Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155125 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Εξαεριστικο εχει η σομπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155126 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Καλημέρα να σε ρωτήσω : 1. αν το σύστημα στέλνει νερά και σε θερμοσίφωνα;; 2. Εσωτερικά του ο λέβητας έχει δικό του εξαεριστικό ;;
Οι ερωτήσεις μου είναι από εμένα που δεν έχω σχέση με υδραυλικά (συγνώμη) αλλά μου έτυχε εφέτος με την έναρξη του λέβητα μου. Εχοντας ξεχάσει κλειστή την βάνα που έστελνε νερα από τον λέβητα στο θερμοσίφωνα διαπίστωσα ότι όταν έφταναν τα νερά γύρω στους 55 βαθμούς άρχιζα να ακούω αέρα με ένταση στα σώματα και στο λέβητα. Το κυκλοφορητάκι του θερμοσίφωνα (ξεχωριστό από του λέβητα) δουλευε και προσπαθούσε να στείλει νερά σε κλειστό κύκλωμα. Μετα το ανοιγμα της ξεχασμένης βάνας έκανα και εξαέρωση στο εξαεριστικό του λέβητα μου (εσωτερικά του λέβητα αμέσως μετα την έξοδο των ζεστών νερων).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155127 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Η σωλήνα συνδέεται στα κολλεκτερ. Τόσο της επιστροφής όσο και της προσαγωγής. Αυτές οι σωλήνες έχουν μήκος 5 μέτρα από τη σόμπα έως τα κολλεκτερ, είναι οριζόντιες και έχω βάλει δύο αυτόματα εξαεριστικά στη μέση της διαδρομής τους μπας και φύγει αέρας από εκεί αλλά τίποτα.
Όσον αφορά στην πίεση, επειδή το δοχείο διαστολής που έβαλα εγώ είναι 25 λίτρα, δεν ανεβαίνει πολύ η πίεση. Δηλαδή τώρα που με κρύα τα νερά η πίεση είναι 1.5 bar, στους 65 βαθμούς ανεβαίνει στα 1.6 με 1.7.
Άρα αν βάλω την πίεση στο 1.8 δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 2 bar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155128 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Καλημέρα. Έχει ένα αυτόματο στην επιστροφή των νερών προς το λέβητα σε ύψος λίγο κάτω από την κορυφή του λέβητα και δύο χειροκίνητα στην κορυφή του λέβητα, δεξιά και αριστερά. Αλλά το θέμα είναι πως όσο και να εξαερώνω από εκεί, δεν βγαίνει ποτέ αέρας. Μόνο νερό. Και έχω βγάλει πολύ νερό από εκεί.

dimitris11 έγραψε: Εξαεριστικο εχει η σομπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155129 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimitris11 έγραψε: Εξαεριστικο εχει η σομπα;


Δημήτρη είχες κάνει αυτή την παρατήρηση και σε άλλη παρόμοια περίπτωση πριν καιρό και την θυμήθηκα στο προβλημα μου γιατί είχε ανεβάσει πίεση 3,5 το σύστημα (από 2 bar) και ενώ εκανα εξαέρωση παντού και έλεγξα όλα τα εξαεριστικά ,το συγκεκριμένο μου είχε ξεφύγει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155130 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

PAPADAKIS έγραψε: Καλημέρα να σε ρωτήσω : 1. αν το σύστημα στέλνει νερά και σε θερμοσίφωνα;; 2. Εσωτερικά του ο λέβητας έχει δικό του εξαεριστικό ;;
Οι ερωτήσεις μου είναι από εμένα που δεν έχω σχέση με υδραυλικά (συγνώμη) αλλά μου έτυχε εφέτος με την έναρξη του λέβητα μου. Εχοντας ξεχάσει κλειστή την βάνα που έστελνε νερα από τον λέβητα στο θερμοσίφωνα διαπίστωσα ότι όταν έφταναν τα νερά γύρω στους 55 βαθμούς άρχιζα να ακούω αέρα με ένταση στα σώματα και στο λέβητα. Το κυκλοφορητάκι του θερμοσίφωνα (ξεχωριστό από του λέβητα) δουλευε και προσπαθούσε να στείλει νερά σε κλειστό κύκλωμα. Μετα το ανοιγμα της ξεχασμένης βάνας έκανα και εξαέρωση στο εξαεριστικό του λέβητα μου (εσωτερικά του λέβητα αμέσως μετα την έξοδο των ζεστών νερων).

Καλημέρα. Η σόμπα στέλνει μόνο στα σώματα.
Έχει ένα αυτόματο εξαεριστικό στα κρύα νερά όμως (επιστροφή προς το λέβητα?), και δύο χειροκίνητα στην κορυφή του λέβητα. Αλλά κανένα από αυτά ποτέ δεν βγάζει αέρα. Μόνο νερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ