Τριόδη βάνα ανάμιξης για σόμπα πέλλετ (Idropoint)

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152304 από slygizos

Fokion έγραψε: Ας το πιασουμε λιγο "αλλιως".

Ετσι όπως την εχεις ρυθμισει ποσα κιλα πελλετ ριχνει την ωρα εχεις μετρησει???
Μηπως "της εχεις αυξησει τα KW" και γι αυτό "καίγεται"???

Μη με παρεξηγήσεις ότι παω να στην πω - προς Θεου...
Απλά μια λογική εξηγηση ψαχνω....


Προς Θεού δεν σε παρεξηγώ καθόλου. Ακούω όλες τις γνώμες.
Λοιπόν έκανα ότι είπες. Μέτρησα την κατανάλωση σε μια ώρα απο τη στιγμή που μπήκε σε maximum ισχύ μέχρι ακριβώς μια ώρα μετά όπου ακόμα βρισκοταν ακόμα σε maximum ισχύ. Δεν έπεσε καθόλου καθώς έβαλα τα νερα πολυ ψηλά για να μην μπορει να τα πιάσει.
Το αποτέλεσμα σε μια ώρα maximum ισχύς ήταν 2 κιλά. Το έκανα και δυο φορές για επαλήθευση ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Άρα είμαι μέσα στα όρια του κατασκευαστή που λέει απο 0,7-2,4. Όποτε το πρόβλημα δεν ειναι εκεί απο ότι φαίνεται. Καλά το σκέφτομαι;


Sent from my iPad using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152307 από dimitris11
Τώρα ρύθμισε τον αέρα και άστο. Δεν έχει νόημα να παιδεύεσαι. Μπορεί ο αισθητήρας να δείχνει λίγο παραπάνω ή να έχει πιάσει αρκετή στάχτη στα τούμπα.
Στο min πόσο δείχνει;
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152308 από slygizos
Στο min περίπου 145-160 βαθμούς. Τα τούμπα τα καθαρίζω κάθε δυο μέρες. Κουνάω κάτι σίδερακια που εχει πάνω κάτω και πέρα δώθε. Μου ειχε δείξει ο τεχνικός. Οκ τώρα τον αέρα να τον ανεβάσω η να τον κατεβάσω; Η φωτιά δείχνει να καεί κίτρινη, που και που λίγο πορτοκαλί και συνήθως ανεβοκατεβαίνει. Αλλα καεί πολυ δυνατά. Μερικές φορές γεμίζει όλο το χώρο καύσης. Μετά πέφτει πάλι. Καίει πάντως σαν φλογοβόλο. Δεν καίει χαλαρά σαν του τζακιού ας πούμε.
Επίσης στο τέλος της καμινάδας βγάζει 150 βαθμούς όταν η σόμπα καεί στο max.


Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152312 από thegoul
Το θέμα με τα καυσαέρια με είχε απασχολήσει αρκετά τον πρώτο χρόνο χρήσης της σόμπας γιατί και η δικιά μου, στο full, ανέβαζε 240 με 280 βαθμούς με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.Μάλιστα όταν έπιανε τους 280 βαθμούς για λόγους ασφαλείας κατέβαζε την καύση στο ελάχιστο.Πειράζοντας τις ρυθμίσεις και αν θυμάμαι καλά κατεβάζοντας λίγο την τροφοδοσία και τον αέρα, έπεσαν τα καυσαέρια στους 220 με 240 βαθμούς.Στην ποιό μικρή σκάλα λειτουργίας είναι στους 140C.Ρωτώντας και φίλους που έχουν σόμπες τις Edilkamin διαπίστωσα ότι όλες δουλεύουν σε αυτές περίπου τις θερμοκρασίες καυσαερίων.Τέλος να αναφέρω ότι εγώ δεν έχω θέμα με σκουριά αν και είναι ο τέταρτος χρόνος που την δουλεύω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152315 από slygizos
Σε ευχαριστώ πολυ. Θα την αφήσω και εγώ ως εχει και βλέπουμε. Στα ίδια παίζω και εγώ. Άρα ειναι κοινό το φαινόμενο.
Έχεις αλλάξει στα 4 χρόνια το κορδόνι της πόρτας; Γενικά κάθε ποτέ πρεπει να αλλάζεται;

Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152322 από thegoul

slygizos έγραψε: Σε ευχαριστώ πολυ. Θα την αφήσω και εγώ ως εχει και βλέπουμε. Στα ίδια παίζω και εγώ. Άρα ειναι κοινό το φαινόμενο.
Έχεις αλλάξει στα 4 χρόνια το κορδόνι της πόρτας; Γενικά κάθε ποτέ πρεπει να αλλάζεται;

Sent from my iPad using Tapatalk


Άρχισε να κόβεται από τον πρώτο χρόνο και ζήτησα να αλλαχθεί λόγω εγγύησης.Μου είπανε ότι είναι αναλώσιμο και δεν το καλύπτει η εγγύηση.Φέτος όμως επειδή είχε κοπεί αρκετά σε δύο σημεία το έβγαλα και το πέρασα με αλουμινοταινία και είναι μια χαρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ