Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155151 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
dimlyk χωρίς να θέλω να ενθουσιαζομαι καθως την εχω πατησει παλι στο παρελθον με το συγκεκριμενο προβλημα (ενθουσιαστηκα τσαμπα) αναφέρω αυτά που έκανα απόψε σύμφωνα με τις οδηγίες σου και το πρόβλημα βελτιώθηκε παααααρρραααα πολύ.
Καταρχάς ανέβασα την πίεση της εγκατάστασης από το 1.5 στο 1.7.
Μετά: Στο κολλεκτερ υπάρχουν δύο βρόγχοι. Ο ένας πάει στο σαλόνι όπου υπάρχουν δύο σώματα ακαν τα οποία όμως τα έχω κλείσει από τις βάνες (από την αρχη) καθώς μόνο η σομπα μόνη της φτάνει να κάνει τον συγκεκριμένο χώρο φούρνο. Στον συγκεκριμένο βρόγχο το νερό απλά κυκλοφορούσε μόνο στις σωλήνες στο δάπεδο μέσα από τα bypass των διακοπτων και επέστρεφε στα κολλεκτερ. Ουσιαστικά δεν ζεσταίνει τίποτα μονο τις σωλήνες. Ακολουθώντας λοιπόν την οδηγία σου να κλείσω κάποιο σώμα για να μειωθεί η ροή αποφάσισα να κλείσω τον συγκεκριμένο βρόγχο από το κολλεκτερ.
Άρα η σομπα κυκλοφορεί νερό μόνο στον άλλο βρόγχο ο οποίος έχει δύο σώματα ακαν και μια πετσετοκρεμαστρα (δωμάτια και μπανιο).
Το αποτέλεσμα τωρα:
Η σομπα έφτασε πιο άνετα τους 65 βαθμούς.
Η πίεση στους 65 από 1.7 ανέβηκε στο 1.8 μόνο.
Τώρα στους 65 βαθμούς άρχισε ο κυκλοφορητής να κάνει το ίδιο θέμα αλλά σε πολύ χαμηλό βαθμό τόσο που έπρεπε να πάω το αυτί μου κοντά στην σομπα για να το ακούσω.
Ανέβασα ένα βίντεο και σου ποστάρω το link για να το ακούσεις (θέλει τέρμα ήχο και καλό αυτί) ουσιαστικά θα ακούσεις ένα πλιτς πλιτς είναι κάποιες μουρμπουληθρες που περνούν από τον κυκλοφορητή αλλά όχι εκείνο το φσσσσσσσ που ακουγόταν πριν.
Βέβαια τη σομπα τη δούλεψα μόνο μια ώρα. Το πρόβλημα φουντώνει όταν το σπίτι είναι πιο κρύο και η σομπα δουλεύει πιο πολύ ώρα στους 65 βαθμούς. Πάντως το αποψινό είναι σημαντική βελτίωση.
Άρα που καταλήγουμε μέχρι τωρα; Ότι το θέμα είναι βρασμός λόγω ροης άρα είναι μεγάλος ο κυκλοφορητής για την εγκατάσταση;
Επίσης να σε ευχαριστώ πολύ. Μέχρι στιγμής οι συμβουλές σου είναι οι μονες που με έφεραν πιο κοντά στη λύση (από ότι φαίνεται τουλάχιστον ) :silly: :silly:
Σου επισυνάπτω και το link του βιντεο


Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155153 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
καλα κανεις και δεν ενθουσιαζεσαι γιατι δςν καταληξαμε πουθενα .
ενα θεμα ειναι οτι ο θορυβος ξεκιναει πριν ξεκινησει ο κυκλοφορητης
κι αυτο μπορει ναχει σχεση με την ιδια την σομπα αλλα και η φτερωτη του κυκλοφορητη μετα απο τοσα χρονια μπορει ναταχει παιξει .το να λειτουργεις τον κυκλοφορητη απ τους 30 βαθμους μπορει να σου δημιουργησει θεματα με πισσα
βασικα δεν εκανες αυτο που σου ειπα ...να μισοκλεισεις δηλ τις βαννες ...
δοκιμασε να ανοιξεις και τα σωματα του αλλου βροχου να δεις τι αποτελεσμα εχει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155156 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Υπάρχει μια πιθανότητα το αυτόματο εξαεριστικο της σόμπας να μην δουλεύει σωστά. Να βγάλεις το πλαστικό καλυμα που έχει .
Δεύτερον τους σωλήνες που έκλεισες τους είχες κάνει ποτέ εξαέρωση;
Από τη στιγμή που είδες βελτίωση σημαίνει πως εκεί πρέπει να υπάρχει αέρας.
Το πρόβλημα σου είναι ο αέρας στο δίκτυο,αυτόν πρέπει να αφαιρέσεις.
Έβγαλα τον κυκλοφορητή από τη σόμπα για να γλιτώσω απο τον θόρυβο. Από τον μηχανικό θόρυβο. Κακός έχουν το κυκλοφορητή βιδωμένο άμεσα πάνω στη σόμπα,αυτή η επαφή μέταλλου με μέταλλο αυξάνει το μηχανικό θόρυβο.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...imitstart=285#153738
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155157 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Είχα και εγω θέματα με αερα εγκλωβισμένο μέσα στο κύκλωμα της σομπας. Το αυτόματο εξαεριστερακι απλα δεν λειτουργούσε. Το πάτησα με ένα κατσαβιδι και συνήλθε άμεσα. Σε μένα ravelli αυτός ο εξαεριστηρας βρίσκεται στο πλάι της σομπας αφου αφαιρεθεί πρώτα το πλαϊνό καπακι.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155158 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimlyk έγραψε: καλα κανεις και δεν ενθουσιαζεσαι γιατι δςν καταληξαμε πουθενα .
ενα θεμα ειναι οτι ο θορυβος ξεκιναει πριν ξεκινησει ο κυκλοφορητης
κι αυτο μπορει ναχει σχεση με την ιδια την σομπα αλλα και η φτερωτη του κυκλοφορητη μετα απο τοσα χρονια μπορει ναταχει παιξει .το να λειτουργεις τον κυκλοφορητη απ τους 30 βαθμους μπορει να σου δημιουργησει θεματα με πισσα
βασικα δεν εκανες αυτο που σου ειπα ...να μισοκλεισεις δηλ τις βαννες ...
δοκιμασε να ανοιξεις και τα σωματα του αλλου βροχου να δεις τι αποτελεσμα εχει


Dimlyk ώπα. Κάπου καταλήξαμε. Αφού βελτιώθηκε το θέμα. :) :)
Ο θόρυβος (πριν ξεκινήσει ο κυκλοφορητής) πιστεύω ότι ξεκινάει καθώς το αισθητήριο των νερών δεν είναι τοποθετημένο μέσα στο λέβητα αλλά σε ένα σωλήνα έξω από το λέβητα. Άρα πριν ξεκινήσει ο κυκλοφορητής δεν μετράει σωστή θερμοκρασία και τα νερά σχεδόν βράζουν. Το λέω αυτό καθώς με το που ξεκινάει ο κυκλοφορητής και κυκλοφορεί το νερό, αν πιάσεις τη σωλήνα που είναι το αισθητήριο αρχίζει και καίει πολύ. Άρα σίγουρα τα νερά μέσα στη σόμπα δεν είναι 40 αλλά πολύ περισσότερο. Και το βλέπεις αυτό γιατί με το που περνάει το νερό αρχίζει στην οθόνη και γράφει έως 60 βαθμούς και μετά ξαναπέφτει. Άρα το αισθητήριο χωρίς κυκλοφορία νερού δεν διαβάζει σωστά.
Λες η φτερωτή να χάλασε μέσα σε δύο χρόνια λειτουργίας; Τόσο σύντομα;
Τον κυκλοφορητή των λειτουργώ στους 30 σχεδόν από την αρχή και δεν είχα ποτέ θέμα πίσσας.Το επιβεβαιώνει και ο άνθρωπος που έρχεται να την καθαρίσει κάθε χρόνο. Μάλιστα μου λέει πως είναι από τις σόμπες με τη λιγότερη σταχτη και πίσσα που έχει δει. Επίσης στους 30, όταν παίρνει μπροστά ο κυκλοφορητής και κυκλοφορεί το νερό, το αισθητήριο γράφει 42 βαθμούς, γιαυτό σου λέω πως δεν διαβάζει σωστά χωρίς κυκλοφορία.
Τώρα, άνοιξα ξανά τα σώματα του άλλου βρόγχου και το πρόβλημα πάλι επιδεινώθηκε, λίγο όμως. Άρα δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Ίσως και η πίεση που είναι στο 1.7 να μας μπερδεύει, αντί για 1.5 που την είχα αρχικά.
Απόψε θα δοκιμάσω να μισοκλείσω τις βάνες των σωμάτων .
Το θέμα είναι να ξαναρίξω την πίεση στο 1.5 πριν κάνω οτιδήποτε άλλο ή να την κρατήσω στο 1.7;
Μετά τον κυκλοφορητή υπάρχει μία βάνα αν δεις και στη φωτό που κλείνει την προσαγωγή των νερών. Μήπως αντί για τις βάνες των σωμάτων να κλείσω λίγο αυτή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155159 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimitris11 έγραψε: Υπάρχει μια πιθανότητα το αυτόματο εξαεριστικο της σόμπας να μην δουλεύει σωστά. Να βγάλεις το πλαστικό καλυμα που έχει .
Δεύτερον τους σωλήνες που έκλεισες τους είχες κάνει ποτέ εξαέρωση;
Από τη στιγμή που είδες βελτίωση σημαίνει πως εκεί πρέπει να υπάρχει αέρας.
Το πρόβλημα σου είναι ο αέρας στο δίκτυο,αυτόν πρέπει να αφαιρέσεις.
Έβγαλα τον κυκλοφορητή από τη σόμπα για να γλιτώσω απο τον θόρυβο. Από τον μηχανικό θόρυβο. Κακός έχουν το κυκλοφορητή βιδωμένο άμεσα πάνω στη σόμπα,αυτή η επαφή μέταλλου με μέταλλο αυξάνει το μηχανικό θόρυβο.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...imitstart=285#153738

Καλησπέρα. Το εξαεριστικό της σόμπας δεν ξέρω εάν δουλεύει σωστά γι'αυτο το λόγο το πατάω με το δάχτυλο, αλλά αέρα δεν έχει πετάξει ποτέ. Μόνο νερό. Έχω βγάλει και το πλαστικό καπάκι από την αρχή.
Τους σωλήνες που έκλεισα τους έχω εξαερώσει όσο μπορώ,αλλά ποτέ δεν έβγαζαν αέρα τα σώματα. Μόνο νερό. Για το λόγο αυτό υποθέτω πως το σύστημα δεν πάσχει από αέρα, αλλά από κάτι άλλο. Και πίστεψε με έχω βάλει εξαεριστικά παντού. Όυτως ή άλλως τον βρόγχο θα τον κλείσω μόνιμα πια καθώς δεν χρειάζεται να λειτουργούν αυτά τα δύο σώματα. Τώρα ψάχνω λύση με τον βρόγχο κλειστό. :) :)
Ο θόρυβος του κυκλοφορητή στην περίπτωση μου δεν είναι μηχανικός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ