προφορτωση πελλετ με τις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν σκεπαζει το πελλετ την τρυπα της αντιστασης στο κουπακι?το μοτερ καυσαεριων δουλευει στην εναυση?εχεις ελκισμο καλο στην καμιναδα?τι κοντρολερ φοραει?βαλε καμια φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149535 από frantzef

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΝΑ σε ρωτησω κατι οταν ξεκιναει την προφορτωση πελλετ με τις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν σκεπαζει το πελλετ την τρυπα της αντιστασης στο κουπακι?το μοτερ καυσαεριων δουλευει στην εναυση?εχεις ελκισμο καλο στην καμιναδα?τι κοντρολερ φοραει?βαλε καμια φωτο


Κώστα,

Με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ,για να σκεπάσει την τρύπα της αντίστασης στο κουπάκι πρέπει να περάσουν 7-8' σίγουρα.Μπορεί και παραπάνω.Το μοτέρ καυσαερίων δουλεύει μιας και αν πέσει κανένα πολυ πολυ μικρό κομματάκι πέλλετ στο δοχείο το βλέπω να κινείται από τον αέρα.Ελκισμός δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως το τσεκάρω.Κοντρόλερ εννοείς το σύστημα που έχει τα κουμπιά και την οθόνη?Θα στο βγάλω μια φωτό όταν πάω σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149536 από PAPADAKIS
Συμφωνώ με τον Κώστα.
Κατά την πρώτη έναυση-εκκίνηση του συστήματος , η σόμπα σου φορτώνει το δοχείο με πελλετ και μετά ξεκινάει η αντίσταση να ζεσταίνεται και σε 2-3 λεπτά το πέλλετ παίρνει φωτιά??
Εάν ναι τότε μπες στο κρυφό μενού της σόμπας σου και αύξησε το χρόνο της πρώτης φόρτωσης (pre-load αναφέρεται σε εμένα)
γιατί 7-8 λεπτά γιά να καλυφθεί εν μέρει η τρύπα της αντίστασης είναι πολλής χρόνος.
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149537 από frantzef

PAPADAKIS έγραψε: Συμφωνώ με τον Κώστα.
Κατά την πρώτη έναυση-εκκίνηση του συστήματος , η σόμπα σου φορτώνει το δοχείο με πελλετ και μετά ξεκινάει η αντίσταση να ζεσταίνεται και σε 2-3 λεπτά το πέλλετ παίρνει φωτιά??
Εάν ναι τότε μπες στο κρυφό μενού της σόμπας σου και αύξησε το χρόνο της πρώτης φόρτωσης (pre-load αναφέρεται σε εμένα)
γιατί 7-8 λεπτά γιά να καλυφθεί εν μέρει η τρύπα της αντίστασης είναι πολλής χρόνος.


PAPADAKIS,

Δηλαδή λες να ανεβάσω την συχνότητα που ανοίγει ο κοχλίας φόρτωσης πέλλετ κατά την διαδικασία "LOAD WOOD" (έτσι αναφέρεται στη δικιά μου),έτσι ώστε να έχει υλικό να κάψει σχετικά γρήγορα.Αυτό κάνω!!!
Η αντίσταση ανάβει με το που πατήσω το κουμπί να πάρει μπρος η σόμπα,σωστά?Δεν πιστεύω δλδ να ανάβει μετά από Χ χρόνο...και να έχει καμιά τέτοια κρυφή ρύθμιση...
Το θέμα είναι με τον αέρα τι κάνουμε?Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα???O κατασκευαστής λέει 1950rpm, να ανεβάσω ή να κατεβάσω???Και είτε το ένα είτε το άλλο πόσο???
Σε κπαοια φάση είχα βάλει να πέφτει μπόλικο πέλλετ και τον αέρα στα 2550rpm ,το πέλλετ ξεχύλιζε από το δοχείο και μετά γέμιζε η σόμπα καπνό,τόσο πολύ που έφευγε από όποια τρύπα έβρισκε,γέμιζε το σπίτι καπνό!Και μετά έκανε έναν ήχο σαν υπόκωφη έκρηξη και φούντωνε απότομα και εξαφανιζόταν κι ο καπνός!Δεν το θέλουμε αυτό....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ