Τριόδη βάνα ανάμιξης για σόμπα πέλλετ (Idropoint)

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152130 από slygizos
Dimitris11 τώρα που το λες όταν μου την ειχε ρυθμίσει ο τεχνικός έφτανε 215 max και μετά έπεφτε και πάλι τα ίδια μέχρι να πιάσουν θερμοκρασία τα νερα. Αλλα τότε είχα σηκώσει το μπουρί ενα μέτρο παραπάνω απο ότι το έχω τώρα και μετά έκανε γωνία και έφευγε δυο μέτρα ευθεία έξω απο το μπαλκόνι. Μετά όμως το θεώρησα αντιαισθητικο και το έβγαλα το ενα μέτρο και την ίσιωσα πάνω απο το κάγκελο όπως φαίνεται στη φωτό. Απο τότε άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία αν θυμάμαι καλά. Άρα εγώ την έκανα την μ...... απο ότι φαίνεται. Το ΣΚ θα κάτσω να την ξανά σηκώσω όπως ήταν παλιά και λίγο παραπάνω και θα σας πω. Έχω την εντύπωση ότι φταίει αυτό. Αν ειναι αυτό θα αυτομαστιγωθω.
Τόσες μέρες τώρα είχα ρίξει την ισχύ για να φτάνουν τα καυσαέρια πάλι κοντά στους 215 αλλα έκαναν τα νερα δυο ώρες να φτάσουν τους 60 βαθμούς και έμεναν εκεί. Δεν ανέβαζαν άλλο. Απόψε είπα να την ξανάβαλω εκεί που την ειχε ο τεχνικός και η σόμπα γύρισε στα φυσιολογικά της. 60 βαθμούς σε 1 ώρα και 15 λεπτά και ανεβαίνει άνετα. Επιςης άλλη θερμοκραςια το σπίτι. Βέβαια θερμοκρασία καυσαερίων 235 με 240 βαθμούς. Πιστεύω αν σηκώσω το μπουρί όπως παλιά θα έχω αυτη την καλή απόδοση με χαμηλότερη θερμοκραςια καυσαερίων.

Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152142 από dimlyk
προσπαθησε να αποφευγεις τις γωνιες 90 μοιρων
αν βαλεις ενα εναμισυ μετρο καθετο μια γωνια 45 μοιρων και κανα μετρο μετα φροντιζοντας να εισαι 60-70 εκ κατω απ το ταβανι δεν εχεις και προβλημα λερωματος τοιχων εκτος απο σταχτη στο μπαλκονι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152208 από slygizos
Καλησπέρα. Τελικά έκατσα και σήκωσα την καμινάδα αρκετά ψηλά όπως θα δείτε και στη φωτογραφία και έβγαλα την 90αρα γωνία που είχα αλλα και πάλι τα καυσαέρια παραμένουν στους 230 βαθμούς. Μάλλον έτσι πρεπει να δουλεύει η σόμπα η έχει πρόβλημα ο αισθητήρας των καυσαερίων. Την κατανάλωση την έχω ρίξει σε σχέση με της μαμά ρυθμίσεις που ειχε η σόμπα. πίσω απο τη σόμπα φεύγει μια 45αρα γιατί την έχω βάλει σε γωνία και μετά ειναι οι 90 μοίρες του τάφ πριν φύγει επάνω. Μπορει και αυτό να ειναι πρόβλημα. Επισης τώρα που έβγαλα την καμινάδα δεν ειχε ιδιαίτερη στάχτη . Μόνο ενα απαλό στρώμα κατα μήκος των σωλήνων. Τίποτα ιδιαίτερο.


Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152212 από dimitris11
Από τη στιγμή που καινούρια (καθαρή) η σόμπα έπιανε τους 215 βαθμούς τώρα που έχει πιάσει και στάχτη μην περιμένεις κάτι καλύτερο.
Την καμινάδα καλά έκανες που την άλλαξες,τώρα θα τραβάει καλύτερα όποτε μείωσε λίγο τις στροφές του βεντυλατερ.
Τον ανεμιστήρα καυσαερίων τον έχεις καθαρίσει ποτέ;
Εγώ το είχα αμελήσει αυτό το σημείο μέχρι χθες που τον καθάρισα και η σόμπα ανάσανε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152215 από Fokion
Ασε που ειναι και πιο ομορφο ετσι.

Στο τελειωμα διπλα στη τεντα τι καπελο εχεις?? εχεις καπελο???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152216 από slygizos
Καλημέρα σας. Η σόμπα καθαρίστηκε ολόκληρη και ο ανεμιστήρας αρχές σεζόν απο τον τεχνικό της EDILKAMIN. Έχει κάψει ενα τόνο golden απο τότε. Στο τελείωμα δεν έχω βάλει καπέλο. Έχω βάλει 45αρα γωνία. Σας παραθέτω φωτό. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.


Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ