Καταναλωσεις απο υδραυλικες σομπες πελλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153461 από Tito
Το σπιτι που ζεσταινω ειναι 75 τ.μ με οχι και τοσο καλη μονοση τα σωματα του σπιτιου ειναι τα πιο καινουργια σαν πανελ οχι οι παλιες οι φετες η πολη ειναι ορινη και το κρυο του χειμωνα ειναι -c' το πελλετ που καιω ειναι ασπρο απο ενα τοπικο εργοστασιο που το παραγει στη πολη ! Εγω επειδη μου ειπαν για 18ωρο συνεχους λειτουργειας το 9 ωρο δεν μου ακουγεται καλο γιατο ρωταω εσας να δω την αληθεια ;; Σημερα την δοκιμασα στην 1η ταχυτητα και με εβγαλε 12 ωρες συνεχους λειτουργειας ! ☹️ Και κατι ακομα μηπως ξερετε αν μπρω απο το κρυφο μενου να κανω ξεχωριστη ρυθμιση για τον κοχλια πως θα δουλευει σε καθε ταχυτητα ωστε σε καποιες ταχυτητες να τον μειωσω γιατι καπως μου φαινεται στη 9η ταχυτητα συνεχομενη λειτουργια 9 ωρες και στην 1 ταχυτητα συνεχομενη λειτουργεια 12 ωρες μου φαινεται οτι στην 1η ταχυτητα γυρναει γρηγορα πολυο κοχλιας με συνεπεια να ριχνει πολυ πελλετ !sorry για το μεγαλο κειμενο
Last edit: 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Tito. Αιτία: Λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153463 από Fokion
Μπορει το πελλετ που περνεις να μην εχει οση θερμογονο δυναμη πρεπει.

κοιτα.
ξεχνα τις σκαλες. αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι τι καταναλωση εχεις στην ζητουμενη απο σενα θερμοκρασία.
γιατι αν βαλεις πχ 16 βαθους ( λεμε... ) δε θα καψεις ποτέ πελλετ!!!!!
Θελω να πω τι νοημα εχει να πιασεις 18 ωρες αυτονομια και το σπιτι να ειναι σηβιρια....
δηλ. θα εχεις ενα μηχανημα που μπορει να αποδοσει 24KW την ωρα κι εσυ θα το ταιζεις με 5 KW την ωρα. Ε τοσα θα παρεις....

Αντιθετα το να ζητας κατι εξωφρενικό ( πχ 25 ) οταν εξω ειναι 3 ναι αυξανει την καταναλωση κατακορυφα αφου το μηχανημα προσπαθει να φτασει αυτο που θες και καιει συνεχως στο τερμα.

εκει λοιπον ερχεται ο παραγοντας ποιοτητα πελλετ.
αν το πελλετ εχει καλη θερμογονο τοτε γρηγορα θα πιασηει την θερμοκρασία και θα αρχισει να κατεβαινει σκαλες.

σε πρωτη φαση θα δοκιμαζα αλλο πελλετ ή/και θα κοιτουσα την ζητουμενη θερμοκρασια μπας και εχει ξεφυγει και ζητας 30.... ( το επαθα ...)

αληθεια με πετρελαιο ζεσταινοσουν? κι αν ναι με ποσα KW λεβητα? θα μας δωσει μια ενδειξη περι απωλειων του σπιτιου.

κι ενα τελευταιο.
το "παιχνιδι" με τις κρυφες ρυθμισεις ειναι για να λυνεις τεχνικά προβληματα πχ κακη καυση.

προφανως οι μονωσεις σου ειναι χειρότερες απο οτι νομιζεις...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153466 από Tito
Για να ψαξω σωστο πελλετ τι πρεπω να προσεξω δηλαδη η θερμογονος δυναμη ποσο πρεπει να ειναι και πως αναγραφεται πανω στη συσκευασια πελλετ;;Η δικια μου σομπα εχει θερμοστατη ενσωματομενο αλλα δεν ρυθμιζω την θερμοκρασια περιβαλλοντος χωρου αλλα η μονη ρυθμιση που του δινω ειναι την θερμοκρασια του νερου απο 56 μεχρι και 85 τουλαχιστον ετσι καταλαβα και κοβει οταν πιανει την θερμοκρασια νερου που θα του δωσεις!Το θεμα μου ειναι οτι εγω το ειχα στη χαμηλοτερη στο 56 και απλα το συντηρουσα στην ταχυτητα 1 .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153467 από Fokion
και απλά εκαιγες πελλετ χωρις προφανως να ζεσταινεσαι.

Παμε απο την αρχη.
Ο σκοπος ειναι κατ αρχην να ζεστανεις το σπιτι.
το βαζεις πχ στο 21c
την βαζεις στο αυτοματο και την αφηνης να κανει τη δουλεια της.
Στο ξαναλεω
τις πρωτες μερες θα εχει μεγαλυτερη καταναλωση μεχρι να φυγει η υγρασια απο το σπιτι και να ζεσταθουν οι τοιχοι.
ΤΟΤΕ και ΜΕΤΑ θα αρχισουμε να συζηταμε.

το ποσο ευκολα θα πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια εξαρταται κυριως απο 3 πραγματα.
την ισχυ της ιδια ς της σομπας ( λογικά εχεις μπολικη )
τη θερμογονο του πελλετ - θεωρητικά γυρο στο 5.000 το γραφει η σακουλα οποιουδηποτε σοβαρου κατασκεβαστη ( οκ ναι ειναι κατα δηλωση αλλα η εμπειρια εχει δειξει οτι πανω κατω δε κλεβουν... πολυ)
απο τις απωλειες σου λογω μονοσης πυλωτης εκτεθημενου σπιτιου γυρω γυρω υψομετρου περιοχης κ.λ.π. κ.λ.π.

οι απωλειες παιζουν ρολο και στο ποση ισχυ χρειαζεσαι για να ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ την επιθυμητη θερμοκρασία.
Προφανως και ειναι λιγοτερη απο το ποση ισχυ χρειαζεσαι για να ανεβασεις το σπιτι στην επιθυμητη θερμοκρασία αλλα αν θες αρκετη σχετικά ισχυ λογω κακης μονωσης και ολων των αλλων που ειπαμε, σαφως και επειρεαζει τη καταναλωση σου. και δε μπορεις να κανεις τιποτα γι αυτο αν θες να ζεσταινεσαι.

Τι να σου πω
οτι φιλος μου που εχει κι αυτος 24αρα οπως και γω ζεσταινει σπιτι 75 τετρ. με ενα τσουβαλι κι εχει και μποιλερ για ζεστα νερα??? Ναι... αλλα στο παγκρατι σε πολυκατοικια..........

Αστη να δουλεψει στο "αυτοματο" κι ασε τα σκαλισματα προς το παρον.
μαθε τα χουγια της παρατηρωντας.

και τα ξαναλεμε....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153468 από Tito
Το σπιτι ειναι νοικιασμενο πριν δοθλευα ειρ κοντισιον με λιγο τζακι καθως δεν υπηρχε συνενοηση με τους υπολοιπους για πετρελαιο οποτε δεν ξερω για λεβητα! Απο μονωση τωρα πρεπει οντως να ειναι της πλακας καθως βραδυ οταν εκλεινα ειρ κοντοσιον και τζακι το πρωι που σηκωνομουνα ειχε 6 βαθμους αλλα και η θερμανση που χρησιμοποιουσα ηταν της πλακας δεν ζεστεναν καν οι τοιχοι του σπιτιου.το θεμα ειναι πως η δοκιμες αυτες εγινα με 18-20βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια που σημαινει ηταν καλος παραγοντας και πρεπει να τη δουμε στα κρυες μερες τι θα καιει ωσπου να πιασει θερμοκρασια το νερο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153469 από Fokion
Αυτο ειναι το κακο του αιρκοντισιον.
Δε ζεσταινει "πραγματα" μονο τον αερα οποτε μολος το κλεισεις παγωσες.

Μπουμπουνισε το να στεγνωσουν οι τοιχοι....
Εμενα πηρε μια βδομαδα "καψιμο"..... δε μπορουσες να παρεις ανασα οχι απο τη ζεστη αλλα απο την υγρασια.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ