Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153497 από Tito
Καλησπερα στουσ φιλους θα ηθελα πραγματικα την βοηθεια σας καθως οι πιο πολλοι εμποροι ειναι μονο για να πουλανε και στα τεχνικα δεν εχουν ιδεα ειναι βαρια νυχτομενοι το θεμα μου τωρα :
καθως αντιμετοπιζω τα εξης προβληματα στο καθε πρωτο ανναμα της σομπας το παιζω κορονα - γραμματα αν θα αναψει η σομπα και ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη αφου την εγκατεστησα ηρθε ο τεχνικος-πωλητης στο σπιτι μου για το πρωτο αναμμα της σομπας αφου περασε ολεσ τις ρυθμισεις-παραμετρους, παμε να την ξεκινησουμε αλλα στο 2΄ λεπτο μασ εβγαζε το μηνυμα (alarm fire -alarm fail) πειραματιστηκε πολλες ωρες αλλαζε συνεχεια τισ τιμεσ στις ρυθμισεις αλλα ξανα και ξανα το ιδιο μηνυμα ,
το παραδοξο ειναι οτι η φωτια ανναβει αλλα επειδη η συγκεκριμενη σομπα σου εχει χρονους που πρεπει να τηρηθουν στο ανναμα π.χ σου λεει απο το πατημα του on σου βγαζει το μυνημα fan acc (αναμμα της αντιστασης ) μετα (load wood) ριχνει πελλετ στο ποτηρακι πρεπει σε 3 λεπτα να εχει αναψει φλογα και το μυνημα fire on (αναμμα φωτιασ )στα 6 λεπτα να εχει ανεβασει την εσωτερικη θερμοκρασια στη σομπα ενα π.χ % και μολις γινει αυτο τοτε περναει στισ ταχυτητεσ και πανε ολα καλα μελι γαλα μετα ΑΛΛΑ με κοβει στο 1 βημα δεν με αφηνει να προχωρησω στο FIRE ON και βγαζει το μυνημα alarm fail -fire (ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΟΙ δεν ξερω τους πραγματικους)ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ:Ο πωλητης ηταν πολυ εξηπυρετικος πραγματικα για σχεδον 3 μερεσ ερχοτανε στο σπιτι μου και αλλαζε συνεχεια χρονουσ και ρυθμισεισ μιλαγε με τους εισαγωγεις για να μας πουνε τι να κανουμε το θεμα ειναι και αυτοι αυτα που μασ λεγανε οτι να ναι ηταν και ενω εξαντλησαμε τα παντα μου λεει ο πωλητης τεχνικος ας αλλαξουμε μια αντισταση μπας και αυτη της σομπας δεν ζεστενεται αρκετα γρηγορα ωστε να αναψει η φωτια και μας βγαζει alarm και ετσι καναμε παραλληλα ομως μας λεει και ο εισαγωγεασ βγαλτε το μπουρι και ελεγξτε αν βουλωσε αλλα ποτε να βουλωσει αφου τωρα τα βαλαμε το κανουμε και αυτο και λεει παλι ο τεχνικοσ για αστο εξω στο μπαλκονι απευθειας το σωληνα-σπηραλ μπασ και λογω της κλησης δεν αποδιδει καθως εγω το εχω τον σωληνα σπηραλ απευθειας χωμενο μεσα σε καμιναδα απο τζακι καθως προυπηρχε το τζακι και ετσι βολεψε και με το πατημα του κουμπιου για να ξεκινησει η λειτουργεια της σομπασ πηρε κανονικα μπρος σε λειτουργεια και περασε ολα τα σταδια ωραια μεχρι εδω μετα φευγει και μου ξαναβαζει το σπηραλ μεσα στη καμιναδα οπως την ειχα εξαρχης και μου λεει αστη να σβησεισ και ξαναβαλτη μπροστα αν δεν παρει τοτε φταει η εξατμιση βουλωνει (εγω νομιζα οτιηταν 100% η αντισταση αλλα....) .ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΝΝΑΨΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15 ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και το σπηραλ μεσα στη καμιναδα αλλα εδω και τρεισ μερες παλι βγαζει αυτα τα alarm που προανεφερα !πειτε μου τι να κανω πως να κινηθω??
Last edit: 7 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Tito.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153503 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας
τι πελλετ εχεις?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153504 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας
Συνδεοντας το με το αλλο θεμα που συζηταγαμε, μηπως σκαλιζοντας τις ρυθμισεις να πετυχεις οικονομια εχουν γινει ολα μπαχαλο?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153505 από dimitris11
Αν η σόμπα άναβε κακός αλλάξατε αντίσταση. Δεν φταίει αυτή.
Δεν έχω τη σόμπα σου.
Εφόσον ανάψουν τα πελετ για να πάει στην επόμενη φάση η σόμπα σου πρέπει να ανεβάσει κάποια θερμοκρασία στα καυσαέρια αν δεν το κάνει σταματάει.
Όταν πατάς το κουμπί έναρξης τα καυσαέρια δείχνουν έστω 20 βαθμούς,αν στη ρύθμιση της σόμπας έχει Δτ 7 βαθμούς (αυτό έχει η δικιά μου) τότε για να πάει στην επόμενη φάση πρέπει τα καυσαέρια να φτάσουν στους 27 βαθμούς. Εγώ το έκανα 3 γιατί αλλιώς δεν ξεκινούσε με τίποτα.
Όταν ανάψουν τα πελετ η φλόγα είναι σε χαμηλό ύψος άσπρη ή ψηλά;Στη πρώτη περίπτωση πρέπει να μειώσεις τον αέρα καύσης στη δεύτερη να τον αυξήσεις. Εδω παίζει ρόλο και το πελετ γιατί κάθε μάρκα συμπεριφερετε διαφορετικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153506 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας
Το πελλετ ειναι της αλφα γουντ αλλα δεν οφειλεται σε αυτο καθως οπως προειπα εχει αναψει 15 φορες και 5 οχι με το ιδιο πελλετ ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153507 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Προβλημα με κalor ilaria 22kw τα φωτα σας

Fokion έγραψε: Συνδεοντας το με το αλλο θεμα που συζηταγαμε, μηπως σκαλιζοντας τις ρυθμισεις να πετυχεις οικονομια εχουν γινει ολα μπαχαλο?

δεν εχω σκαλισει τιποτα αγαπητε μου φιλε καθως δεν ξερω πως να μπω στις κρυφες ρυθμισεις παντως αν ηξερα θα το επειχιρουσα πιστευω θα τα καταφερνα καλυτερα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ