Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157277 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Valo έγραψε: Σε ποιό σημείο είναι συνδεδεμένο το μανόμετρο όπου βλέπεις την πτώση πίεσης?
Το δοχείο διαστολής που είναι συνδεδεμένο?
Τι στατικό υψος έχει η εγκατάσταση?
Το κύκλωμα λειτουργεί στο μεγαλύτερο μέρος του με υποπίεση και σε αυτό παίζει ρόλο το που είναι συνδεδεμένο το ΔΔ. Κανονικά αν εχεις και μανόμετρο μετά τον κυκλοφορητή θα πρέπει να διαβάζεις και υπερπίεση καθώς ο κυκλοφορητής στην κατάθλιψη του χτίζει όπως λέμε μανομετρικό.


Το Μανόμετρο της σομπας είναι στην επιστροφή προς τη σομπα όπως και ο αυτοματος. Άρα ας πούμε στο ίδιο σημείο στην εγκατάσταση. Το δοχείο διαστολής είναι ανάμεσα στον αυτόματο και τη σομπα δηλαδή πάνω στη σωλήνα που συνδέει τον αυτοματο με τη σομπα. Ο κυκλοφορητής είναι μετά τη σομπα στην προσαγωγη.
Μανόμετρο μετά τον κυκλοφορητή δυστυχώς δεν έχω.
Η εγκατάσταση είναι στο ίδιο διαμέρισμα με την πετσετοκρεμαστρα το πιο ψηλό σώμα. Άρα ούτε 2 μέτρα στατικό ύψος.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157278 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimitris11 έγραψε: Ανεβασε τη θερμοκρασια του θερμοστατη κατά πεντε βαθμούς και αστη σομπα να λειτουργησει ετσι.Το πιθανοτερο είναι να ζεσταθουν τα σωματα.
Αν δεν ζεσταθουν τοτε ναι εχεις καποιο πρόβλημα.

Την έχω τερματίσει τη σομπα στους 76 βαθμούς. Ζεσταθηκαν λίγο παραπάνω τα σώματα αλλά όχι τρελές διαφορές από πριν.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157282 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Σωστά μου ακούγονται συνδεδεμένα..κάπου αλλού είναι το πρόβλημα .. Εξαεριστικά υπάρχουν στα ανώτερα σημεία ή στις καμπύλες αν τυχόν οι σωληνώσεις έχουν κάθοδο προς κάποιο σώμα?
Προτείνω να ρυθμίσεις πίεση στον αυτόματο 1bar , δοχείο διαστολής στα 0.8 0.9 bar (παντα εκτός σύνδεσης η ρύθμιση)

Ο θόρυβος που λές οτι κάνει ο κυκλοφορητής σου μήπως οφείλετε σε τζόγο στο ρουλεμάν και όχι σε σπηλαίωση?? Κι εγώ με παρόμοιο πρόβλημα όταν αυξανα την πίεση ο θόρυβος μειωνόταν.. Τον ανοιξα και είχε φαγωθεί ο αξονας που περιστρέφεται η φτερωτή.. μισό χιλιοστό να έχει φαγωθεί αρχίζει και κάνει κάπως σαν κρρκ κρρρκ .. Για τσέκαρέ το...
Επίσης τα σώματά σου δεν καίνε ολόκληρα? Τι προβληματα αντιμετωπίζεις?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157284 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Ναι εξαεριστικα έχω βάλει στα δύσκολα σημεία. Κάθοδος σε σώμα όχι. Όλες οι σωλήνες από το πάτωμα βγαίνουν.
Δεν ακούγεται σαν κρρκ. Ακούγονται μπουρμπουλήθρες να περνάνε στη φτερωτή και μετά τις ακούς να ταξιδεύουν και στα σώματα. Ειδικά σε θερμοκρασίες άνω των 55 βαθμών.Θα τον τσεκάρω και τον κυκλοφορητη.
Στην αρχή στο 1.2 bar το είχαμε βάλει και το δοχείο στο 1. Με το που επειρνε ο κύκλοφορητής επαιφτε η πίεση στα μανόμετρα στο 0.6 bar και άρχιζε ο θόρυβος. Με το καιρό αύξησα την πίεση στα 2 bar και έχει κόψει ο θόρυβος.
Τα σώματα καίνε ψιλά και χαμηλά από τη μέση και κάτω είναι χλιαρά. Ακόμα και στην Τρίτη σκάλα του κυκλοφορητη. Είναι καθαρά θέμα ροών όπως το βλέπω. Η σόμπα βγάζει φ22 και ο άσχετος υδραυλικός του καταστήματος που πήρα τη σόμπα έβαλε φ18. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
Μίλησα και με μηχανικό και μου είπε πως και αυτός πιστεύει πως ήθελε φ22 για να πέσει το μανομετρικό και να αυξηθούν οι ροές.


Sent from my iPad using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157287 από BIOPEL
Απαντήθηκε από BIOPEL στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
slygizos: αφού ακούγονται μπουρμπουλήθρες τότε ξεκίνα κάνε μια προσεκτική εξαέρωση τα σώματα αλλά και τον κυκλοφορητή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157290 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Δυστυχώς τα έχω κάνει όλα αυτά. Αέρας δεν βγαίνει από πουθενά. Μόνο νερό. Είναι σαν να δημιουργεί τον αέρα ο κυκλοφορητής όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία. Όταν πέφτει πάλι σταματάει ο θόρυβος.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ