Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155131 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

slygizos έγραψε:

PAPADAKIS έγραψε: Καλημέρα να σε ρωτήσω : 1. αν το σύστημα στέλνει νερά και σε θερμοσίφωνα;; 2. Εσωτερικά του ο λέβητας έχει δικό του εξαεριστικό ;;
Οι ερωτήσεις μου είναι από εμένα που δεν έχω σχέση με υδραυλικά (συγνώμη) αλλά μου έτυχε εφέτος με την έναρξη του λέβητα μου. Εχοντας ξεχάσει κλειστή την βάνα που έστελνε νερα από τον λέβητα στο θερμοσίφωνα διαπίστωσα ότι όταν έφταναν τα νερά γύρω στους 55 βαθμούς άρχιζα να ακούω αέρα με ένταση στα σώματα και στο λέβητα. Το κυκλοφορητάκι του θερμοσίφωνα (ξεχωριστό από του λέβητα) δουλευε και προσπαθούσε να στείλει νερά σε κλειστό κύκλωμα. Μετα το ανοιγμα της ξεχασμένης βάνας έκανα και εξαέρωση στο εξαεριστικό του λέβητα μου (εσωτερικά του λέβητα αμέσως μετα την έξοδο των ζεστών νερων).

Καλημέρα. Η σόμπα στέλνει μόνο στα σώματα.
Έχει ένα αυτόματο εξαεριστικό στα κρύα νερά όμως (επιστροφή προς το λέβητα?), και δύο χειροκίνητα στην κορυφή του λέβητα. Αλλά κανένα από αυτά ποτέ δεν βγάζει αέρα. Μόνο νερό.


Ο λέβητας μου έχει (??) άλλη σχεδίαση. Τα ζεστά νερά φεύγουν από την πάνω μεριά με το εξαεριστικό αμέσως μετά από την έξοδο των ζεστών
και τα κρύα νερά επιστρέφουν στο λέβητα από το κάτω σημείο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155133 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

PAPADAKIS έγραψε:

slygizos έγραψε:

PAPADAKIS έγραψε: Καλημέρα να σε ρωτήσω : 1. αν το σύστημα στέλνει νερά και σε θερμοσίφωνα;; 2. Εσωτερικά του ο λέβητας έχει δικό του εξαεριστικό ;;
Οι ερωτήσεις μου είναι από εμένα που δεν έχω σχέση με υδραυλικά (συγνώμη) αλλά μου έτυχε εφέτος με την έναρξη του λέβητα μου. Εχοντας ξεχάσει κλειστή την βάνα που έστελνε νερα από τον λέβητα στο θερμοσίφωνα διαπίστωσα ότι όταν έφταναν τα νερά γύρω στους 55 βαθμούς άρχιζα να ακούω αέρα με ένταση στα σώματα και στο λέβητα. Το κυκλοφορητάκι του θερμοσίφωνα (ξεχωριστό από του λέβητα) δουλευε και προσπαθούσε να στείλει νερά σε κλειστό κύκλωμα. Μετα το ανοιγμα της ξεχασμένης βάνας έκανα και εξαέρωση στο εξαεριστικό του λέβητα μου (εσωτερικά του λέβητα αμέσως μετα την έξοδο των ζεστών νερων).

Καλημέρα. Η σόμπα στέλνει μόνο στα σώματα.
Έχει ένα αυτόματο εξαεριστικό στα κρύα νερά όμως (επιστροφή προς το λέβητα?), και δύο χειροκίνητα στην κορυφή του λέβητα. Αλλά κανένα από αυτά ποτέ δεν βγάζει αέρα. Μόνο νερό.


Ο λέβητας μου έχει (??) άλλη σχεδίαση. Τα ζεστά νερά φεύγουν από την πάνω μεριά με το εξαεριστικό αμέσως μετά από την έξοδο των ζεστών
και τα κρύα νερά επιστρέφουν στο λέβητα από το κάτω σημείο...


Ναι διαφέρει πολύ. Εμένα τα κρύα μπαίνουν από κάτω, ανεβαίνουν και ξανακατεβαίνουν οπότε και φεύγουν από χαμηλά τα ζεστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155134 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
το προβλημα υπηρξε απο την αρχη ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155135 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimlyk έγραψε: το προβλημα υπηρξε απο την αρχη ?


Ναι από την πρώτη ημέρα. Βέβαια με διαβεβαίωναν πως αέρας είναι και θα φύγει από κάποιο εξαεριστικό. Αλλά τελικά τίποτα. Επίσης ο υδραυλικός που το εγκατέστησε ήταν πολύ άσχετος που ούτε να τον ξαναδώ δεν ήθελα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155149 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
τον θορυβο τον κανει αφου ξεκινησει ο κυκλοφορητης η και πιο πριν ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155150 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimlyk έγραψε: τον θορυβο τον κανει αφου ξεκινησει ο κυκλοφορητης η και πιο πριν ?

Μόνο όταν ξεκινήσει ο κύκλοφορητής. Βέβαια ο κύκλοφορητής είναι ρυθμισμένος να ξεκινάει στο 40 βαθμούς αλλά μετά τους 35 ακούγονται κάτι Μπλουπ Μπλουπ μέσα στο λέβητα σα να βράζει το νερό και στους 40 που παίρνει ο κυκλοφορητης γίνεται κόλαση.
Για το λόγο αυτό έχω βάλει πια τον κυκλοφορητη να ξεκινάει απο τους 30 για να αποφύγω και το βράσιμο που ακούγεται.


Sent from my iPad using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ