Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155335 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Λοιπόν τώρα κατάλαβα τη συνδεσμολογια των δοχείων. Η σομπα έχει τρία δοχεια. Δύο πλαϊνά και ένα στην κορυφή. Το κρυο νερό μπαίνει κάτω αριστερά στο ένα πλαινο δοχείο. Από αυτό περνάει στη σωλήνα με το αυτόματο εξαεριστικο κατεβαίνει κάτω δεξιά και μπαίνει στο δεξί πλαινο δοχείο. Το δεξί πλαινο δοχείο συνδέεται με το δοχείο στην κορυφή με την δεξιά σωληνα που έχει το νέα χειροκίνητο εξαεριστικο. Μετά το δοχείο στην κορυφή συνδέεται πάνω αριστερά με τον κυκλοφορητή. Επίσης η πλήρωση της σομπας συνδέεται με τον σωλήνα που επιστρέφει τα κρύα νερά.
Άρα το αυτόματο εξαεριστικο διασφαλίζει ότι δεν περάσει αέρας στο δεξί δοχείο.
Πάντως κάτι παίζει με το δοχείο στην κορυφή της σομπας. Εκεί συγκεντρώνεται ο αέρας. Εκεί τον ακούω τουλάχιστον κουνοντας τη σομπα.
Το δεξί αριστερό το λέω κοιτώντας τη σομπα από πίσω.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155336 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Δεν βελτιωθηκε καθολου;
Τα τουμπα της σομπας πως καθαριζουν;
Προσπαθω να καταλαβω τι κρυβεται κατω από το κεντρικο δοχειο που δεν ζεστενεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155341 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Βελτιώθηκε αλλά με τον κυκλοφορητή να παίρνει από τους 25 (βέβαια τα νερά δεν έχουν 25). Αλλά κρατάει αέρα στο πάνω δοχείο οπότε μετά τους 60 βαθμούς έχω πάλι το κλασικό φαινόμενο. Την κρατάω στους 55. Δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα να βγάλω τον αέρα από το πάνω δοχείο. Τα τούμπα της σομπας είναι μέσα στα δύο πλαϊνά δοχεια. Καθαρίζουν με δύο μοχλούς που φαίνονται στη φώτο. Δηλαδή δεν φαίνονται όπως σε άλλες σόμπες. Είναι μέσα στον θάλαμο καύσης. Κάτω από το πάνω δοχείο έχει ένα πράμα που το λέει βερμικουλιτη. Φαίνεται και αυτό στη φώτο.
Μήπως λόγω του αέρα που έχει δεν μπορεί να μεταφερθεί η θερμοτητα;



Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155345 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Τώρα που το σκέφτομαι πάνω και πίσω έχει βερμικουλιτη ενώ δεξιά και αριστερά είναι τα τοιχώματα των πλαινων δοχείων. Γιαυτό θερμενονται πιο γρήγορα από ότι το πάνω δοχείο. Αλλά συγγνώμη αυτό δεν το έχει προβλέψει ο κατασκευαστης;
Θεωρώ ότι λόγω του αέρα αργεί να θερμανθει το πάνω δοχείο. Κάπου υπάρχει κάποιο εμπόδιο μέσα στο δοχείο. Δεν εξηγείται αλλιώς

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155374 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Κλεισε τις βάνες που πηγαίνουν στα σώματα και μετα κλείσε την παροχη από το δυκτιο.
Κανε εξαερωση από το τερμα επανω εξαεριστικο.Οταν φυγει ολη η πιεση και σταματησει να τρεχει αφησε το ανοικτο και ανοιξε λιγο τη βρυση ισα να τρεχει μεχρι να γεμισει ο λέβητας νερο,οταν αρχισει να τρεχει από το εξαεριστικο κλεισε τη βρυση, αστο λιγο και ξανα ανοιξε τη βρυση. Μετά βιδωσε το.
Αλλαξε και το αυτοματο εξαεριστικο με ενα καινουριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155391 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Αυτο δεν το έχω κάνει έτσι αλλά αλλιώς και φυσικά δεν πέτυχε. Έκλεισα τις βάνες προς τα σώματα. Πήγα την πίεση στον αυτόματο στα 2 bar άνοιξα το εξαεριστικο και το άφησα να τρέχει ώρα με τον αυτοματο να συμπληρωνει νερο μπας και τινάξει τον αέρα αλλά μόνο νερό έτρεχε. Θα δοκιμάσω και το δικό σου τρόπο.
Λοιπόν άκου να γελάσεις. Πήγα στην edilkamin σήμερα και έκανα τα παράπονα μου. Είπα στον τεχνικό πως το πάνω δοχείο δεν θερμαίνεται ενώ τα πλαϊνά βράζουν. Και μου λέει που έχει η σομπα σας το αισθητήριο; Του λέω στον σωληνα πριν τον κυκλοφορητή. Και μου λέει ααααα δεν είναι ετσι; Και μου δείχνει φώτο από το καινούριο μοντέλο της idropoint που μάντεψε που έχουν βάλει οι Ιταλοί το αισθητήριο. ......... το έχουν δέσει με ταινία αλουμινίου επάνω στον απέναντι σωληνα που γράφω τόσο καιρό πώς ζεματάει ενώ αυτός που εφάπτεται στο πάνω δοχείο και στον κυκλοφορητή είναι χλιαρός. Ότι έλεγα και εγώ να κάνω στη δικιά μου. Ρε παιδιά μου ηρθε να του φέρω τη φώτο στο κεφάλι.
Του λέω όχι εμένα δεν είναι εκεί αλλα είναι στον χλιαρό σωληνα. Και μου λέει α δεν μπορώ να κάνω κάτι πρέπει να το δει τεχνικός. Του λέω έλα εσύ που είσαι τεχνικός και λέει όχι συνεργαζομαστε με εξωτερικούς συνεργάτες. Μα του λέω δεν απαντάει κάνεις το τηλέφωνο. Μου λέει θα σου δώσω άλλον. Μου έδωσε ένα άλλο παλικάρι ο οποίος το σήκωσε και μου λέει το κλασικό...... σημειώνω το πρόβλημα και θα σας πάρω να κλείσουμε ραντεβού. Αν τον δείτε εμένα να με χε......τε.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ