Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153508 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας
Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξερω πως να μπω στο κρυφο μενου για να τα κανω εγω καθως ο ανθρωπος που ηρθε φανηκε δεν εχει ιδεα τωρα με τα τηλεφωνα δεξια και αριστερα γινομαι και εγω τεχνικος .Η φλογα ειναι σε μεσαιο υψος στο load wood και ειναι ασπροκιτρινη!! Αν μου λεγατε αν ξερετε φυσικα πως μπαινω στο κρυφο μενου θα βοηθουσατε !!αλλοως δεν ξερω τι να κανω να την γυρισω πισω;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153509 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας
Σορρυ λαθος καταλαβα εγω.

ναι. είναι πολύ πιθανο "κατι" 15 να μην συμβαινει και μια να συμβαινει.. Πχ εμενα μια φορα τη βδομαδα εβαλε εκρηξη ( μικρή ) στο αναμα.
Χρειαστεικε να κατεβασω το ταισμα στη φαση εναυσης.

Δειχνει ότι ή δεν εχει κατεβασει αρκετο πελλετ ώστε να καλυψει ικανοποιητικά την τρυπα της αντίστασης ή ότι θελει λιγο ακομα αερα....

Γιατι δε ζητας τα μενου από τον πολητη? λογικά θα τα εχει αφου σκαλιζε τοσες φορές...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153512 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας

Fokion έγραψε: Σορρυ λαθος καταλαβα εγω.

ναι. είναι πολύ πιθανο "κατι" 15 να μην συμβαινει και μια να συμβαινει.. Πχ εμενα μια φορα τη βδομαδα εβαλε εκρηξη ( μικρή ) στο αναμα.
Χρειαστεικε να κατεβασω το ταισμα στη φαση εναυσης.

Δειχνει ότι ή δεν εχει κατεβασει αρκετο πελλετ ώστε να καλυψει ικανοποιητικά την τρυπα της αντίστασης ή ότι θελει λιγο ακομα αερα....

Γιατι δε ζητας τα μενου από τον πολητη? λογικά θα τα εχει αφου σκαλιζε τοσες φορές...

αυτο το μνμ τι ακριβως ειναι alarm fail alarm fire ?μηπως φταιει η εξοδος της εξατμισης αλλα δεν εχει τρομερη κληση α να προσθεσω επισης οτι εχω σπηραλ και οχι ινοχ αλλα ρε παιδια δεν γινεται 10 αναβει 5 δεν αναβει μηπως εχει χαλασει κανενας αισθητηρας και μετραει λαθος τα καυσαερια καθως αν ηταν η εξατμιση δεν θα αναβε καθολου αντ αυτου αναβει 10 και πεντε οχι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153513 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας
Ακριβως το ότι δεν αναψε στο χρονο που είναι ρυθμισμενη να δει φλογα.
Γινεται
Αν πχ η ποσοτητα πελλετ είναι οριακη στην καλυψη της αντίστασης,
Κάθε ριξιά δεν είναι ποτε ιδια με την προηγουμενη μια και τα πελλετ τα κομματάκια δεν είναι ιδια.

Ετσι από περιεργεια αν εχεις ορεξη δοκιμασε πιο "ευλεκτα" πελλετ πχ τα αυστριακα.
Παιζει βεβαια το πελλετ που χρησιμοποιείς να εχει υγρασία .

Αληθεια όταν δεν αναβει ντουμανι εχει κανει μεσα στο χωρο καυσης??

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #153514 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας

Fokion έγραψε: Ακριβως το ότι δεν αναψε στο χρονο που είναι ρυθμισμενη να δει φλογα.
Γινεται
Αν πχ η ποσοτητα πελλετ είναι οριακη στην καλυψη της αντίστασης,
Κάθε ριξιά δεν είναι ποτε ιδια με την προηγουμενη μια και τα πελλετ τα κομματάκια δεν είναι ιδια.

Ετσι από περιεργεια αν εχεις ορεξη δοκιμασε πιο "ευλεκτα" πελλετ πχ τα αυστριακα.
Παιζει βεβαια το πελλετ που χρησιμοποιείς να εχει υγρασία .

Αληθεια όταν δεν αναβει ντουμανι εχει κανει μεσα στο χωρο καυσης??

Να ξεκαθαρισω οτι παντα αναβει φλογα απλα με διακοπτει και δεν με προχοραει στα βηματα λογω του alarma fan fail fire , ο χρονοσ που αναβει συνηθως κυμενεται απο τα 3 εως 4 λεπτα τα θεωρω καλα αλλα χωριςνα ξερω τους προγραμματισμενουσ χρονους που εχεισ ως εντολες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153515 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!!!!Φιλε τιτο 1.alarm fan fail που λες ειναι σταματημα βεντιλατερ καυσαεριων.σαν αλλαρμ σε παει να ελενχτει το μοτερ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ και γενικα η επικοινωνια του με την πλακετα.2.εαν δεν καταλαβει θερμοκρασια καυσαεριων δεν κανει μεταβαση στο επομενο βημα!!!!!!!!!(ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ) :woohoo: :woohoo: Ελεγξτε τον αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων.πιθανον να ειναι πανω στην σωληνα καυσαεριων η στο μοτερ του.εαν εχει βγει απο τη θεση του ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ.3.Ελεγξτε στο κρυφο μενου εαν ο χρονος που θα παρελθει για να μπει χωρις αλαρμ σε κανονικη λειτουργεια ειναι ενταξει π.χ.20 λεπτα.ALARM NO FIRE ειναι οτι κατα την διαρκεια λειτουργιας μπηκε σε σβυσιμο η δεν αναψε.που κατι απο τα παραπανω δεν εχει καταλαβει για να περασει στο επομενο βημα και φυσικα οτι η αντισταση σας ειναι οκ.κατι μου λεει οτι δεν διαβαζει ο αισθητηρας καυσαεριων η ο χρονος οχι ρυθμισμενος σωστα.κανε αυτα και τα ξαναλεμε.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ!!!!!ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ!!!!! ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ